Naslovna Društvo Spor oko budžetskih sredstava namenjenih niškom sportu

Spor oko budžetskih sredstava namenjenih niškom sportu

0
18. sednica skupštine garada Niša foto: GP018

Danas je održana 11. sednica Skupštine Grada Niša, a jedna od tačaka dnevnog reda bila su i dva podneta amndmana od strane odbornika Ruske stranke Milana Krstića, a jedna od njih se tiče visine opredeljenih sredstava za spor iz budžeta Grada za 2022. godinu.

Boban Džunić foto: GP018

Kako je objasnio predsednik Skupštine Grada Niša Boban Džunić, „jedan od amandmana tiče se raspodele transfernih sredstava, gde bi se 960 miliona planiranih za akva park umanjilo na 700-800 miliona, tako da bi planirana sredstva za sport, koja su oko 148 miliona, bila uvećana na oko 400 miliona.

Podnosilac amandmana Milan Krstić izjavio je da su imali obećanje od većnika da će budžet biti vraćen na stari iznos, odnosno na 200 miliona dinara.

Milan Krstić foto: GP018

“I to je malo i mi smo u našem protestu, koji je, moram da kežem, bio cenzurisan od nekih ljudi iz Gradske kuće, pa nismo mogli da se vidimo na svim niškim medijima, tražili da se budžet vrati na 400 miliona dinara zato što je to budžet koji je niškom sportu doneo preporod. Znamo koje su rezultate tad ostvarivali sportski klubovi u našem gradu, da su bili na prvim i drugim mestima tabela, da su se igrale evropske utakmice, da je Radnički bio učesnik evropskog kupa, kao i odbojka, da je su vaterpolisti dv aputa bili polufinalisti kupa, da je Železničar osvaja Kup Srbije i bio na bod od osvajanja prvenstav i ovo je sramni budžet što se tiče sporta”, naveo je Krstić, pa dodao:

“ Ne znam zbog čega je sport kažnjen u našem gradu i šta je to što mi, kao sportski radnici, treba da uradimo da se vrati to što je oduzeto na nepravičan način sportu. Pitanje zašto se sport nipodaštava je za one koji o tome odlučuju, a to jesu gradonačelnica i Gradsko veće. Moram opet da ponovim, u budžetu i dalje stoji 148 miliona dinara, a da li je neko govorio istinu ili laž videće se danas. Ja to u budžetu nisam video i verovatno će ostati na 148 miliona dinara.”

Prokomentarisao je i promenu orijentacije, kada je reč o nameni sredstava koja se ulažu u sport.

“Naravno da budžet treba da se usredsredi na bavljenje mladih sportom, ali oni treba da imaju uzore, a uzori su vrhinski rezultati i vrhunske ekipe u našem gradu. To je ono što će privući mlade. Ako to budemo zaboravili, onda stvarno ne znam šta da očekujemo od niškog sporta u narednom periodu. Plate u sportu u Gradu Nišu su mizerne. Ja sam predsednik Skupštine vaterpolo kluba i mi u našem klubu nemamo veće plate od 700 evra”, izjavo je Krstić, pa napravio poređenje sa VK Novi Beograd, koji ove sezone važi za jedan od najjačih klubova u Evropi:

“Zamislite novi Beograd, čiji je budžet 300 miliona. Naravno, svi mi iz sporta se radujemo da je jedan vaterpolo klub uspeo da u svoje redove dovede naše proslavljene vaterpoliste i da igraju, pod srpskom zastavom, za klub. U našem gradu kao da neko ne želi to da vidi i prati politiku Vlade Srbije. Tačno je da su nam predsednik i Vlada pomogli, i prošle i ove godine, sa 8 i po miliona dinara, pa smo mi došli u situaciju da nam Vlada pomaže, a Grad nam to što nam da Vlada oduzme. Prošle godine pola iznosa, sada i više od toga.”

Branislav Jovanović foto: GP018

Branislav Jovanović iz poslaničke grupe Niš moj grad je, na drugoj strani, istakao da se zalaže za to da se onih 200 miliona koji su skinuti sportu, ulože u sportsku infrastrukturu “jer za tih 200 miliona nije urađen nijedan objekat niti teren”.

Nina Ilić, v.d. načelnika finasnija objasnila je da će se u budžetu za narednu godinu drugačije sagledati ulaganja u sport.

Nina Ilić foto: GP018

“U prethodnoj godini je sport bio sagledan na taj način da su se direktno finansirali sportski klubovi. Sada će se određen deo novca proslediti sportskim klubovima za finansiranje, ali će biti uloženo u realizaciju programa preko Direkcije za izgradnju grada u izgradnju sportske infrastrukture, znači izgradnje igrališta, poligona i svega onog što čini infrastrukturu sporta”, izjavila je Ilić, pa navela:

“Ulaže se dosta u školski sport, koji je u ovom slučaju na prvom mestu u odnosu na neki ekipni sport, gde se očekivalo da će Grad participirati sa više sredstava. U vom trenutku je procena bila da će se ulaganjem u infrastrukturu i školski sport, a tek onda u finasiranje sportsih klubova”, poručila je Ilić, zaključivši da će konačni budžet namenjen sportu biti 150 miliona plus 50 miliona.

Ona je takođe poručila da bi ove godine trebalo drugačije da se sagledavaju predlozi kada je u pitanju školski sport, odnosno da će se više obraćati pažnja na taj aspekt.

Pitanje budžetskih izdvajanja kada je sport u pitanju, podrobnije je objasnila gradonačelnica Dragana Sotirovski.

Dragana Sotirovski foto: GP018

“Grad će i ove godine podeliti 200 miliona dinara direktnih davanja, i imaćemo na to još 50 miliona investicije u sportsku infrastrukturu. Stalno, i u budžetu se vidi, 150 miliona plus 50, tih 50 za infrastrukturu se i ne vide jer je to kod Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, ali ćemo kroz različite druge transfere koji stižu od države, opredeliti i imaćemo 200 miliona za sport i klubovi ne treba o tome da brinu”, poručila je Sotirovski, pa dodala:

“Klubovi pre svega treba da brinu na koji način će dalje da koriste ta sredstva i da li korišćenjem tih sredstav za neke stvari, kao što su plate određenim igračima, krše Zakon o sportu. Član 137 Zakona o splrtu decidno kaže šta lokalna samouprava sme da da klubovima, odnosno za šta sme da da. U ovom trenutku ne mogu da vam kažem da li klubovi novac koriste za te namene ili za tranfere igrača. Ono što znam, to je da nema kluba kome nismo pomogli da se obezbedi prevoz, sla, hala, bazen itd”, pa ilustrovala:

“Jedan od najvećih glasnogovornika zbog smanjenja budžeta, kolega iz opozicije, za klub kojim rukovodi, na godišnjem nivou bi trebalo da plati sumu od 24 milona dinara. Korišćenje infrastrukture nijedan klub ne računa u pomoć koju im pruža Grad.”

Ona je istakla i da nije bilo posebno velikih rezultata i kada je budžet bio duplo veći.

“Čak i kada je moj prethodnik davao 400 miliona rezultati nisu bili bolji. Tražila sam da vidim koji su klubovi postigli nezapamćene rezultate i jednostavno ih nema. Kada smo napravili veliki rez na 200 miliona mnogi su bii zadovoljni i rekli da ćemo pomoći ljudima da se bave sportom a ne nekim stvarima koje nisu u skladu sa zakonom.Možda budžet od 200 miliona nije dovoljan, ali sam ponudila svim klubovima da zajedno obiđemo privrednike i tako pronađemo sponzore. Neprimereno je porediti se sa vojvođanskih klubovima i Novim Sadom, koji ima tri puta veći bužet od Niša je neprimereno.”

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde