Naslovna Društvo Tek za 200 godina žene mogu da očekuju ekonomsku ravnopravnost sa muškarcima

Tek za 200 godina žene mogu da očekuju ekonomsku ravnopravnost sa muškarcima

0
foto: redakcija GP018

Evidentno je da ne možemo da se pohvalimo da smo učinili neki znatniji napredak kada se radi o položaju žena u poslednjih nekoliko godina. Donošenjem Zakona o zastupljenosti žena na izbornim listama je svakako nešto učinjeno, ali u ekonomskoj sferi žene još dugo neće moći da se izbore za ravnopravnost sa muškarcima, kazala je Olivera Bobić, predsednica Saveza samostalnih sindikata Niša na konferenciji za novinere povodom obeležavanja 8.marta, Dana žena.

Ona je dodala da rezultati  istraživanja Svetskog ekonomskog foruma pokazuju da tek za nekih 200 godina može da se očekuje da žene budu ekonomski ravnopravne sa muškarcima. Prema njenim rečima u Srbiji živi 3,7 miliona žena koje predstavljaju ozbiljnu snagu koja može da se izbori za svoja prava i ravnopravnost u svim društvenim sferama.

Očigledno je da tu položaj žena ne da ide  u pravcu napretka nego će možda sa automatizacijom polako ići  u regresiju. Žene  rade na poslovima koji će prvi biti na udaru automatizacije koja će sve  više smanjivati radnu snagu i sve manje će biti potreba za radom na tim radnim mestima što će  sigurno značajno uticati na ekonomski položaj žena u budućnosti“, kazala je Olivera Bobić

Ona je dodala da je očigledno da  žene nisu uspele da ostvare značajniju ravnopravnost ni na tržištu rada. 

foto: redakcija GP018

Na žalost mi i dalje  ponavljamo činjenice da se žene teže zapošljavaju, da teže dolaze do rukovodećih radnih mesta, da najčešće one  trpe mobing i da im se u principu, u malim i srednjim preduzećima, retko koje pravo iz rada garantuje. Tu se prvenstveno misli na prekovremeni rad koji se ne plaća, na nedalju koja  ne postoji kao slobodni dan  i sva prava koja muškarci mnogo lakše ostvare od žena“, istakla je Bobić i dodala:

„Sindikat mora da se bavi ovom temom, ali smo i mi žene  same krive. Kod nas, prosto, nema solidarnosti a nekako i dalje  bolujemo od nekih stereotipa. Prihvatamo veće uloge u porodici prema deci, prema roditeljima kada dođu u neke godine. Zbog toga se povlačimo iz nekih poslova gde se traži veće angažovanje tako da ni same nismo spremne da se borimo za svoj status. I dalje smo spremne da budemo radna snaga i u porodici i u kući i u partnerskim odnosima“.

Rešenje je nastojanje da se žene što više obrazuju, da budu solidarnije, da zahtevaju da je jednak rad jednako plati. 

O položaju žena govorila je i Marija Pavlović, predsednica Sekcije žena Samostalnog sindikata.

Radićemo na tome da se pre svega promeni svest žena, da one ne budu samo podrška muškarcima ka njihovom napredovanju, već da shvate da su oni  ravnopravni partneri u svemu o da oni u kući preuzmu neke obaveze na sebe. Žene treba da se preispitaju koje to navike imaju koje im štete. Moramo da budemo bolja verzija sebe i da iskoristimo sve prednosti koje imamo u odnosu na muškarce. Ne možemo da očekujemo da ,i ostanemo iste a da se svet promeni“, zaključila je Marija Pavlović.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde