Panična kupovina vlada Evropom. Vekna hleba u Italiji osam evra, Nemci pustoše rafove – samo je jedan u nizu naslova u medijima poslednjih dana. U Milanu vekna hleba trenutno košta osam evra, a supermarketi su očišćeni od testenine i brašna. Nemački potrošači ispraznili police ulja, zbog čega su trgovinski lanci ograničili kupovinu i upozoravaju na gomilanje nepotrebnih zaliha. Nemački ministar uputio apel građanima da jedu manje mesa.
Supermarketi u Turskoj, gde se domaćinstva već bore sa naglom inflacijom, rasprodali su suncokretovo ulje nakon što su novinski naslovi upozorili da bi se zemlja mogla suočiti sa nestašicom. Španski ministar poljoprivrede predložio je da, umesto što panično kupuju zejtin od suncokreta, građani treba da namažu svoje tiganje maslinovim uljem, proizvodom koji njegova zemlja izvozi više od dva milenijuma.
U Albaniji je apelovano na lokalne uprave da smanje potrošnju struje za javnu rasvetu. Najavljeno je i drastično poskupljenje. Albanci jure brašno po severu Kosova i Metohije, a Priština hoće da podnese krivične prijave zbog naglih poskupljenja.
Bumerang efekat sankcija Zapada prema Rusiji Austrija pokušava da prevaziđe, između ostalog, praveći hleb u konzervi. Vek trajanja ovog hleba, koji je mešavina više vrsta žitarica, najmanje je deset godina.
Efekat bumeranga, kažu politički analitičari, izaziva moguće negativne posledice sankcija za njihove inicijatore, čak i bez odgovarajućih mera od strane države-objekta sankcija.
Efekat bumeranga u prvom smislu je neizbežan pri uvođenju sankcija zemlji koja ima snažnu ekonomiju, uključenu u međunarodne ekonomske odnose. A Rusija je zemlja sa upravo takvom ekonomijom.
Pa kako to da pametnjakovići nisu uspeli da skontaju u svojim glavama da su dva i dva četiri. Kako to da su pomislili da će uvodeći sankcije nekome, čiji lebac jedu, da pogodi toga čiji je lebac. Izgleda da su svetski moćnici loši matematičari, mada ruku na srce – ni jezici im u poslednje vreme ne idu. Malo malo, pa sami sebe pokopaju nebuloznim izjavama, glupim procenama a o elementarnom neznanju najmoćnijih, poput Bajdena, neću ni da govorim.
Sledeći potez gorenavedenih pametnjakovića je – blokada spoljnotrgovinskih računa Rusije i platnih operacija preko sistema SWIFT. Opet efekat bumeranga. Ruske banke i kompanije se priključuju na alternativni domaći sistem SPFS (sistem prenosa finansijskih podataka) koji je napravila Banka Rusije sredinom prošle decenije. Na raspolaganju je još nekoliko opcija.
Efekat bumeranga može se veoma ozbiljno odraziti na kompanije koje upravljaju SWIFT sistemom (koji je osnovan pre 49 godina i registrovan u Belgiji). SWIFT već mnogo godina izjavljuje da je van politike. Posle isključenja Rusije iz SWIFT sistema poverenje u sistem može biti poljuljano. Druge zemlje će osetiti da se i njima može nešto slično desiti (kao Rusiji) i počeće da razrađuju alternativne sisteme prenosa informacija o plaćanju i računima. To se posebno odnosi na Kinu koja se već nalazi pod nekim oblikom sankcija od strane Zapada.
Deofšorizacija ruske ekonomije, uvođenje ograničenja na kretanje kapitala van granica Rusije, a takođe i izvlačenje dividendi i drugih prihoda inostranih investitora iz zemlje – takođe predstavljaju za zapadni kapital udarac sankcionog bumeranga.
Sve gore pomenuto, a izašlo iz usta svatskih političkih analitičara koji ne mrze Rusiju i ne vole Zapad, nego spadaju u treću kategoriju realnogledajućih na postojeće stanje stvari – samo je deo onoga što se trenutno događa, i što će se tek događati.
I dok rat u Ukrajini besni, nezavisno od toga ko ga je izazvao, a još manje zašto – svetska geopolitička situacija poprima nove obrise. Ništa više nije isto, a tek neće biti isto. Samo što običan čovek o tome ne razmišlja. I lako ga je „popaliti” da se svrsta na jednu ili drugu stranu. Sve dok ne vidi hleb od 9 evra, prazne rafove u prodavnicama bogatih zemalja, astronomske cene benzina i život, o kakvom je tamo neki svet samo slušao i gledao u medijima, ne i u stvarnosti. Život, kakav smo mi u Srbiji živeli, i nikoga nije bilo briga.
Hvala na pitanju evropejci, dobro smo. Rafovi u Srbiji su puni, cene osnovnih životnih namirnica su ograničene, imamo i benzin, što pitate. Dobro smo, kažem, što i vama želimo. Biće bolje, verujte biće bolje. Samo se hrabro držite, mi smo uz vas.
23. mart