Naslovna Kultura Otvorena izložba „Različitost povezuje“ – plod saradnje arhiva sa juga Srbije

Otvorena izložba „Različitost povezuje“ – plod saradnje arhiva sa juga Srbije

0

U holu Istorijskog arhiva Niš otvorena je izložba koja objedinjuje odabrana reprezentativna dokumenta koji se čuvaju u zbirci spisa koji ne pripadaju nijednom fondu, a koje se nalaze u istorijskim arhivima u Pirotu, Leskovcu, Prokuplju, Zaječaru Vranju i Nišu.

Na panoima posetioci će moći da vide deo dokumenata, koji se čuvaju u zbirci svakog arhiva, a čije poreklo i sadržina nisu povezane. Svaki od navedenih arhiva se predstavlja sa po tri panoa, a izložbu su priredili Snežana Radović i Igor Rakić. Izložba će trajati do 30. juna.

Izložba Istorijski arhiv, Foto:GP018

Direktorka Istorijskog arhiva Niš i priređivač ove izložbe navodi da je ovaj zadatak bio izazovan jer svaki dokument predstavlja priču za sebe i svedoči o određenom vremenu ili događaju. Ona dodaje da je ova izložba bila posebno zahtevna, jer, kako ona kaže, morali su da opravdaju poverenje kolega iz drugih arhiva.

Snežana Radović, foto:GP018

Vođeni smo željom da prezentujemo ono što se čuva u arhivima, znajući da ako ne pričamo o tome i ne prikazujemo šta je to u našim depoima, niko za to neće ni znati. Mi smo zajedničkim snagama realizovali ovu izložbu dokumenata i zbirku Varia ovih šest arhiva. Kada smo krenuli u izbor ideje, vrlo lako je dogovor pao na Varie, to su rasute arhivalije, dokumenta koja ne pripadaju nijednom fondu, nego su arhiv ušle kao pojedinačni dokument, kao važno istorijsko svedočanstvo vremena ili postojanja neke ličnosti, preduzeća ili ustanove“, poručila je Snežana Radović.

Na izložbi je moguće videti i najstariji dokument pirotskog arhiva, Hilandarsko pismo Piroćancima iz 1842. godine, zatim, najstariji dokument zaječarskog Arhiva, tapiju iz 1789. godine, ali i Uverenje knjaza Milana Obrenovića, koje je predstavio Istorijski arhiv „31. januar“ iz Vranja.

Saša Stamenković, foto:GP018

Ova interesantna izložba je plod jedne uspešne saradnje arhiva na jugu Srbije. Predstavili smo se sa dokumentima iz našeg fonda, sa kraja pretprošlog 19. veka. Naročito smo ponosni na uverenje knjaza Milana Obrenovića koje je dodelio oslobodiocu Vranja Jovanu Belimarkoviću, generalu koji je prvi ušao u oslobođeno Vranje 1878. godine. Danas je lepa prilika da ovo predstavimo Nišlijama, a uskoro ćemo i u Vranju“, rekao je Saša Stamenković, direktor vranjskog Arhiva.

Arhiv „31. januar“ je, između ostalog, predstavio i esnafsko pismo iz 1897. godine i ugovor o prodaju kuće iz 1881. godine.

Istorijski arhiv izložba,foto: GP018

Nakon Nišlija, ovu izložbu će moći da vide i građani svih gradova, koji su bili deo izložbe.

Istorijski arhiv u Nišu ove godine očekuju izložbe povodom sto godina Fudbalskog kluba „Radnički“ i trista godina Niške tvrđave. I ove godine će biti organizovane dečje radionice, gde će na kreativan način i kroz kvizove biti predstavljena arhiva i arhivski posao. Početkom jeseni se očekuje prezentacija časopisa „Peščanik“.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde