Naslovna ŠTO da ne KAŽEM ŠTO DA NE KAŽEM – ŠTA SE STVARNO ZBIVA?

ŠTO DA NE KAŽEM – ŠTA SE STVARNO ZBIVA?

0

Sredinom juna svake godine u Sankt Peterburgu se održava veliki Međunarodni ekonomski forum. A šta ćemo sad, što bi rekla Konstrakta? Šta ćemo sada kada je, ako je verovati medijskoj propagandi, ceo svet okrenuo leđa Rusiji?

U uslovima ukrajinske krize i najoštrijih sankcija ikad koje je 35 zemalja Zapada uvelo Rusiji, prisustvo ekonomskom forumu u Peterburgu sredinom juna već je potvrdilo više od 90 država. Taj podatak sam dovoljno govori kakvo je većinsko raspoloženje u svetu, kakav je njihov stav o sankcijama, ali i o tome u kom pravcu se kreće svet. Možda se ova činjenica mnogima ne dopada, možda bi je gurnuli pod tepih, ali je tako, kako je.

Tim pre što se samo mesec dana po otpočinjanju ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini pozivu za učešće na SPIEF-u odazvalo 69 država, među kojima su i Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Japan, Kina, Indija, Srbija. U međuvremenu ih se prijavilo još više od 20. Za sada.

Anton Kobjakov, saradnik ruskog predsednika Vladimira Putina je ocenio da forum koji se održava 25. put, svake godine prima predstavnike iz više od 140 zemalja, i da ni ova neće biti izuzetak, jer se dinamika potvrđivanja učešća nije promenila.

Po oceni ekonomiste Miroslava Jovanovića, profesora Instituta za globalne studije Univerziteta u Ženevi, te brojke u okolnostima kakve imamo znače ono što ne može da se vidi u zapadnim medijima, pre svega da 70 odsto država u svetu nije uvelo sankcije Rusiji.

On smatra da je sistem koji važi od 1971. sa dolarskim standardom umro onog trenutka kada su na Zapadu zamrznuta legalna ruska sredstva, odnosno kada su uvedene sankcije Rusiji.

Sada je velika bojazan širom sveta šta će dalje da se dešava i forum u Sankt Peterburgu je jedna od mogućih tribina na kojoj zemlje mogu da kažu svoje mišljenje, a da nisu pod pritiskom velikih finansijskih moćnika.

Na pitanje kakva je poruka poslata Zapadu time što se međunarodni forum održava u neizmenjenom formatu, kao da ukrajinske krize i sankcija nema, profesor Miroslav Jovanović kaže da je SPIEF ne samo dokaz nego i deo priče o multipolarnom svetu koji nezaustavljivo nastaje.

Međunarodni ekonomski forum u Sankt Petterburgu nije politika. On je ekonomija, on pruža mogućnost za stvaranje novog sveta na polju ekonomije. Učesnici foruma istražuju mogućnosti ko sa njima želi da radi i razgovara na neki drugi način. Jeste da na Zapadu imaju izuzetno veliku moć da pritiskaju, ali ni jedna moć nije apsolutna.

Tim pre što se upravo razvijene zemlje, koje su bile okrenute Zapadu, sada okreću na drugu stranu. Takav je Izrael, ili vrlo ekonomski snažna Turska, koje nisu uvele sankcij Rusiji, da ne spominjemo čitav niz azijskih zemalja, među kojima moćnu Kinu i Indiju. Njihova poruka je – oprostite, niste vi jedini sudija u ovoj ekonomskoj utakmici na globalnom nivou.

Razgovori i dogovori na forumu u Sankt Peterburgu su, dakle, šansa za mogućnost da se ide ka kreiranju neke nove stvarnosti, da li nove valute, ili novog načina korišćenja postojećih valuta, nečega što bi značilo ekonomsku, finansijsku, energetsku, u krajnjem i političku konkurentnost.

Htela sam, ustvari, da pitam: dokle će se prave informacije skrivati od naroda? Dokle će se svi događaji, trenutno aktuelni, prelamati preko Putina kao agresora i osvajača i sirotog Zelenskog koji nema pojma šta ga je snašlo, dok mu sa zapada ne šapnu, kada će biti jasnije prezentovano šta se u svetu stvarno zbiva? A još je važnije pitanje: zašto se zbiva?

  1. jun

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde