Naslovna Društvo Romkinjama teže da se izvuku iz nasilnog okruženja. Neophodna promena zakona

Romkinjama teže da se izvuku iz nasilnog okruženja. Neophodna promena zakona

0
Okrugli sto na temu nasilja nad Romkinjama
Okrugli sto na temu nasilja nad Romkinjama foto: GP018

Udruženje Romkinja „Osvit“ iz Niša danas je na Svetski dan Roma u Skupštini grada Niša održalo okrugli sto na temu nasilja nad Romkinjama. Takođe, predstavili su rezultate istraživanja o statusu Romkinja u našem društvu i izneli preporuke donosiocima odluka na lokalnom i nacionalnom nivou.

Njihovo istraživanje na uzorku od 500 Romkinja u Nišu, Aleksincu, Vranju, Kostolcu i Zaječaru starosti od 15 do 65 godina, govori da Romkinje žive u specifičnim uslovima, te da je potreban amandman na Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.

Ana Saćipović
Ana Saćipović foto: GP018

„Zakon o sprečavanju nasilja nad ženama i hitne mere koje predviđa ovaj zakon nisu adekvatni Romkinjama, zato što one žive u višegeneracijskim porodicama, sa širom porodicom nasilnika, odnosno partnera. Onog trenutka kad Romkinja prijavi nasilje u porodici, nailazi na dodatnu torturu porodice nasilnika i bude prinuđena da povuče krivične prijavu, ali bude i izbačena sa decom, jer živi u kući sa svekrvom i svekrom“, ističe aktivistkinja Ana Saćipović.

Ona dodaje da je potreban amandman na taj zakon – pored hitne mere udaljavanja nasilnika, neophodan je i urgentan smeštaj žrtve u sigurnu kuću.

Ovo udruženje pruža i podršku SOS telefona za Romkinje i decu žrtve nasilja na teritoriji Jugoistočne Srbije. Brojevi telefona 018/515-318 i 0800/100-909 su dostupni 24 časa svakog dana u nedelji.

Ana Saćipović navodi da se svaki uložen dinar u romsku decu kroz stipendije isplati, jer postižu dobre rezultate u školu. Dodaje da je posebno važna pomoć pri pronalasku posla Roma sa visokom stručnom spremom, što će predstavljati dobar primer mladima.

Ana Saćipović
Ana Saćipović foto: GP018

„Kad jedan romski mladić ili devojka sa sedmim stepenom stručne spreme traži posao i ne nađe ga, ne može da bude pozitivan primer ostalim mladim Romima. Oni su negde i izgubljeni na putu emancipacije i integracije. Oni su se uzdigli iz svoje romske zajednice i postali akademski građani naše države, ali više nisu prihvaćeni ni u romskoj zajednici, jer to nije opšta slika o romskoj zajednici, niti su prihvaćeni u većinskoj populaciji, jer i dalje vladaju predrasude i stereotipi“, pojašnjava osnivačica Udruženja Romkinja „Osvit“.

Domaćin ovog okruglog stola je Skupština grada Niša. Predsednik Skupštine doc. dr Boban Džunić je istakao da Romi u niškom parlamentu imaju svoje predstavnike.

doc. dr Boban Džunić
doc. dr Boban Džunić foto: GP018

„Skupština Grada je u februaru usvojila Lokalni akcioni plan za inkluziju Romkinja i Roma u Nišu za period 2024 – 2026. godine. Skupština grada u budžetu je za to planirala 12 miliona dinara i sa zadovoljstvom mogu da kažem da ćemo sve to sprovoditi veoma transparentno“, poručio je Džunić.

Taj lokalni akcioni plan sagledava stane i problematiku u svim najvažnijim segmentima života – obrazovanje, stanovanje, zdravstvena zaštita i kulturni identitet.

Prema podacima nevladinih organizacija u Nišu živi oko 20.000 Roma.