Naslovna Društvo Zaštita dece od zlostavljanja, zanemarivanja i svih oblika iskorišćavanja

Zaštita dece od zlostavljanja, zanemarivanja i svih oblika iskorišćavanja

0

Gradski Portal 018 – 18.11.2016

U Niškom kulturnom centru danas sa početkom od 12 časova održala se veoma važna tribina o tome koliko važno sprečti zlostavljanje i zanemarivanje dece.Povod ove tribine je Međunarodni dan prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece, koji se obeležava 19. novembra.

Deca su najranjivija populacija, a nasilje je prisutno svuda i svakoga dana, na ulici, školama, institucijama. Moramo kao grad da brinemo o našoj deci i da ih zaštitimo na svaki mogući način.

Tijana Đorđević-Ilić, članica Gradskog veća u Nišu kaže da grad sve čini da podrži ove akcije, kako bi naša deca mogla da žive bezbedno i zdravo.

„Gradska opština Palilula može putem edukacije i obuke mlađih naraštaja, kao što i danas činimo povodom Međunarodnog dana borbe protiv zlostavljanja dece. Cilj današnje tribine bio je da mladi naraštaji, deca od 5. do 8. razreda sagledaju šta je to nasilje, nauče šta zna nasilje, da nauče kako da se izbore protiv nasilja i kome da se obrate. Moramo da sprečimo pojavu vršnjačkog nasilja u našim školama“ – rekao je Aleksandar Ždraleta, predsednik opštine Palilula.

Sonja Šćekić, direktorka „Sigurne kuće“ rekla da je da je nasilje nad decom bolna tema, ali prisutna u našem društvu. Smatra da je neophodno da decu ohrabrimo da umeju da prepoznaju nasilje, jer se često dešava da to nasilje prijavljuje rodbina ili komšije a da deca to ne čine.

„Decu je strah da prijave nasilje, zato što nasilje doživljaju upravo od svojih bliskih i od onih koje vole“ – rekla Sonja Šćekić.

Tribina je počela rečima predsednika opštine Palilula, a zatim su svi prisutni mogli da pogledaju dokumentarni film o vršnjačkom nasilju. Ovaj dokumentarni film pripremila je dr Marija Ranđelović. U ovom dokumentarnom filmu, koji je rađen po istinom događaju, moglo se viditi koji su to pogrešni načini rešavanja ovih problema.

Zaključak je da nasilje nikako ne bi trebalo rešavati nasiljem, i da veliki broj žrtava nasilja i sami postanu agresori.U Centrima za socijalni rad u Srbiji evidentira se oko 3.500 dece koja su bila žrtve nasilja.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde