Naslovna Društvo Niš među 29 lokalnih samouprava koje su dobile sredstva za projekte osnaživanja...

Niš među 29 lokalnih samouprava koje su dobile sredstva za projekte osnaživanja žena

0
Niš među 29 lokalnih samouprava koje su dobile sredstva za projekte osnaživanja žena
Niš među 29 lokalnih samouprava koje su dobile sredstva za projekte osnaživanja žena

Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura svečano je u Palati Srbija potpisala ugovore sa predstavnicima 29 jedinica lokalne samouprave, koje su ostvarile pravo na finansiranje projekata putem javnog konkursa Kabineta.

Macura je navela da su podržani projekti usmereni na unapređenje rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou kroz političko i ekonomsko osnaživanje žena, razvoj ženskog preduzetništva, očuvanje tradicionalnih zanata, kao i sprovođenje aktivnosti usmerenih na prevenciju i sprečavanje nasilja nad ženama.

„Mi smo podržali ove godine 29 jedinica lokalne samouprave sa ukupnim budžetom od 45 miliona dinara. Za razliku od prošle godine, to je veći broj podržanih jedinica lokalne samouprave, prošle godine smo podržali 21”, rekla je Macura.

Macura je, govoreći o konkretnim projektima, navela da je jedna opština iz Niša imala inovativni pristup kada je u pitanju podrška ženama koje su prisutne u IT sektoru.

Kako je navela, to su žene koje imaju svoje preduzetničke radnje i bave se programiranjem, a veoma je važno, dodala je, da u jednoj lokalnoj sredini postoji takva vrsta podrške i promocija žena koje su aktivne u IT sektoru.

Macura je navela da su ovakvi projekti izuzetno značajni, između ostalog, jer se i transferi ka jedinicama lokalne samouprave nisu menjali godinama, a važno je i da same jedinice lokalne samouprave prepoznaju određene teme kao bitne za njihovu lokalnu zajednicu.

Stefana Glavić iz gradske opštine Pantelej navela je da je ključ projekta „Ženski lider park“, za koji su dobili sredstva, u ekonomskom osnaživanju žena koje žele da se bave preduzetništvom.

Glavić je navela da će se raditi specijalizovane edukacije, ali i mentorski programi.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde