Juče je bio 9 maj. Po mnogo čemu značajan datum.Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope. Ove godine smo bili malo zbunjeni i ometeni u obeležavanju, ali prođe nekako. Jer i kada je nezapaženo, biva zapaženo.
Devetog maja 1945. godine, kapitulacijom nacističke Nemačke okončan je Drugi svetski rat u Evropi i 9. maj se od tada obeležava kao Dan pobede.
Bezuslovnu kapitulaciju Nemačke u Berlinu je nešto iza ponoći, 8. maja 1945. potpisao feldmaršal Vilhelm Kajtel, u ime Sovjetskog Saveza potpisnik je bio maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski vazduhoplovni general Artur Teder.
Time je formalno završen Drugi svetski rat u Evropi, ali su ostaci nemačkih trupa i njihovih saveznika još nekoliko dana pružali otpor, a u Jugoslaviji je to potrajalo do 15. maja.
U ratu koji je trajao nešto manje od šest godina, našla se 61 država i oko 110 miliona vojnika.
Državna komisija bivše Jugoslavije svojevremeno je objavila da je u ratu poginulo 1.706.000 osoba, među njima više od 300.000 boraca.
Deveti maj obeležava se i kao Dan Evrope, jer je tog dana 1950. godine ministar spoljnih poslova Francuske Robert Šuman objavio deklaraciju kojom je pozvao na uspostavljanje novog poretka, u kojem ne bi bilo mesta za sukobe među evropskim zemljama.
Suština njegove ideje bila je u uspostavljanju zajedničkih tela, tačnije odnosa, najpre u proizvodnji i distribuciji uglja i čelika kao temelja industrijske snage..
Evropski savet je 1955. godine u Milanu odlučio da se dan objavljivanja Šumanovog plana, 9. maj, obeležava kao Dan Evrope.
Dan pobede obeležava se u Srbiji polaganjem venaca i odavanjem počasti. Vazduhoplovi Vojske Srbije su izvršile prelete iznad više gradova.
Povodom Dana pobede nad fašizmom i Dana Evrope, ministar odbrane Nebojša Stefanović poručio je da Srbija danas obeležava ova dva važna datuma, koja simbolizuju našu slavnu, herojsku istoriju i budućnost koju želimo da gradimo za našu decu.
„Beskrajno hvala našim precima, junacima, zbog kojih danas stojimo uspravnog čela, ponosni što smo kao narod uvek bili na ispravnoj strani istorije. Pravda, sloboda i ljubav prema otadžbini i danas su najuzvišeniji ideal Srbije i njenih građana. To je amanet koji su nam preci ostavili – da čuvamo skupo plaćenu slobodu koju su nam izborili. Čuvajući uspomenu na njih, danas gradimo zemlju koja je posvećena očuvanju mira i stabilnosti, zemlju koja je posvećena izgradnji i stvaranju bolje budućnosti. Srbiju koja svoje mesto vidi upravo u EU, čiji početak stvaranja danas obeležavamo, kao mestu koje predstavlja zajednicu naroda koja počiva na principima saradnje i solidarnosti, ujedinjenu na stvaranju napretka i boljih uslova života svih naroda“, rekao je Stefanović.
Sve u svemu – snađosmo se nekako. Da se čovek ne upušta u dublju analizu, svašta bi iskopao i sve to ne bi valjalo. Naši slavni preci bi imali na čemu da nam zamere, što opet naši savremenici, kojima je pogled uperen u budućnost, ne bi razumeli. Nije nama lako ovog trenutka. Trudimo se da ulogu, koja nam je sticajem okolnosti dodeljena, odigramo kako valja, a da li ćemo, sam Bog zna. Malo se pravimo i nevešti u čitavoj igri, nadajući se da prošlost i budućnost neće razumeti u potpunosti šta mi hoćemo. Doduše, ovog trenutka i mi ne znamo šta hoćemo, ali hoćemo. Možda najviše od svega želimo mir. Ne samo mir u onom bukvalnom smislu reči, već i duševni mir. Da nas svi ostave na miru i ne uzimaju nas u usta kod svega što se događa na kugli zemaljskoj. Da danemo dušom i da slavimo šta nam se slavi, a ne šta nam drugi kažu. Umorili smo se od prekih pogleda i udaranja po prstima. Mi bismo da slavimo naš mir.
10. maj