Naslovna Društvo Održan Etno sajam u Niškoj Banji

Održan Etno sajam u Niškoj Banji

0

Niška Banja je tri dana živela u znaku tradicije i starih zanata, a izložba radova koje su ponudili “čuvari” starih zanata privukla je veliku pažnju posetioca banje nadomak Niša. Gostima je ponuđeno mnogo toga iz zanatske radinosti, a da atmosfera bude još opuštenija sve to se odvijalo uz prigodnu muziku.

Osnovni cilj “Etno sajma u Niškoj Banji” je očuvanje i promocija narodnog stvaralaštva koje ima i svoje tržište, a to se posebno odnosi na haljine inspirisane srpskom tradicijom koje su već pronašle put do evropske prestonice mode, Pariza. Ove haljine će uskoro biti prikazne u glavnom gradu Francuske  tokom nedelje srpske kulture. Etno sajam u Niškoj Banji je pored zanatlija iz Niša privuko i čuvare tradicije iz cele Srbije. Zabeležen je rekordan broj i posetioca. 

Pripreme za odlazak u Pariz su već započete, a pripremaju se članice Udruženja “Jefimija” iz Velike Hoče, Udruženja evropskih žena i Udruženja žena “Kruna” iz Niške Banje. 

“Sve ono što su za ova tri dana videli posetioci Niške Banje uskoro će moći da se vidi i u Parizu”, kažu u Udruženju “Kruna” iz Niške Banje. “Verujemo da će i publika u Parizu biti oduševljena našim modelima jer če već dokazano da se na zapadu ceni srpska tradicionalna radinost”.

Etno sajam u Niškoj Banji se održava pod sloganom  “Košulja bela – od rođenja do sudnjeg dana”, pa je na manifestaciji žiri birao i najlepšu i najoriginalniju pa i najstariju belu košolju. Nagrada je pripala Milijana Joksić iz Užica. Drugu nagradu dobila je Zorica Petković iz Lapova, a treću Miroslava Manov iz Niša.

U kategoriji „otgnuto od zaborava“ bez konkurencije je bila Slobodanka Simić iz Kuršumlije koja se predstavila belom košuljom starom više od veka, a njenu vrednost osim trajanja predstavlja i autentičan materijal od kojeg je napravljena.

“Etno Sajam zaslužuje da preraste u veliku tradiciju zato ga treba negovati i treba se držati onog što je prirodno”, kažu organizatori Etno sajma.

Kulturno umetnički program upotpunio je nastup dvadesetak folklornih ansambala, za koje je žiri imao uglavnom pohvale, ali i kritike.

Na Etno sajmu je održano i takmičenje pod nazivom “Slatka mašta” na kome su domaćice pokazale svu svoju inovativnost u spremanju kolača i slatke zimnice.          

Za one nešto starije, u saradnji sa lovačkom sekcijom “Niška Banja” organizovan je tradicionalni “Lovački uranak”. 

Etno Sajam u Niškoj Banji sa tradicijom dugom 12 godina  podržali su GO Niška Banja, Turistička organizacija Niš, Kopnena vojska Srbije, OŠ “Ivan Goran Kovačić” iz Niške Banje i mnogobrojni spomzori.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde