Naslovna Kultura Prof. dr Igor Novaković: Niš zaslužuje status međunarodnog filmskog centra

Prof. dr Igor Novaković: Niš zaslužuje status međunarodnog filmskog centra

0
Filmski susreti foto: arhiva redakcije

Predsednik Skupštine grada Niša, prof. dr Igor Novaković, izjavio je da je vreme da niški filmski festival prođe kroz fazu regionalizacije, a potom i transformacije u međunarodni festival filmske umetnosti, sa jasnom ambicijom da dobije akreditaciju FIAPF-a, međunarodnog tela koje akredituje najznačajnije svetske festivale.

prof. dr Igor Novaković
prof. dr Igor Novaković foto: GP018

– Niš ima potencijal da postane kulturno čvorište jugoistočne Evrope. To je grad sa tradicijom, publikom, i autentičnim duhom. Verujem da festival može da se unapredi tako što će prvo otvoriti prostor za filmska ostvarenja iz regiona bivše Jugoslavije, a zatim i za produkcije širom Evrope i sveta – poručio je prof. dr Novaković.

On je istakao da je neophodno proširiti programsku i nagradnu strukturu festivala:

– Smatram da je važno uvesti nove nagrade – ne samo za glavne glumačke uloge, već i za epizodne, kao i za najbolji scenario, režiju i produkciju. To bi doprinelo podizanju umetničkih standarda i podsticanju autorske raznovrsnosti, kako u nacionalnom, tako i u širem evropskom kontekstu – naglasio je Novaković.

Prema njegovim rečima, krajnji cilj je da Niš postane prepoznatljivo mesto susreta filmskih stvaralaca različitih poetika i generacija, prostor u kojem se neguje kulturni dijalog i afirmiše savremena umetnost.

– Želimo festival koji nije samo manifestacija, već i platforma za umetničku i profesionalnu saradnju – zaključio je prof. dr Igor Novaković.

#Kultura 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde