Nišlija Goran Đorđević tvrdi da je u turističkoj agenciji „Lord Travel“ uplatio kompletan iznos za letovanje u Grčkoj, ali je samo nekoliko dana kasnije obavešten da je putovanje otkazano jer novac navodno nije prosleđen organizatoru putovanja.
Đorđević je, prema dokumentaciji dostavljenoj redakciji Gradskog Portala 018, aranžman uplatio 18. jula u poslovnici „Lord Travel“ u Nišu. Polazak na letovanje bio je planiran za 31. jul.
Međutim, 22. jula iz agencije „Market Tours“ iz Novog Sada, koja je navedena kao organizator putovanja, obavešten je da je rezervacija otkazana.
„Obavestili su me da se putovanje otkazuje jer je posrednik ‘Lord Travel’ u blokadi ili stečaju, da nisu dobili novac i da nemaju ništa sa mojim ugovorom“, naveo je Đorđević u prijavi Turističkoj inspekciji.
Organizator tvrdi da mu novac nije prosleđen
U odgovoru koji je Đorđević dobio od „Market Toursa“ navodi se da je rezervacija stornirana 22. jula jer uplata organizatoru nije izvršena u propisanom roku.
„Traženu potvrdu o otkazu putovanja ne možemo da vam pošaljemo jer ona ne postoji kao dokument, a garancija putovanja je stornirana. Svoja prava možete da ostvarite kod osiguravajuće kuće ‘Dunav osiguranje’, koja je izdala polisu osiguranja od odgovornosti za slučaj insolventnosti i štete nanete putniku turističkoj agenciji ‘Lord Travel’ iz Niša“, navedeno je u odgovoru organizatora.
Đorđević, međutim, smatra da je posedovao važeći ugovor i potvrdu o uplati koju mu je izdao ovlašćeni posrednik. Pozivajući se na odredbe Zakona o turizmu, zatražio je hitan inspekcijski nadzor i pokretanje postupka za povraćaj novca iz garancije putovanja.
I drugi građani dolaze u agenciju
U poslovnicu „Lord Travel“ dolaze i drugi građani koji tvrde da su oštećeni i pokušavaju da saznaju šta će biti sa njihovim putovanjima i uplaćenim novcem.
Među njima je i jedan Nišlija koji je, prema informacijama dostavljenim redakciji, za avionsko letovanje uplatio oko 6.500 evra. Avionske karte su mu stigle, ali je naknadno saznao da rezervacija hotelskog smeštaja nije izvršena.
Građani koji dolaze u agenciju pokušavaju da dobiju informacije o svojim aranžmanima, ali, kako navode, za sada ne uspevaju da stupe u kontakt sa odgovornima.
Inspektori obavili kontrolu, prikuplja se dokumentacija
Kako Gradski Portal018 nezvanično saznaje od izvora iz Turističke inspekcije, Ministarstvo je 23. jula organizovalo kontrolu poslovanja agencije „Lord Travel“, a inspektori trenutno prikupljaju i obrađuju dokumentaciju.
Prema istom izvoru, agenciji je oduzeta licenca, dok bi putnici naknadu trebalo da potražuju aktiviranjem garancije putovanja preko osiguravajućeg društva.
„Postupak je još u toku i prikuplja se dokumentacija. Tek nakon završetka kontrole biće poznati svi detalji, a očekuje se i zvanično saopštenje Ministarstva“, nezvanično saznajemo.
Za sada nije poznato koliko se putnika nalazi u sličnoj situaciji. Prema nezvaničnim informacijama, mobilni i fiksni telefoni agencije su isključeni, zbog čega putnici ne mogu da stupe u kontakt sa njenim predstavnicima.
Efektiva upozorila na novu agenciju na istoj adresi
O ovom slučaju oglasilo se i Udruženje potrošača „Efektiva“, koje je objavilo da je istog dana kada je „Lord Travel“ otišao u blokadu u Agenciji za privredne registre registrovana agencija „Lord Tours“.
Iz „Efektive“ tvrde da su obe agencije registrovane na istoj adresi u Nišu i zatražili su od nadležnih institucija da ispitaju sve okolnosti. Ovi navodi za sada nisu potvrđeni u zvaničnom saopštenju nadležnih organa.
Goran Đorđević očekuje da nadležna inspekcija utvrdi odgovornost i omogući mu da povrati novac za putovanje koje je uredno uplatio, ali na koje, po svemu sudeći, neće otići.











