Na 27. godišnjicu od početka NATO agresije položeni su venci u spomen-kripti novim kosovskim junacima u crkvi Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca u Duvaništu, otkrivena je. U njoj je na mermernim pločama uklesano 1.139 imena pripadnika Vojske Jugoslavije, policije i bezbednosnih snaga, koji su izgubili život braneći Kosovo i Metohiju.

Na spomen-ploči uklesana su njihova imena i prezimena, jedinice, kao i datumi i mesta rođenja i smrti. Pored predstavnika grada, vence su položili i srpska ministarka za boračka pitanja i njen kolega iz Republike Srpske.

„Neka prođe i 270 godina ova imena će ovde ostati upisana kao imena jedne generacije., koja je podnela teret herojske odbrane otadžbine. Ovde su svi, očevi, sinovi, braća, deveri, kumovi, komšije. Niš je grad heroj, Niš je stradalnik, Niš je iskusio kasetne bombe. Niška pijaca je 7. maja usred bela dana zasuta kasetnim bombama i tom prilikom stradali su nedužni, stradali su civili. Uvek želim da posebno istaknem stradanje i nerođenog deteta, koje je pod srcem nosila Ljiljana Spasić, trudnica, u osmom mesecu trudnoće”, poručila je ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski.

Ona je podsetila da je tokom nedavne posete Nišu najavila podršku Ministarstva uređenju prostora u Niškoj Banji, koji bi trebalo da bude adaptiran u sportsko-rekreativni centar namenjen borcima iz cele Srbije, ali i mesto okupljanja mladih i različitih udruženja.

„Sabrali smo se u ovom svetu hramu, pre svega da se pomolimo za duše naše stradale braće, one ljudi koji su bili najhrabriji tokom rata, koji je vođen za Majku Srbiju. Da se pomolimo i za mir, imajući u vidu šta se sve dešavalo srpskom narodu u prošlom veku. Mislim da mir i stabilnost treba da budu imperativ, ali za srpski narod nikad nije bilo mira bez slobode, jer je sloboda najveći ideal. Danas slobode nema bez Republike Srpske, Srbije i Kosova i Metohije”, naveo je Radan Ostojić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.
Ministarka Đurđević Stamenkovski zahvalila je kolegi iz Republike Srpske na dolasku i istakla da je upravo Republika Srpska prva primila udar 1999. godine.

„Danas sam zajedno sa ministrima i svojim saradnicima položio venac u kripti hrama Svetog Vasilija, gde smo zajedno odali počast junacima koji su dali svoje živote na Kosovu i Metohiji. U novijoj istoriji 24. marta je jako tužan datum za celu našu Srbiju. Naš je zadatak da čuvamo istinu i negujemo kulturu sećanja”, rekao je zamenik gradonačelnika.

Pored srpskih vojnika, policajaca i dobrovoljaca u borbi za slobodu Srbije stradali su i Muslimani, Slovaci, Mađari, Rusini, Rusi, pa čak i Albanci koji su bili lojalni Srbiji.











