Naslovna ŠTO da ne KAŽEM ŠTO DA NE KAŽEM – NE SHVATAMO, ILI NE ŽELIMO DA SHVATIMO

ŠTO DA NE KAŽEM – NE SHVATAMO, ILI NE ŽELIMO DA SHVATIMO

0

Predsednik Aleksandar Vučić je izuzetan, jak lider, s jasnom vizijom napretka Srbije, ocenili su predstavnici Međunarodne razvojne finansijske korporacije SAD (DFC) u razgovoru sa guvernerom Narodne banke Srbije Jorgovankom Tabaković.

„Onome koji je sav svoj politički kapital stavio u funkciju napretka Srbije, a to je predsednik Vučić, ja ću ostati pouzdan oslonac. Sa institucijom na čijem sam čelu nastavićemo da radimo tako da predsednik Vučić ima punu podršku u očuvanju u svakom smislu stabilne Srbije, pa i finansijski, koja je njegov i naš ključni cilj“, rekla je Tabakovićeva.

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da Amerikanci nude milijarde dolara za razvoj srpskih kompanija, privrede i infrastrukturne projekte.

:“Kada sam rekao da razmišljamo o milijardu dolara samo za garantnu šemu, oni su rekli – razmišljajte o milijardama dolara, a ne o jednoj milijardi“, rekao je Mali novinarima, dodajući da će tačna suma biti poznata krajem sledeće nedelje.Istakao je da je to prilika koja se ne propušta i koju moramo da iskoristimo na pravi način.Kaže da će se prvi efekti otvaranja kancelarije DFC-a u Beogradu videti već u novembru.

Premijerka Ana Brnabić izjavila kaže da je nastupila nova era u političkim i ekonomskim odnosima SAD i Srbije.OII

I Srbija, nakon otvaranja kancelarije američkog DFC u Beogradu, ima pristup „neograničenim sredstvima“, ali od kvaliteta i broja projekata zavisi koliko će ih iskoristiti, kaže Brnabićeva.

Predsednik Vučić i specijalni Trampov izaslanik Ričar Grenel su razmenili poklone.

„Hvala Ričardu Grenelu na posvećenosti i dobrom poslu koji obavlja za ceo region. I hvala na divnom poklonu!“, navodi predsednik. Vučić je na poklon dobio knjigu „Bela kuca kroz istoriju“, a Grenelu i Adamu Boleru poklonio je srpska vina.

A Grenel je, osim protokolarne posete, na svom tviteru prokomentarisao i onaj neobavezni deo, zajedničku večeru.“Srbi i Amerikanci u Beogradu pevaju o Alabami i Zapadnoj Virdžiniji, neverovatna noć“, napisao je Grenel i postavio video-snimke sa broda na kojem je, uz zvuke pesama „Country roads“ i „Sweet home Alabama“, održana večera.

Očigledno je da se je nešto značajno dogodilo u političkom životu Srbije, što mi ili ne shvatamo, ili ne želimo da shvatimo. Mnogo govori ocena Međunarodne finansijska korporacije DFC da je predsednik Aleksandar Vučić izuzetan, jak lider, s jasnom vizijom napretka Srbije. To je neke obradovalo, drugi ćute. Ćute, jer nemaju šta da kažu, a rado bi sve prokomentarisali. Čekaju trenutak u kojem Vučića mogu da komentarišu u negativnom kontekstvu. Ovo ih mnogo ne zanima, ne ide u prilog koncepciji rušenja Vučića po svaku cenu.

To što su amerikanci ponudili, ne milijardu, već više milijardi dolara Srbiji – takođe nekima ništa ne znači. Da su oni na vlasti I vrapci na grani bi morali da propevaju o tome, ali nisu. Zato nije važno, i zato ćute. A pošteno bi bilo da se nešto kaže. Onom, ko je bolji od tebe, pružiš ruku i čestitaš. Jok, ni to se ne može, ni za to se nema snage.

Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara za energetiku Metju Cajs opisao je večeru srpske i američke delegacije u Beogradu kao neverovatnu.

„Zaista neverovatna noć. Predani tim posvećen srpskom ekonomskom razvoju sa susedima“, napisao je Cajs na Tviteru, ispod slike dve delegacije.

Je li to, zaista, nova era u političkim i ekonomskim odnosima sa Amerikom, kako reče premijerka Ana Brnabić, videćemo. Tek, do sada nam se ovakve stvari nisu događale. I nije nam se dogodilo nikada do sada da predsednika Srbije neko okarakteriše kao „jakog lidera s jasnom vizijom napretka Srbije“. Ne neko, već najjača sila u svetu.

Kako god se sve ovo, posle sporazuma u Vašingtonu, tumačilo – jedno je sigurno. Srbija se posle mnogo godina savršeno uklopila u svetsku politiku, uvažena je, nije priznala Kosovo, dobila je ekonomsku podršku i podršku za dalje pregovore sa Kosovom. Naravno da ima dosta toga nedorečenog što ostaje da se reši. Ali nema ničeg okončanog, što ne dopušta dalje rešavanje problema na ovim prostorima. Ništa nije prodao (još uvek), a ućario je. Pa ako je mudar, smeši mu se dobitak. I njemu, a bogami i nama.

24.septembar

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde