Naslovna Društvo Vojna bolnica obeležila 141. godišnjicu postojanja

Vojna bolnica obeležila 141. godišnjicu postojanja

0

Gradski Portal 018 – 22.01.2019

Vojna bolnica Niš danas je obeležila 141 godinu od osnivanja. To je jedna od najstarijih uglednih vojnih i medicinskih ustanova. Osnovana je u vreme kada su se desila dva važna istorijska događaja- oslobođenje grada Niša od Turaka i proglašenje nezavisnosti Kneževine Srbije. Bila je utočište ranjenicima u svim ratovima od tad, prošla je i „albansku golgotu“.

Osnovana je pod nazivom “Velika niška vojna bolnica”, na predlog načelnika Saniteta srpske vojske pukovnika Vladana Đorđevića, a po naredbi Vrhovnog štaba srpske vojske. Tako je ulaskom u Niš, srpska vojska donela pored slobode i zdravstvenu zaštitu. Na početku, pored Đorđevića, radilo je 7 lekara, 2 pomoćnika, 1 apotekar, komandir bolnice i 2 pisara.

Do 1881. Godine bila je jedina bolnica, kada je dala presudan doprinos formiranju Okružne bolnice, kao i Pasterovog zavoda 1900.

Danas je polaganjem cveća i venaca na Spomenik ratnim veteranima stradalim od tifusa  udruženja koja neguju oslobodilačke tradicije i predstavnici Vojske obeležili ovaj važan datum u istoriji ne samo Vojne bolnice , nego i Niša i srpskog naroda. ,

“ Punih 141 godinu bolnica je u gradu Nišu sa svojom vojskom i svojim narodom, pružajući zdravstvene usluge i dajući sanitetsku podršku jedinicama vojske. Na nama ,pripadnicima Vojne bolnice Niš je da opravdamo poverenje koje Vojna bolnica uživa u našem narodu i da i dalje svojim radom nesebičnim zalaganjem doprinesemo što boljoj zdravstvenoj zaštiti stanovništva.

Pukovnik Stanojković rekao je da ima mnogo uspeha na koje su ponosni.

“ Uspeli smo da očuvamo i podignemo nivo naših usluga koje pružamo svojim osiguranicima. U proteklom periodu mi smo se osavremenili sa novom medicinskom opremom i imali smo brojne infrastrukturne radove. Opremili smo dve nove hirirške sale za neinvazivnu endoskopsku hirurgiju i rekonstruisali deo objekta radiologije, gde je ugrađena vredna radiološka oprema.Imamo snažnu podršku Ministarstva odbrane u realizaciji ideje da se u Vojnoj bolnici izgradi Urgentno prijemno blok. To će ovu bolnicu povezati u jednu jedinstvenu funkcionalnu celinu i i na taj način ćemo značajno podići nico i kvalitet naših usluga”, rekao je upravnik Vojne Bolnice pukovnik dr Jovica Stanojković.

Upravnik dr Stanojković rakao je da će u narednom periodu raditi na “infrastrukturnom, kadrovskom i tehničkom opremanju Vojne bolnice”.

Vojna bolnica bila je jedina srpska sanitetska formacija koja je prošla “albansku golgotu” i stigla na ostrvo Vido, gde je nastavila rad. Učestvovala je i u proboju Solunskog fronta, a posle oslobođenja 1918, nastavila je svoj rad na starom mestu, pored Ćele-kule. O tome je danas govorio  Milić Miodrag predsednik društva za negovanje slobodarskih tradicija Srbije u Nišu

“Naše društvo bilo je inicijator obnove ovog spomenika  autora Riste Jovanovića , Nišlije. Spomenik je podignut u vreme rata 1915. Godine . Oktobra meseca je Vojna bolnica krenula za srpskom vojskom i sa njom bila do oslobođenja. Lekari ove bolnice su zaustavili pomor srpske vojske na ostrvu Krf. Ti lekari koji su ovde radili , koji su ostali živi bili su svedoci stradanja za čitavo vreme rata srpske vojske do 1918. Godine . Ponosimo se entuzijazmom, ljubavlju , ponosom tih lekara prema srpskim vojnicima ali i prema zarobljenim austrougarskim vojnicima koji su nam doneli pegavi tifus. Lečeni su ovde kao i srpski vojnici. Humani odnos srpskih lekara je primer u istoriji.- ljuti protivnici u boju, u bolnici su bili zbrinuti. Neka ovaj spomenik ostane večna uspomena za dane kada je srpska vojska stradala ne samo od oružja nego od podmukle bolesti , pegavog tifusa. Kao što je valjevska bolnica bila poznata, tako mora biti poznata i Vojna bolnica u Nišu, rekao je danas, nakon polaganja venaca i cveća na Spomenik”, rekao je Milić Miodrag predsednik društva za negovanje slobodarskih tradicija Srbije u Nišu

Ranjene i bolesne niški vojni lekari zbrinjavali su i u Drugom svetskom ratu, naročito posle savezničkih bombardovanja i bitaka na Sremskom frontu. Isti zadatak Vojna bolnica obavljala je i tokom NATO bombardovanja 1999.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde