Naslovna Društvo Vodič kroz saradnju u unutrašnjim poslovima u Evropskoj uniji

Vodič kroz saradnju u unutrašnjim poslovima u Evropskoj uniji

0

Gradski Portal 018 – 24.11.2016

Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) je u saradnji sa Centrom za razvoj građanskog društva – PROTECTA organizovao predstavljanje publikacije „Vodič kroz saradnju u unutrašnjim poslovima u Evropskoj uniji“ u sredu, 23. novembra u EU info kutku Niš.

Cilj skupa je bio da se zainteresovana javnost, predstavnici institucija, organizacija i lokalne vlasti informišu o aktivnostima u procesu pregovora o članstvu Srbije u EU i da se podstakne šire učešće javnosti u ovom procesu kroz bolje razumevanje problema i dinamike reformi koje očekuju Srbiju u oblasti policijske saradnje.

Panelisti na skupu su bili:

  • Milan Stefanović, direktor Centra za razvoj građanskog društva – PROTECTA, koji je dao uvodna izlaganja o važnosti poglavlja 24 u procesu pridruživanja i uopšte o važnosti jedne ovakve publikacije.
  • Bojan Elek, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, koji je gorio na temu borbe protiv teškog i organizovanog kriminala, i umrežavanja policije iz zemalja Evrope na tu temu.
  • Andrej Stefanović, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, koji je govorio na temu borbe protiv terorizma i radikalizma, i
  • Andrej Petrovski, SHARE fondacija, koji je govorio na temu sajber kriminala i policijske saradnja u Evropskoj uniji.

Mnogobrojni prisutni na ovoj prezentaciji su između ostalog mogli da čuju informacije o policijskoj saradnji, da je to jedna od oblasti saradnje na nivou EU koja se najbrže razvija i čiji značaj raste u svetlu umreženih bezbednosnih izazova, poput migracija, terorizma, organizovanog i sajber kriminala. U okviru pristupnih pregovora sa EU, ovo pitanje nalazi se u okviru Prostora slobode, pravde i bezbednosti (poglavlje 24), a Srbija se obavezala da u predstojećem periodu uskladi svoj zakonski okvir i uvede najbolje evropske prakse. Međutim, o politici saradnje u oblasti unutrašnjih poslova se najmanje zna, čak i među stručnjacima za pravo i politike EU, jer je dugo praktikovana van institucionalnog okvira, kroz direktnu saradnju država članica i bez nadzora zajedničkih institucija. Dodatno, na temu policijske saradnje gotovo da nema izvora na srpskom jeziku, a o načinima i učinku saradnje se nedovoljno priča u javnosti. Stoga, ideja ovog vodiča koji je prezentovan je da pruži razumljiv i pouzdan izvor informacija o politikama policijske saradnje unutar EU. Cilj autora je da čitaocima približi dinamiku, ključne teme i interese specifične za ovu oblast saradnje.

Svi prisutni na prezentaciji su dobili štampanu verziju publikacije, a svi zainteresovani besplatnu elektronsku verziju publikacije „Vodič kroz saradnju u unutrašnjim poslovima u Evropskoj uniji“ mogu skinuti sa web linka:

http://bezbednost.org/upload/document/vodic_kroz_saradnju_u_unutrasnjim_poslovima_u_evro_20160629_113122.pdf

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde