Naslovna ŠTO da ne KAŽEM ŠTO DA NE KAŽEM – ZABORAVISMO STARE

ŠTO DA NE KAŽEM – ZABORAVISMO STARE

0

Podaci koje slušamo o obolelima svakodnevno su – kako kažu članovi Kriznog štaba – poražavajući. Obistinile se crne slutnje nadležnih iz perioda u kojem smo mislili da je sve prošlo i da ćemo koronu zadržati samo kao ružnu uspomenu. Stvarnost je sasvim drugačija.

Ne tako davno, na početku pandemije, svi napori države i Kriznog štaba, kao i medicinskog osoblja bili su usmereni ka zaštiti najstarijih. I mere su usklađivane u odnosu na njih. Gotovo da se o mladima nije ni razmišljalo, ili su pak spominjani kao manje rizična grupa, dok decu niko nije ni spominjao uz pretpostavku da korona njih ne dotiče.

Danas je sasvim drugačije. Stare smo zaboravili, suočivši se sa činjenicom da je korona krenula u ofanzivu na mlade. Tako da više niko i ne spominje starije od 65 godina, da li oboljevaju i koliko ih je. Zvanični podaci o starosnoj strukturi obolelih nisu objavljivani od jula, a iz Instituta za javno zdravlje Batut u Beogradu i Ministarstva zdravlja takođe ne stižu takvi podaci. Ko će još da se bavi starima, kada je sve viže zaraženih među mladima.

U prvom talasu korone, rekosmo, govorilo se samo o starima njih oko 1,4 miliona iznad 65 godina, koliko ih je bilo prema podacima Republičkog zavoda za statistiku.

Neki od njih su se tada protivili drastičnim merama, a danas se mnogi pitaju što se mere već jednom ne pooštre i zašto se država u ovakvoj situaciji ponaša neodgovorno. I razmišljanja se promenila, shodno razvoju događaja. Laički posmatrano – možda je to rezultat opreznosti starije generacije, navikle da se pridržava propisanih mera pa sada, i kada nema karantina zvanično, oni ga praktikuju. Uplašeni da bi, zbog prebukiranosti zdravstvenog sistema, mogli da se nađu na cedilu.

Krajem jula, kada je zaraza opet počela da se širi nešto većom brzinom, Zlatibor Lončar, ministar zdravlja je rekao da je među preminulima najviše onih starosti između 60 i 69 godina.Tada je najmanje umrlih bilo među mlađom populacijom, od 20 do 29 godina. Prevedeno u procente to je izgledalo ovako: Ljudi starosti između 60 i 69 godina činili su oko 29 odsto ukupnog broja preminulih, a oni od 70 do 79 – oko 28 odsto.Sledeća je bila starosna grupa od 50 do 59 godina – 14,3 odsto. U istom periodu starosna struktura zaraženih bila je drugačija – najveći broj je bio u uzrasnoj dobi od 30 do 39 godina – svaka četvrta osoba.Posle toga je išla grupa od 40 do 49 godina – svaka peta obolela osoba, a gotovo 20 odsto hospitalizovanih bilo je starosti od 20 do 29 godina.

U Srbiji je 15. marta uvedeno vanredno stanje, a nekoliko dana kasnije starijima od 65, odnosno od 70 godina u mestima sa manje od pet hiljada stanovnika, ograničeno je kretanje koje je ukinuto 7. maja.Beogradski centar za ljudska prava nedavno je tužio državu Srbiju Višem sudu u Beogradu, od kojeg traži da utvrdi da li je država propisivanjem mera u vanrednom stanju diskriminisala starije od 65 godina.

Danas su stariji iznad 65 godina sami ograničili svoje kretanje, i niko više ne razmišlja o kršenju ljudskih prava. Ne mogu sami sebe da tuže.

Stariji su svesni činjenice da je najveći rizik od teške kliničke slike izazvane korona virusom među njihovom populacijom. Svesni su da teži oblik Kovid infekcije podrazumeva da pacijent mora na bolničko lečenje, možda će mu biti potrebna i intenzivna nega i respirator kako bi mogao da diše. I potpuno su svesni da će, u takvoj situaciji, biti poslednji u redu. Zato ćute i čuvaju sebe.

“Strah lojze čuva” – kaže stara narodna izreka. Ili je to svest, vrag bi ga znao. Svakako je dobro. Dobro po stariju populaciju koja je, u ovim novim okolnostima, potpuno zaboravljena i prepuštena sebi. Tek tu i tamo čuješ da neko kaže „vodi računa, imaš stare roditelje kod kuće“.

U priči su, međutim, svi važni. Uključujući i decu, koje u najvećem broju slučajeva nema među obolelima. Zato što je vrag odneo šalu, a nevidljivi neprijatelj se poigrava nama menjajući svoju strategiju. Koliko ćemo biti mudri u ovoj priči, od nas zavisi. Važno je da je većina ukapirala da ovo nije teorija zavere, već opasan neprijatelj koji zahteva od nas da budemo mnogo savesni i mnogo odgovorni.

12.decembar

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde