Decenija skrnavljenja rušenja, kamenovanja i paljenja sa ciljem brisanja tragova postojanja srpske kulture, tradicije i naroda, pokazuje zapanjujuće razmere odsustva stvarne namere Prištine da stvori uslove u kojima bi kulturna baština bila bezbedna i sigurna, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Još jedan u nizu napada na srpske svetinje dogodio se na KIM. Vandalski je napadnuta i demolirana kapija na ulazu u posed crkve Svetog Spasa u naselju Potkaljaja u Prizrenu. Dakle, još jedan u nizu ekstremističkih izliva mržnje prema kulturnom i verskom nasleđu srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. Ovaj, i svi ostali nasilni činovi, jasno svedoče da atmosfera straha i anticivilizacijskog ponašanja prema srpskom kulturnom nasleđu ne jenjava.
Pre dva meseca otkinut je krst sa ove iste crkve koja je, uzgred da kažemo, u Prizrenu podignuta još 1330 godine, a podigao ju je vlastelin Mladen Vladojević koji ju je 1348 priložio zadužbini cara Dušana, manastiru Svetih Arhangela u kanjonu Prizrenske Bistrice.
Republika Srbija je ovu crkvu 1990 godine uvrstila u spomenike kulture od izuzetnog značaja, zajedno sa drugim prizrenskim crkvama. Albanski ekstremisti su je zapalili i teško oštetili tokom martovskih nemira 2004 godine, iako se ispred same crkve nalazio bunker nemačkih pripadnika KFOR-a.
Velika vajda i od KFOR-a i od bunkera. Godinama nas oni štite po sistemu: Nemoj više da ga biješ molim te, to boli. Tako se ponaša KFOR, a i sve ostale međunarodne institucije, čija je uloga da nas, šatra, zaštite. Nas, naše kulturno nasleđe, i narod koji je tamo ostao, izlažući se svakodnevno neprijatnostima, i opasnosti da koliko sutra pogine od ruke nekog ekstremističkog i šovinističkog manijaka.
Pre par dana objavljena je i analiza OEBS-a o incidentima na verskim objektima na Kosovu, a kojima novac nije bio motiv. I došlo se do zaključka da najveći broj incidenata, od počinjenih 247, je u crkvama i na grobljima koje pripadaju Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Za šest godina odigralo se 86 incidenata vandalizma na verskim objektima, a više od polovine njih je na objektina SPC. U međuvremenu Kosovo šalje zahtev za prijem u UNESKO, dok se zahtev SPC za izdavanje dozvole za obnovu crkve Svetog Nikole u Prizrenu odbija, a odluka Ustavnog suda o vraćanju 24 hektara zemljišta manastiru Visoki Dečani, ne sprovodi.
Policija Kosova je podnela Tužilaštvu informacije o svim incidentima protiv kulturnog i verskog nasleđa, mali broj tih informacija je uopšte obrađen, a u većini slučajeva nije moglo da se utvrdi ko je počinilac – stoji u zvaničnom izveštaju OEBS-a. Ma nemoj, rekla bih ja. Baš niko ništa svih ovih godina po tom pitanju nije mogao da učini.Baš niko da trepne, prstom mrdne i zaustavi rušitelje. Na pravdi Boga i građana. Jok. Samo konstatuju, pišu izveštaje i peru sebe od sramote, jer su saučesnici u zločinu. Jer – ko hoće, nađe način, ko neće – nađe izgovor. A da vide, vide svi, tu dileme nema. Samo se prave blesavi, zato što su naumili da od Kosova naprave albansku državu, pa im sve gore navedeno na tom putu ne bi išlo u prilog.
Kosovo – Republika, slušamo godinama unazad. A što onda ta Republika uništava „svoje“ spomenike na KIM? Jer ako je to njihova zemlja, njihova država, malo je nelogično da i spomenici nisu njihovi. Da ih nije gradio neko njihov u istoriji, u kojoj su stvarali tu „svoju“ državu. A istorija svedoči o svakom kamenu u toj, takozvanoj državi umišljenih državotvoraca. Sve piše, i sve je zapisano. U knjigama, spomenicima, svetinjama, i sećanju. U duši onih, kojima zemlja pripada.
„Evo, pošto sam bio neinformisan, nisam znao koja je to Republika, pa sam išao malo da proverim. Sad me zanima jel to mislite na ono Kosovo s kojeg potiču vladari Nemanja, Stratimir,Miroslav, Stefan, Vukan, Sveti Sava ili možda Milutin, Dragutin, Dušan ili Lazar. Jel to ono Kosovo gde su manastiri Visoki Dečani, Gračanica, Pećka Patrijaršija? Na to Kosovo mislite? Gde su vam, koji su vam vladari vladali tim Kosovom? Koje spomenike imate“ – upitao je kosovske albance Ivan Frančina, Hrvat, na Tik Toku. I pokupio brojne simpatije nas Srba, željnih da neko skapira stvari na pravi način.
Skapirao, eto, jedan običan tiktoker, i to Hrvat. Skapirao on, a ne može cela međunarodna zajednica sa svim svojim institucijama i telima, koje nas štite i pomažu nam.
Ne sumnjamo mi, ovde u Srbiji, da će se trend zatiranja srpskih tragova na Kosovu i Metohiji nastaviti. Uz prećutni blagoslov onih koji nas štite. Sve dok se i poslednji trag ne zatre. Svi oni, međutim, zaboravljaju da su tragovi u duši svakog pravog Srbina. I ne brišu se odatle, rušenjem crkava. Osim, ako neko nema nameru da zatre i Srbe. Ali, to je već druga priča.
01. avgust