Naslovna Društvo “Šta može biti bolje u postojećem Zakonu o volontiranju i njegovoj primeni?”

“Šta može biti bolje u postojećem Zakonu o volontiranju i njegovoj primeni?”

0

Gradski Portal 018 – 01.09.2016

TACSO Resursni centar Građanskih inicijativa (Beograd) i Centar za razvoj građanskog društva PROTECTA (Niš) su 31.08. u prostorijama Kancelarije za mlade Grada Niša organizovali konsultativni sastanak Šta može biti bolje u postojećem Zakonu o volontiranju i njegovoj primeni?

Sastanak je okupio predstavnike organizacija, kancelarija za mlade i državnih institucija zainteresovanih za volontiranje i organizovanje volonterskih aktivnosti.

 Na ovom konsultativom sastanku su se obratili:

  • Milan Stefanović, OCD PROTECTA
  • Stevan Živković, Koordinator Kancelarije za mlade Grada Niša
  • Dejana Stevkovski, TACSO Resursni centar Građanskih inicijativa
  • Stefan Otašević, Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
  • Marjan Doca Cvetković, član Tima Evropa Srbija
  • Nikola Božinović, OCD KOM 018

U diskusiji koja je trajala preko 2 časa i u kojoj je uzelo učešće 40-tak predstavnika organizacija i institucija,  izvedeni su sledeći zaključci i preporuke:

Od usvajanja Zakona o volontiranju 2010. godine, preko faze njegove primene, više se nailazilo na probleme i nedostatke koje je on doneo sa sobom, nego što je zakon pozitivno uticao na razvoj volontiranja i promovisanje volontiranja kao značajnog oblika društvenog aktivizma, ali i promovisanje ključnih vrednosti volontiranja koje su uvedene Evropskom poveljom o volonterizmu. Naravno da su uočeni nedostaci dodatno uticali na destimulisanje razvoja volontiranja i uvečanje nepotrebnih administrativnih troškova organizatora volontiranja.

Zakon o volontiranju ne predstavlja zadovoljavajući pravni okvir za promociju i razvoj volontiranja kao aktivnosti od interesa za Republiku Srbiju, odnosno od javnog interesa, zato što:

  • Zakon tretira volontiranje prevashodno kao radno-pravni odnos, a ne kao dobrovoljnu i slobodnu inicijativu građana/ki;
  • Propisujući brojne tehničke i administrativne obaveze za organizatore volontiranja, Zakon usložnjava postupak i povećava troškove organizovanja volontiranja;
  • U Zakonu postoje diskriminatorni elementi, što je u suprotnosti sa Konvencijom o ljudskim pravima.

OCD su saglasne da je neophodno unaprediti postojeću, odnosno doneti novu regulativu o volontiranju, koja će omogućiti društveno priznanje i promociju volonterskog rada, uvažiti interese volontera i organizatora volontiranja, i doprineti razvoju volonterstva u Srbiji. Ovaj proces zahteva angažman i strukturisanu saradnju organizacija civilnog društva i državnih institucija.

Sve prikupljene informacije i predlozi biće dostavljene međusektorskoj radnoj grupi, formiranoj od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koja analizira efekte primene postojećeg zakona.

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde