Ivanjdansko jutro u Niškoj tvrđavi proteklo je u znaku manifestacije „Ivanjski venac“, koja je ukrasila Beogradsku kapiju cvećem i dečjom igrom. Ovu manifestaciju, dvanaestu po redu, organizuje Društvo umetnika i pesnika „Slava”, pod pokroviteljstvom GO Crveni krst.
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Ivanjdan, rođenje Svetog Jovana Preteče, jedan od tri velika praznika posvećena svetitelju za čije se ime vezuje krštenje Isusa Hrista na reci Jordan i početak hrišćanske propovedi.

Danas su umetnice iz Udruženja „Slava“ zajedno sa devojčicama iz kulturno-umetničkih društava plele venčiće, koje su delile građanima.

„Danas slavimo rođenje Svetog Jovana Krstitelja, danas se od ivanjdanskog cveća pletu venčići, koje delimo našim sugrađanima. Po starom našem običaju, kuća koja ima taj venčić je zaštićena od svakog zla, a čuva zdravlje svih ukućana. Ovom manifestacijom širimo našu duhovnost i kulturu, da ne bismo zaboravili našu prošlost”, naveo je predsednik GO Crveni krst prof. dr Miroslav Milutinović.
Organizatori iz Udruženja umetnika i pesnika „Slava”, uz pomoć KUD „Buklija” iz Trupala, KUD „Abrašević”, izvorne grupe „Medijana”, kao i Udruženja likovnih umetnika Niša „Luna”, priredili su folklorski program, izložbe slika i čitanje pesama.

„Ova manifestacija je pokrenuta sa tendencijom da ostane gradskoj opštini Crveni krst i da se prenosi sa kolena na kolena. Ove godine su nam u goste došli i članovi Kluba ljubitelja knjige „Majdan” iz Kostolca. Cilj nam je da obogatimo manifestaciju, i nadam se da će naredne godine trajati čak dva ili tri dana”, rekla je Ružica Petrović iz Udruženja „Slava”.

U planu ovog udruženja je da naredne godine raspišu konkurs za najlepšu pesmu o ivanjskom vencu.
„Veoma je važno negovati tradiciju i učiti našu decu da neguju ovu tradiciju. Ovo je duhovni i verski praznik, i omiljeni je u našem narodu. Nama kao Gradu je važno da to tako i ostane. Ova slika danas oplemenjuje naš grad i trudićemo se da imamo više ovakvih manifestacija”, poručio je pomoćnik gradonačelnika Nikola Mladenović.