Vasilija, Vera i Vida Mitić, tri devojčice koje su na svet došle u Univerzitetskom kliničkom centru Niš, ovih dana postale su najlepša vest ne samo za svoju porodicu, već i za čitav jug Srbije. Njihova mama, dvadesetosmogodišnja Anđela Mitić iz Vranja, porodila se prirodnim putem, što je kod trojki izuzetno retka pojava, a i majka i bebe osećaju se dobro.
Povodom ovog radosnog događaja porodicu su obišli gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović i direktor UKC Niš dr Milan Lazarević, koji su uručili poklone i istakli značaj izgradnje novog niškog porodilišta za buduće generacije roditelja.
„Ja sam majka tri devojčice koje su na svet došle prirodnim putem. Rodila sam Vasiliju, Veru i Vidu iz uredne trudnoće. Izuzetno sam zadovoljna tretmanom i brigom u niškom porodilištu, kako za mene, tako i za moje bebe. Još sam radosnija što sam saznala da će se novo porodilište graditi ovde u Nišu i što će i druge mame imati priliku da svoje bebe donesu na svet u još boljim uslovima“, rekla je Anđela Mitić.
Načelnik intenzivne nege Dečje klinike UKC Niš dr Dejan Milojević objasnio je da su ovakvi porođaji veoma retki.
„Veoma retko imamo prirodan porođaj trojki. Devojčice su rođene u 33. gestacijskoj nedelji, svega četiri do pet nedelja pre termina i imaju veoma dobru telesnu težinu za tu gestacijsku starost. Nakon boravka na intenzivnoj nezi sada su na Odeljenju neonatologije i očekujemo da dostignu granicu od dva kilograma, nakon čega će zajedno sa mamom otići kući i nastaviti da rastu u porodičnom okruženju“, kazao je Milojević.
Direktor UKC Niš Milan Lazarević istakao je da je najvažnije da su i majka i bebe dobrog zdravstvenog stanja.
„Obišli smo presrećnu i prezadovoljnu majku. Najvažnije je da su i ona i njena deca dobro i da se, prema procenama lekara, uskoro spremaju za odlazak kući. Posebno nas raduje činjenica da su ove devojčice začete i rođene prirodnim putem, što je izuzetno retko. Klinika za ginekologiju, Klinika za pedijatriju i Odeljenje neonatologije još jednom su pokazali vrhunski profesionalizam. Ovoj porodici uručili smo i simbolične poklone kao znak podrške, jer ovo nije uspeh samo jedne porodice, već uspeh čitave države“, rekao je Lazarević.
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović ocenio je da je upravo ovaj primer najbolji dokaz koliko je izgradnja novog porodilišta važna za ceo jugoistok Srbije.
„Novo niško porodilište gradiće se u blizini novog Kliničkog centra na površini većoj od 20.000 kvadratnih metara, uz dve velike parking garaže. Ono nije važno samo za Niš, već za čitav jugoistok Srbije. Današnji primer pokazuje da i majke koje ne žive u Nišu dolaze upravo ovde kako bi se porodile, jer pored savremene opreme imamo izuzetne lekare, medicinske sestre i kompletno osoblje koje ovakve izazove iznosi na najbolji mogući način“, rekao je Pavlović.
On je dodao da će novo porodilište predstavljati važan podsticaj mladim porodicama da ostanu i grade budućnost u ovom delu Srbije.
„To je san generacija Nišlija i projekat koji će dati potpuno novu dimenziju zdravstvenoj zaštiti majki i dece. Pored novih radnih mesta, kvalitetni uslovi za porođaj jedan su od najvažnijih razloga da mlade porodice ostanu ovde“, istakao je gradonačelnik.
Pavlović je podsetio i na finansijsku podršku države porodicama sa decom.
„Republika Srbija obezbedila je značajnu pomoć mladim roditeljima. Za prvo dete isplaćuje se jednokratno 500.000 dinara, za drugo 600.000 dinara u ratama, dok za treće dete porodice dobijaju čak 2.280.000 dinara. To je velika podrška u prvim godinama odrastanja dece“, rekao je on.
Dolazak Vasilije, Vere i Vide na svet obradovao je lekare, roditelje i građane, a priča o tri male devojčice iz Vranja postala je simbol novog života, nade i poverenja u zdravstveni sistem juga Srbije.











