Naslovna Društvo Održan festival folklora u Trupalu sa preko 350 mališana iz cele Srbije

Održan festival folklora u Trupalu sa preko 350 mališana iz cele Srbije

0
KUD Buklija iz Trupala
KUD Buklija iz Trupala foto: Grad Niš

Kulturno-umetničko društvo „Buklija” iz Trupala po drugi put organizovalo je dečiji festival folklora pod nazivom „Kolo kraj Nišave”, koji je ove godine okupio oko 350 učesnika iz osam mesta iz čitave Srbije.

Festival je organizovalo KUD „Buklija” iz Trupala, koja broji gotovo 90 članova u tri grupe.

„Imamo goste iz cele Srbije – Valjeva, Novog Pazara, Raške, Subotice, tu je i Donje Međurovo, Prva Kutina, Draževac, Boljare. Ukupno je osam društava i oko 350 učesnika na festivalu”, naveo je Marko Živić, umetnički rukovodilac i koreograf kulturno-umetničkog društva iz Trupala.

Gosti iz Valjeva poručuju da će doći i naredne godine, jer su, kako kažu, lepo dočekani od strane domaćina.

„Folklor u Srbiji zadnjih deceniju je u nekom zapećku, ali postoje ljudi kao što su naši domaćini, koji su prepoznali energiju dece, kompletnu priču naše tradicije. To je ono što nam treba. Mnogo znači da osete da su deo društva, kola, koje se igra i razvija. Zaboravili smo nešto što je naše autentično i što pripada samo nama”, kaže Saša Mitrović, saradnik u KUD „Krušik” Valjevo.

 

Festival je održan u obnovljenom Domu kulture u Trupalu.

„Cilj je i da se deca malo odvoje od televizora, kompjutera i telefona, a i da putuju. Upoznaju nove drugove, nove destinacije, nove kulture, sve je drugačije gde odu. Okrečili su nam salu, imali smo pomoć Grada, dobili smo nove stolice i imamo korektne uslove”, navodi Dragana Bogdanović iz KUD „Buklija”.

Publika u obnovljenoj sali u Trupalu
Publika u obnovljenoj sali u Trupalu foto: Grad Niš

Festival su podržali i Grad Niš i GO Crveni krst.

„Muzika, ples i tradicija je nešto što nas spaja, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost. Grad će u narednom periodu podržati što više ovakvih manifestacije”, poručila je gradska većnica Ivana Cvetković.

„Stvorili smo uslove da ovakve festivale i sabore folklora možemo da organizujemo. Inače, Gradska opština Crveni krst iz svog budžeta izdvaja oko 18 miliona dinara, tako da pomažemo svim kulturnim i sportskim manifestacijama. Glavni cilj našeg rukovodstva je da razvijamo duh kod naše dečice i mladih ljudi, duh druženja, duh zajedničkog rada i svi smo prezadovoljni”, izjavio je Miroslav Milutinović, predsednik GO Crveni krst.

#Kultura 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde