Naslovna Kultura Džez teatrom, projekcijom filmova i nastupima niških bendova večeras počinje Nišvil

Džez teatrom, projekcijom filmova i nastupima niških bendova večeras počinje Nišvil

0
Nišville 2025.
Nišville 2025.

Na džez festivalu „Nišvil”, čiji će glavni deo trajati od 14. do 18. avgusta, nastupiće preko 1.000 muzičara, što je najveći broj do sada. Publika iz celog sveta moći će da uživa u 300 programa, koji će se održavati na dvadesetak scena. Pored centralnog muzičkog festivala, već od večeras počeće održavanje brojnih drugih kulturnih programa.

Među brojnim programima večeras počinje glavni program Džez teatra, filmski festival, kao i muzički program na sceni Džez muzeja, gde će tokom trajanja festivala nastupati mladi bendovi.

„Ivan Blagojević je hteo da ima i savremeno pozorište, zato što počeci savremenog teatra leže u istim godinama kada počinje i džez u Americi. Imamo mnogo dobar program ove godine. Imidž se dugo stvara, ovo je deveta godina pozorišnog festivala. U početku su ljudi bili samo zbunjeni, a sada vidim i čujem ljude na ulici kako se sećaju nekih predstava”, pojašnjava Maja Mitić, umetnička direktorka „Nišvil džez teatra” festivala.

Glavni program „Nišvil Džez teatra” počinje večeras u amfiteatru na keju. Od 20.30 sati biće odigrana predstava „Srpskoj omladini, Dimitrije Tucović” Puls teatra iz Lazarevca. Na Festivalu profesionalnih pozorišta Srbije „Joakim Vujić” ovaj komad je proglašen za najbolju dramsku predstavu u celini.

Program se iste večeri seli kod Beogradske kapije Niške tvrđave, gde će ansambl grčkog pozorišta Omma studio theatre u 22 sata izvesti predstavu „Modus Vivendi ili kako živeti”.

„Prikazaćemo dve naše različite predstave. Prva će biti klasičniji teatar „Modus Vivendi ili kako živeti”. Ideja za ovu predstavu rodila se na samom početku pandemije, kad smo u Grčkoj imali, nažalost i dalje imamo, femicide. Hteli smo damo komentar na ovaj fenomen. Osnova priče su Čehovljeve „Tri sestre”, ali priča naše predstave počinje kada se Čehovljeva priča završava”, naveo je Antonis Dijamantis.

Isti termini i ista mesta rezervisana su za predstave sve do utorka, 12. avgusta. Tokom četiri dana glavnog programa Džez teatra nastupiće pozorišni ansambli i iz Severne Makedonije, Finske, Sjedinjenih Američkih Država i Crne Gore.

Nišville Movie summit

Večeras počinju i projekcije filmova iz revijalnog programa kod fontane na Trgu kralja Milana. Uveče će biti prikazani filmovi „Prvih 100 godina – ceo vek životnog puta Vojislava Bubiše Simića” i film „Becoming Led Zeppelin”.

„Zahvaljujući Nenadu Cvetičaninu dobili smo film koji je noseći kad je u pitanju „Nišville movie summit”, To je film o legendarnoj gospel dami Marion Vilijams iz Amerike. To je film koga emitujemo na sva tri Nišvil bioskopa, a drugi je posvećen poznatom bugarskom džez stvaraocu Viliju Kazasjanu, koji je 2005. gostovao na Nišvilu.

Uspostavili smo kontakt i sa RTS-om. Zahvaljujući njihovim muzičkim urednicima emitujemo i film posvećen legendarnom džez stvaraocu Vojislavu Bubiši Simiću”, istakao je Branislav Miltojević, selektor programa „Nišville movie summit” festivala.

Miltojević posebno ističe i filmove „Marija”, u kome Mariju Kalas tumači Andželina Džoli, dokumentarac o legendarnom bendu „Led Cepelin” kao i ostvarenje posvećeno šansonjeru Šarlu Aznavuru.

Museum stage

Prvog dana festivala posetioci će moći da uživaju i u muzici mladih i perspektivnih bendova.

Program Museum youth Nišvil bine otvaraju niški bendovi Blueprint i Maktub. I naredni dani na ovoj sceni biće u znaku pre svega mladih niških bendova. Tako će sutra nastupiti niški bendovi Skyhook i Kramer, a u nedelju Kolege i Rockoshop.

Pored niških bendova, na sceni na samom ulazu u Tvrđavi, nastupiće i bendovi iz Kragujevca, Šapca, Beograda, Bačkog Petrovca, Novog Sada, Požarevca, Arilja, a iz Nišvila su najavili i dolazak mladih bendova iz Ukrajine, Luksemburga, Crne Gore, Italije, Bosne i Hercegovine i Poljske.

Na današnjoj konferenciji direktor Nišvila Ivan Blagojević otkrio je da će prve večeri na glavnoj bini doći do promene u rasporedu nastupa. Naime, na otvaranju glavnog programa, 14. avgusta, bend Level 42 neće nastupiti peti, nego treći.

Glavni muzički deo Nišvila počinje 14. avgusta i trajaće do 18. avgusta. Nastupiće preko 1.000 muzičara, što je najveći broj do sada. Publika iz celog sveta moći će da uživa u 300 programa, koji će se održavati na dvadesetak scena.

#Kultura 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde