„Skener“ aplikacija za čitanje bar kodova na proizvodima, koja omogućava da se jednim klikom na mobilnom telefonu dođe do informacija o određenoj robi, odnosno da se utvrdi da li su recimo patike original ili dobra kopija nekog svetskog brenda, pravi je hit među školarcima.
Odlična stvar za maloletne nasilnike da lakše targetiraju decu slabijeg materijalnog statusa, odnosno decu koja ne nose brendiranu robu, pa da ih posle toga lakše ismevaju, maltretiraju i zlostavljaju. Svaka čast onome ko izmisli ovu pametnu aplikaciju, jer aplikacije se danas obično nazivaju pametnim.
Ova aplikacija se, sudeći po izjavama roditelja nekih škola, itekako koristi. Pa siromašna deca sa strahom odlaze u školu, znajući da će biti otkrivena kao uljezi i targetirana. A onda, onda sledi kazna od strane dobrostojećih vršnjaka, zbog njihove različitosti i neuklapanja u društvo.
Usta ne zatvaramo govoreći o različitosti, u svakom pogledu, različitost ovakve vrste i ne spominjemo, iako je učestala i neretko dovodi do nemilih događaja. A ko podgreva tu različitost? Ni manje ni više nego mi, odrasli, koji pogrešno vaspitavamo svoju decu. Odmalena i od prvih uklapanja u zajednicu.
Sada bi ja trebalo, kako uobičajeno biva, da kažem kako nekada nije bilo ovako. Pa naravno da nije. Nije jer su se u društvu izdvajala deca koja imaju dobre ocene, najbolja su u školi, koja nešto rade bolje od drugih. Takvu decu su nastavnici isticali kao primer, pokazivali drugima, a oni se u svojoj različitosti nisu ponašali nadmeno, već su nastojali da slabijim učenicima pomognu da budu bolji, no što jesu. Delili su i poklanjali svoje znanje.
Naravno, nije za očekivati da će današnji „mamini i tatini bogati mezimci“ naokolo deliti brendirane patike i farmerice, ali nije ni za očekivati da će mlatiti one, koji ne liče na njih. I da će oni sve to da kriju od svojih roditelja, jer se osećaju posramljeno u društvu.
Aplikacija „skener“ za brendiranu robu i prepoznavanje manje vrednih zbog para? Svete gde ideš? Kuda si krenuo i znaš li gde ćeš stići. Mada, kada čovek zrelo razmisli, nije ni čudo. Mi smo, u celini gledano, postali plagijat zemlja sa smešnim ljudima koji sebe predstavljaju na pogrešan način, kupujući vrednosti novcem i misleći da je to, to. Zato imamo one koji nemaju za leba, a imaju ajfon……voze kola, a žive u straćarama……idu na letovanja, a nemaju struju da plate…….na ulici izgledaju ko bogataši, a vraćaju se u kuću, u kojoj sve nedostaje i mnogo toga osnovnog nema. I od takvih očekujemo da umeju da vaspitaju svoju decu i objasne im da je aplikacija „skener“ najveća glupost, i sramota i sablazan.
Što je najgore, kopirajući svet iz dobrostojećih zemalja oko nas, mi čak ne umemo ni da kopiramo. Jer kada bi umeli, sve to što radimo, ne bismo radili. U tom belom svetu žene ne idu na posao u toaletama za doček Nove godine, tamo se ne nose skupi satovi ako ti statusno ne pristaju, ne odlazi se na letovanja ako nemaš od čega da živiš svih preostalih dana u godini.
Žalosno i tužno po nas. Postali smo zemlja ne seljaka, već seljačina, na brdovitom Balkanu.
23. Septembar
Ta aplikacija je napravljena za pametnije stvari. Na primer da se vidi šta je hrana koju kupujemo u prodavnicama…
Nobel nije izmislio dinamit kao oružje, nego kao oruđe… Sami smo krivi za pogrešnu upotrebu nekih stvari. A što se tiče današnje dece u školi, ja sam za uvođenje uniformi. Svi isti, i teraj dalje.