Naslovna Društvo Niš po prvi put Hakaton grad

Niš po prvi put Hakaton grad

0
Niš po prvi put Hakaton grad foto: GP018

Juče i danas je Nučno-tehnološki park Niš, u saradnji sa omladinski organizacijama AIESEC LC i AEGEE, u okviru EIT Climate-KIC projekta, organizovao „DigiEduHack“.

Jedan od učesnika Žarko Atanasković objasnio je šta je suština ovog projekta.

Žarko Atanaskovć foto: GP018

„Ovogodišnja tema ovog projekta je inoviranje u edukacionom sistemu. Ja sam ovde kao učesnik, ali sam i predstavnik organizacije AIESEC, gde smo sa kolegama iz AEGEE-a organizovali događaj kako bismo napravili neke promene u obrazovanju. Sam događaj traje dva dana. Zapravo su prijave bile juče, a danas je predstavljanje timova. Imamo timove od po troje ljudi, gde svi zajedno radimo na zajedničkom rešenju, odnosno implementiranju neke nove aplikacije ili programa, kako bismo unapredili neki vid obrazovanja“, rekao je Atanasković, pa dodao:

„Ideja je bila da unapredimo osnovno obrazovanje, odnosno da đacima osnovnih škola malo približimo svest o ekologiji, da izjednačimo ljude, da nemamo problema sa tim da deca sa posebnim potrebama ne mogu da prate obrazovanje.“

On je pojasnio i šta bi trebalo da pruže aplikacije.

„Generalno, svi timovi su zasnovani na tome da naprave neki program ili aplikaciju putem koje bi se omogućilo deci interaktivnije učenje, možda uz neke igrice, kvizove, neke zanimljive stvari, kao i puno novih edukacija. Aplikacija je zasnovana na tome da može da se prati preko mobilnog telefona, kao i laptop i PC računara, kako bi đaci mogli preko svojih naloga da pristupe tome, kako bi učitelji pratili njihov razvoj i kako bi svi mogli da prosperiraju poporcionalno.“

Marko Ljubenović, Saradnik za razvoj inovacionog ekositema u Naučno-tehnološkom parku, objasnio je da je ovaj projekat deo svetske akcije.

Marko Ljubenović foto: GP018

„Širom sveta se trenutno odvijaju preko 52 države Hakatoni. Mi smo deo globalne akcije, koju finansira “EIT Climate-KIC. U Srbiji imamo 30 prijavljenih, formirano je 10 timova i oni odgovaraju na izazov koji su juče dobili. Danas će timovi prezentovati ideje pred svojim žirijem, a za najbolje timove obezbedili smo i vredne nagrade“, rekao je Ljubenović, i dodao da su prijave bile otvorene za sve, ali da su se ugloavnom prijavili učenici i studenti.

Milica Stamenković iz organizacija Aisec pojasnila je kako je tekao sam projekat, sve do realizacije.

Milica Stamenković foto: GP018

„Ja sam u organizacionom timu samog projekta, a ujedno i mentor jednom od timova koji će učestvovati. Moj zadatak je bio da od početka sve ispratim, da se sve desi kako treba, da od samog planiranja projekta, i na kraju predaje projekta Climate.KIC-u, koji je i finansijer samog projekta ispred Evropske unije, sve ispadne kako treba i ispuni standarde koji su neophodni, a sa druge strane i kako bismo pružili što bolje iskustvo samim učesnicima. U prethodnih nekoliko meseci smo prikupili preko trideset mladih ljudi, i sada smo ovde na realizaciji samog projekta.“

Ana Veljković iz Gimnazije “Bora Stanković” u Nišu, koja je član žirija, objasnila je koji su kriteriju pri ocenjivanju inovacija u okviru ovog projekta.

Ana Veljković foto: GP018

„Ocenjivaće se prvo inovativnost i njihovsa svest o tome koliko oni mogu da, i u ovoj situaciji, odlučuju o zaštiti životne okoline, a pritom i koliko to može da utiče na njihovo obrazovanje. Kovid 19 je svakako ostvavio trag na rad i studenata i učenika, a njihov predlog za rešavanje tog problema je i cilj čitavog Hakjatona.“

Projekat se kod nas organizuje po prvi put, a biće nagrađena prva tri tima. Prvoplasirani će dobiti tri Moto sata, Motorola Smart Watch, drugoplasirani 25 hiljada dinara, dok će trećeplasirani dobiti 15 hiljada dinara

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde