Posakrivali smo se iza maski, izbegavamo gužve, ne posećujemo mnoga mesta na koja smo navikli, merimo temperaturu, pijemo vitamine…….i mislimo završIli smo posao, sve je sada OK, važno je da se mi ne razbolimo i ne dođemo u situaciju – daleko bilo – u kojoj su se neki našli u proteklom periodu.
Samo da ne dobijem koronu, ključna je misao u glavama mnogih od nas, koja nam postavlja granicu i rukovodi se onom starom izrekom „ma da smo mi samo živi i zdravi, sve ostalo nije važno“.
A važno je, itekako je važno za opstanak svih nas, ne samo danas, već i sutra i mnogo dana iza sutra. Niko, ili malo ko govori o udaru korone na ekonomiju, malo ko nam predočava šta nas čeka i pojašnjava kako ćemo živeti. A nećemo isto, dileme nema.
Virus korona vodi u recesiju – to su prognoze svetskih ekonomista i ona se očekuje u poslednjem kvartalu ove godine. Kriza će, kažu, stvoriti nove ekonomske probleme u vidu povećanja broja nezaposlenih, pada životnog standarda stanovništva i porasta aktivnosti koje se obavljaju u neformalnom sektoru ekonomije.
Pandemija virusa COVID-19 je sasvim nova vrsta krize sa kojom se do sada nije susrela ni jedna zemlja, pa nema ni iskustava koja
bi bila od pomoći kada je u pitanju prevazilaženje njenih štetnih posledica na ekonomiju i društvo.
Kriza neće zaobići nijednu državu na svetu, pa ni Srbiju, s tim što će siromašnije države biti pogođenije. Treba imati u vidu da je Srbija u ovu krizu ušla kao zemlja u tranziciji, opterećena visokom nezaposlenošću, visokim udelom javnog duga u BDP-u i razvojno zavisna od stranog kapitala.Obustava privredne aktivnosti na određen period i njeno ponovno pokretanje u ambijentu neizvesnosti i straha od novog talasa korone, predstavljaju kretanja koja će neka preduzeća preživeti uz određene redukcija proizvodnih i radnih kapaciteta, a neka preduzeća će biti primorana da proglase bankrot. O tome, onako iz prikrajka, govore ekonomisti, ali se o tome zvanično ćuti. Sve dok nas pošteno ne udari u glavu i baci na patos.
A hoće, jer sve gore navedeno će neminovno dovesti do pada životnog standarda, bez obzira što često slušamo u poslednje vreme da je Srbija „ekonomski tigar na Balkanu”.
Namera je jasna: da se Srbija predstavi kao izuzetno stabilan ekonomski sistem koji uspešno odoleva krizama globalnih razmera pred kojima i mnogo razvijenije evropske i svetske ekonomije pokazuju slabosti. Projekcije međunarodnih institucija demantuju ovakav optimizam, a imaju i pokriće u jasno utvrđenim metodologijama obračuna BDP-a.
A imamo i mi, obični građani, pokriće u svojim džepovima. Sve su prazniji i prazniji. Potrošili smo ono što smo od države dobili, i poslodavci su to potrošili, i ako nema nove zarade, šta onda ima?
Ima bede. Samo što je ova naša beda, i beda zemalja u sličnoj poziciji, mnogo veća od bede razvijenih. Oni će posle korone imati manje, a mi ćemo imati – ništa. U tome je razlika, i to je probelm koji se gura pod tepih, možda da se ne bismo sekirali.
Te stoga – nosite maske da vas ne uhvati virus. I to je nešto. Jer ako vas uhvati, trebaće vam više para, a vi imate manje para za sve, za lekove ih tek nemate. Ruski rulet, šta da vam kažem. Pa ko preživi – pričaće. Naročito ko preživi ovaj drugi virus koji se zove beda. Protiv njega niko nije pronašao vakcinu, a bogami se i ne trudi.