Naslovna Niš Novi uspeh Sofije Rodić – Bronzana medalja na međunarodnom takmičenju u brzom...

Novi uspeh Sofije Rodić – Bronzana medalja na međunarodnom takmičenju u brzom klizanju Alpe Adrija u Hrvatskoj

0

Gradski Portal 018 – 21.01.2019
Novinar – Emilija Ostojić Kaculj

Devetogodišnja Sofija Rodić takmičarsku 2019. godinu  započela je međunarodnim priznanjem. Na međunarodnom takmičenju u brzom klizanju Alpe Adrija  koje je održano  u Sisku, Hrvatska, osvojila je treće mesto i bronzanu medalju u svojoj kategoriji. Sofija je međunarodni  uspeh ostvarila u konkurenciji takmicara iz šest zemalja –  Srbije, Bosne i Hercegovine , Hrvatske, Slovenije, Mađarske i Slovačke.

Mala Nišlijka se opredelila za sport koji u gradu Nišu nije među top sportovima i za njega su uglavnom zainteresovani dečaci. Stvari se ipak  kreću na bolje jer u gradu postoji još zainteresovane dece koja bi rado u zimskim mesecima rolere zamenila klizaljkama.

“ Njen trud i rad da bi došla do te medalje koji nije uopšte lak”, kaže Sofijin tata Petar Rodić. “ To samo potvrđuje njenu upornost da istraje u sportu za koji se opredelila”.

“Bilo bi nam drago da grad prepozna interesovanje kod dece za ovaj sport koji postaje sve zanimljiviji mladim generacijama dece”, kaže Petar Rodić. “Svakako da je takmičarima u zimskim sportovima na ledu potrebno ponuditi i bolje uslove za treninge tokom cele godine. Sofija sada trenira na klizalištu u Čairu i veliku zahvalnost za to dugujemo gradu Nišu i Sportskom centru Čair koji nam je ustupio besplatne termine za održavanje treninga”.

Kako kaže Sofijin otac Petar od kada Sofija osvaja medalje  treninge Sofije i Petre , njene , devojčice koja takođe trenira brzo klizanje, posmatraju mnoga deca sa svojim roditeljima koja su klizala u termenu pre njih dve”, dodaje Sofijin tata. “Otuda i smatram da, kada bi bilo boljih uslova za trening bilo bi više deca koja bi se opredelila za ovaj sport, a kada je konkurencija veća i kvalitet kod takmičara raste”, kaže Petar Rodić  koji predlaže  da se u Nišu napravi jedna roler staza koja bi puno značila i Sofiji i Petri, ali i ostaloj deci, bez obzira sto to nije led jer u toku leta brzinski klizači i na ovaj način mogu da vežbaju.

Sledeće takmicenje je najače na kome Sofija učestvuje i biće u Trentu u  Italiji.

Sofija Rodić

Devetogodišnja Nišlijka Sofija Rodić je u predhodnih 10 dana donela u Niš 6 medalja, jednu zlatnu, jednu srebrnu i 4 bronzane. Medalje je osvojila na dva međunarodna takmičanja u brzom klizanju koja su održana u Beogradu i u Budumpešti, Mađarska

Na takmičenju Alpe Adria Trophy u Beogradu Sofija je u ponela i tutulu državnog prvaka osvojivši prvo mesto u svojoj kategoriji, a u konkurenciji takmičarka iz drugih zemalja Sofija je bila drugoplasirana. Takmičenje je održano 1.i 2. decembra.

“Sofija je u ukupnom plasmanu osvojila 2 mesto , takmičenje je međunarodnog karaktera i okupilo je takmičare iz Slovenije, Austrije, Mađarske, Hrvatske, Bosne , Bugarske i Srbije”, kaže Sofijin otac Petar Rodić. “Na takmicenju u Beogradu je učestvovala i Petra Marković koja je u ukupnom plasmanu osvojila 5mesto, dok je na državnom prvenstu osvojila srebro”.

U Budimpešti je osvojila  četiri bronzane medalje na takmičenju Santa Claus Budimpešta koje je jedno od najjačih takmičenja na Starom kontinentu – osvojila je bronzu na 500 , bronzu na 222 i bronzu na 333 metra i u ukupnom plasmanu je osvojila bronzu u svojoj kategoriji do 10 godina”, objašnjava Petar Rodić.

“ Za Sofiju je ovo izuzetan uspeh jer je takmičenje u Budimpešti najače takmičenje u Evropi za decu. Za medalje je klizalo 206 takmičara iz Mađarske, Česke, Slovačke , Poljske , Slovenije, Srbije , Rumunije, Velike Britanije i Kine”.

Sofija je član klub Introline iz Beograda. Ova devojčica ne odustaje od svog sporta iako za treninge putuje jednom  nedeljno u Beograd dok ostali takmičari treniraju pet do šest puta nedeljno. Ona je jedna od najboljih u Evropi u svojoj kategoriji do 10godina.