Naslovna Niš Osam medalje Srbije na Olimpijskim igrama

Osam medalje Srbije na Olimpijskim igrama

0

Gradski Portal 018 – 21.08.2016

Sa osam osvojenih medalja na Olimpijskim igrama u Riju, srpski sportisti ostvarili su najbolji rezultat na Igrama od osamostaljenja države. Dve zlatne, četiri srebrne i dve bronzane medalje – najbolji je rezultat još od Igara u Seulu 1988. kada su naši sportisti nastupali pod zastavom SFR Jugoslavije.

Prema broju i „sjaju“ medalja, srpski sportisti nadmašili su učinak sa prethodnih Igara u Londonu 2012. godine.

Na Olimpijskim igrama u Riju prvi je Srbiju obradovao rvač Davor Štefanek, koji je osvojio zlato trijumfom u finalu u kategoriji do 66 kilograma.

Drugo odličje za Srbiju donela je 18-godišnja tekvondistkinja Tijana Bogdanović, kojoj je za dlaku izmakla borba za „zlatni bod“. Nju je u finalu sa 7:6 pobedila Južnokorejka, dvostruka prvakinja sveta, Kim Sohui.

Skakačica udalj Ivana Španović najdalje je „letela“ u petoj seriji (7,08), što joj je bilo dovoljno za bronzu. To je ujedno i novi državni rekord.

Novu radost doneli su nam kajakaši Marko Tomićević i Milenko Zorić. Osvojili su novu srebrnu medalju za Srbiju na Olimpijskim igrama u Riju, u disciplini K2-1.000 metara.

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je bronzu pošto je pobedila Francusku 70:63.

Srpske heroine su posle poraza od Španije u borbi za finale uspele da se podignu i dođu do odličja. Ovo je Srbiji, evropskom prvaku, prva olimpijska medalja od samostalnosti, kao i prva od 1980. godine.

Na drugo zlato čekalo se do naših veličanstvenih vaterpolista. „Delfini“ su u finalu ubedljivo savladali Hrvatsku 11:7 (3:2, 3:1, 3:2, 2:2) i potvrdili da u ovom trenutku nemaju konkurenciju.

Izabranici Dejana Savića bili su sjajni od početka i protiv Hrvata, koji su branili zlato iz Londona, kompletirali su sve moguće titule – Olimpijske igre, Svetsko i Evropsko prvenstvo i Svetsku ligu.

Istog dana, osvojena je još jedna medalja. Odbojkašice Srbije osvojile su srebro pošto su u finalu Igara poražene od Kine 3:1 (19:25, 25:17, 25:22, 25:23).

Izabranice Zorana Terzića sjajno su odigrale prvi set, ali Kineskinje su potom preuzele kontrolu i zasluženo došle do zlata. Ujedno, opet se tačnim ispostavilo „nepisano pravilo“ da je teško istog rivala dva puta dobiti na jednom turniru, pošto je Srbija savladala Kinu u grupi.

Posle sjajnog turnira, košarkaška reprezentacija Srbije je u Riju osvojila srebrnu medalju. U finalu protiv Amerikanaca, poslednjeg dana Olimpijskih igara, ekipa Saše Đorđevića je poražena 66:96.