Za manje od dve nedelje dvosmenskog rada na Klinici za očne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Niš operisano je 211 od ukupno 230 pacijenata koji su čekali zakazani termin za operaciju katarakte. Preostalih 19 pacijenata iz zdravstvenih, ličnih ili drugih razloga zatražilo je odlaganje ili otkazivanje procedure, čime je postojeća lista zakazivanja praktično eliminisana, a Klinika se od naredne nedelje vraća redovnom operativnom programu.
Ovo je, kako je rečeno iz niškog UKC-a, rezultat nove organizacije rada Oftalmološke klinike, a odluka da se problem reši u najkraćem roku, doneta je nakon neposredne komunikacije Uprave sa pacijentima.

„Nismo imali klasičnu listu čekanja, što je veoma važno da naglasimo, ali se gotovo 230 pacijenata našlo na listi zakazivanja, te smo odmah krenuli u rešavanje problema. Od 230 pacijenata operisano je njih 211. Devetnaestoro se nije odazvalo, odnosno zatražilo je odlaganje ili otkazivanje zbog bolesti, godišnjih odmora ili drugih ličnih razloga. Time smo praktično u potpunosti ukinuli postojeću listu zakazivanja i već od ponedeljka krećemo sa normalnim, redovnim operativnim programom”, naveo je v. d. direktora UKC Niš doc. dr Milan Lazarević.
Uporedo sa rešavanjem liste zakazivanja, Klinika za očne bolesti dobila je i savremeni tomograf vredan oko 70.000 evra, koji omogućava detaljnu dijagnostiku različitih struktura oka.

„Ovaj aparat nam je izuzetno značajan jer omogućava da prepoznamo i suptilne forme bolesti, ponekad i pre razvoja jasne kliničke slike, a samim tim i da blagovremeno reagujemo medikamentoznim ili hirurškim lečenjem i sačuvamo vidnu oštrinu pacijenta”, istakla je prof. dr Jasmina Đorđević Jocić.
Prof. dr Predrag Jovanović ocenio je da je za manje od dve nedelje postignut rezultat iza kojeg stoji kompletan kolektiv Klinike.
„Zahvaljujući udarnom radu čitavog kolektiva- od administratora i higijeničara, do medicinskih sestara i vrhunskih hirurga, uspeli smo za manje od dve nedelje da eliminišemo listu zakazivanja. Posebno je važno naglasiti da Klinika za očne bolesti nije imala listu čekanja, rekao je prof. dr Jovanović i dodao da značaj oftalmoloških pregleda ne prestaje na bolestima oka, jer promene koje oftalmolog uoči tokom pregleda ponekad mogu ukazati i na druga oboljenja, zbog čega prevencija i rana dijagnostika imaju poseban značaj”, poručio je prof. dr Jovanović.

O značaju postignutog rezultata govorio je i doc. dr Ljubomir Dinić, pomoćnik generalnog direktora UKC Niš za hiruršku delatnost, koji je istakao da eliminisanje liste zakazivanja predstavlja veliki organizacioni i stručni uspeh za jednu hiruršku kliniku.
„Samo oni koji se bave hirurgijom mogu u potpunosti da razumeju šta znači na jednoj hirurškoj klinici eliminisati listu zakazivanja. Naš naredni zadatak je da, kao centar kome gravitira više od dva i po miliona ljudi, radimo i na osposobljavanju većeg broja mladih lekara koji će moći da ovakve procedure samostalno obavljaju i u drugim zdravstvenim centrima”, poručio je on.
Da iza svih operacija ne stoje samo hirurzi, već čitav lanac zaposlenih koji prati pacijenta od prvog pregleda do operacione sale, naglasila je i viša medicinska sestra Nataša Sibinović.
„Pacijent nije došao direktno do operacione sale. Prošao je specijalističku ambulantu, kabinet za ultrazvuk i kompletnu pripremu za operaciju, a tek onda došao do instrumentarke i hirurga. Ovaj rezultat je zato rezultat rada i podrške čitavog tima”, istakla je Sibinović.

Ljiljana Filipović je pre oko dve godine operisala kataraktu, i ističe da je zadovoljna odnosom lekarskog osoblja.
„Operisala sam kataraktu pre dve godine. Lečim to levo oko, na kome imam maglu i danas sam došla na kontrolu. Moji krvni sudovi su takvi kakvi jesu, lečenje ide sporo, ali nadam se da će biti dobro. Imam veru u doktore, prezadovoljna sam uslugom”, rekla je ona.











