Naslovna ŠTO da ne KAŽEM ŠTO DA NE KAŽEM – EVROPA STEŽE KAIŠ

ŠTO DA NE KAŽEM – EVROPA STEŽE KAIŠ

0
Evropska Unija
Evropska Unija

Disciplina “stezanja kaiša” je nama na ovim prostorima itekako poznata. Moglo bi se reći da smo u njoj šampioni. Te rat, te ekonomska stabilizacija, te sakncije, pa korona, pa sad opet rat…….stezanje kaiša je nama, Srbima, način života. Prosto ne umemo da ga raskopčamo, da se razbaškarimo i opustimo.

Al da mi je neko rekao da će Evropljani masovno da stežu kaiš, slatko bih mu se nasmejala u brk. A eto, i to doživeh. Da nemačka Vlada poziva građane da menje jedu mesa, da se ređe kupaju, da oblače džempere u stanovima ako im je hladno, brate pa to je previše i za naša poimanja. Mi stežemo kaiš, al jedemo meso, nismo proredili kupanje, a i džempere više ne nosimo u stanovima. Samo redovno prišteđujemo, kako bi “krpili kraj s krajem”.

A „stezanje kaiša” se širi Evropom ko bauk. Juče je, recimo, italijanski Senat sa 207 glasova za i 38 protiv usvojio Dekret o računima, koji se sastoji od hitnih mera da bi se smanjili računi za struju i gas. Nema bato više hlađenja po kancelarijama leti, niti grejanja zimi više od propisanog. A propisano – da se smrzneš.

Kazne za one koji ne poštuju dekret biće od 500 do 3.000 evra, pa ti viidi jel ćeš da se luksuziraš.

Mnoge italijanske opštine su odlučile da pogase i svetla na spomenicima i javnim ustanovama. Romantično, što da ne? Italijani vole romantiku.

Da ne govorimo o tome da je struja u Italiji od početka 2022. godine poskupela za 55 odsto, a plin za 41,8 odsto.Mora da se steže kaiš, druge nema. Baš mi nešto žao, znam kako im je, ali šta da se radi. Kad se mora, nije teško. Probali mi svašta ovde, ništa nam nije strano, tako da ispoljavamo razumevanje za svaku muku, posebno za muku onih kojima nije bilo muka, kada je nama bilo. Nećemo mi da budemo kao oni, nama teško, saosećamo. Ma suzu ću da prolijem, što bi rekli klinci.

Još 3. marta je Međunarodna agencija za energetiku (IEA) predložila deset mera kako bi se smanjila zavisnost od ruskog gasa do kraja godine za 66 milijardi po kubnom metru.

Evropski parlament je predstavio plan „REpowerEu“, koji podrazumeva delimičnu zavisnost od ruskog gasa do kraja 2022.

Čak i kada bi do kraja godine bile sprovedene sve mere koje su predviđene tim planom, Evropa će opet biti prinuđena da smanji konzumaciju energije ne bi li se oslobodila ruskog gasa. To se naročito odnosi na Nemačku i Italiju koje se nadaju da će plan uštede biti podeljen među svim zemljama na evropskom nivou kao znak solidarnosti i balansa. I da se svi pridržavaju plana, nema zabušavanja. Mi ne moramo u Srbiji, još nismo ušli u Evropu. A i kad ćemo, ne zna se. Neću da kažem – daj Bože nikada, neću, nisam ja baksuz.

A rešenje je na dohvat ruke. Sedneš za sto i razgovaraš, pa se dogovoriš, i onda imaš gas. Jeste li nas vi zapadnjaci tako učili, da je dijalog jedina alternativa? Jel tako bilo? A sada ste zaboravili da sve na svetu može da se reši razgovorom. Doduše ne može baš sve. Zato što jedna strana ne može da razgovara sama sa sobom, pa da to bude dijalog. Potrebne su dve. Eto, i u tome mi imamo iskustva. Vi nas terate na dijalog, godinama vam objašnjavamo da albanci ne učestvuju u dijalogu, a vi nama opet – dijalog je jedino rešenje. Pa izvolte – pokažite nam na primeru kako izgleda dijalog, kada jedna strana ćuti i „tera svoje”, ko jarac na brvnu. Pa kada pokažete – uključićete i klimu, i grejanje, a i zejtin i brašno će da stignu.Ovako, mrka kapa. Šut s rogatim ne može. I to smo iskusili.

28. april

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde