Naslovna Društvo Vlast – opozicija podeljena mišljenja o dnevnom redu

Vlast – opozicija podeljena mišljenja o dnevnom redu

0
11- sednica skupštine Grada Niša foto:GP018

Na konferenciji za novinare predstavnici vlasti i opozicije su izneli svoja mišljenja o temama dnevnog reda današnje skupštine Grada Niša.

Zvezdan Milovanović foto:GP018

Radi se o dugoročnom planu koji je grad bio u obavezi da donese. Znate o čemu se radi, znate da smo poslednjih godinu dana u permanentnoj vanrednoj situaciji tako da se radi o okvirnom planu a verujte da će jako brzo da se donesu te odluke na koje opozicija ima zamerke. Njihove zamerke su na mestu ali postoji objektivno opravdanje zašto tih tačaka nema u planu razvoja grada za taj period. Razlog je pandemija, ali ne može da bude opravdanje. Plan je napravljen kako bi se ispoštovali vremenski okviri, mada se i kasni. Ne radi se o planu koji je zacrtan i koji predstavlja nešto što ne može da se promeni. Opozicija previše značaja daje nečemu što je okvirni strateški plan, pogotovu u ovom trenutku kada ne znamo šta nas očekuje. Što se tiče amandmana opozicije za novorođenu decu, radi se o klasičnom populističkom amandmanu. Sredstva koja su do sada bila izdvajna, bila su davana u robi, a na ovaj način se izlazi u susret građanima, da ne budu u robi već u novcu. Kada su u pitanju javne nabavke, veliki je ovo napredak, treba pustiti da vidimo kako će to funkcionisati. Ja sam siguran da će ovo uštedeti gradu određena sredstva. Važno je da se sve zna, ko će biti odgovoran i ko će vršiti javne nabavke, sve postoji u zakonu reko je šef odborničke grupe SNS-a Zvezdan Milovanović

Miodrag Stanković foto:GP018

Najpre da pricamo po pitanju Delta Planeta koji se danas otvara. Mi iz opozicije nismo protiv otvaranja tržnih centara. Naprotiv, i mi smo otvarali i tako dalje, ali smatramo da je sve to moralo da prodje javnu raspravu. Svi se pitaju da li mu je mesto tu, s obzirom da će tu da se prave velike gužve, a znamo da Niš ima jedan od najzagađenijih gradova, ne samo u Srbiji, već u Evropi. Kao odbornik sam predlagao brojne inicijative po pitanju zaštite životne sredine, i postoji bojazan da će velika frekvencija ljudi u saobraćaju dodatno da zagađuje vazduh. Takođe, smatramo da bez javne rasprave nisu smeli da se seku kedrovi, nije smelo da se uklanja dečije igralište, teretana koja je bila na otvorenom prostoru, mnogo je to problematično sve. Mislimo da je to moglo da bude negde van grada, ali eto oni su se opredelili da to bude tu gde je nekada bio Niš expres. Danas se usvaja i program razvoja grada Niša 2021-2027. Najveći problem u svemu tome je što taj program ne prati budžet grada, što znači da je to samo jedan spisak lepih želja. Sve to bi trebalo da se naslanja na akcioni plan državnog razvoja grada Niša koji je bio od 2015. do 2020. godine, i na program razvoja grada Niša koji je bio od 2017. do 2021. Ja sam tražio izveštaj što se tiče tih programa, nikada ih nisam dobio jer je realizacija izostala, jer je to i tada bio jedan spisak lepih želja a možda i obmana građana pred izbore. Ja sam 9 tačaka predložio u svojoj inicijativi, niam video da je to implementirano u ovaj program. Nema nekih velikih rešenja po pitanju deponije na Bubnju, po pitanju zagađenja, po pitanju reorganizacije rada javnih preduzeća. Predlagao sam i da se Niš spoji sa gradskom stambenom agencijom, ali nisam siguran da će to da se izvede do kraja. Ja sam ogroman broj inicijativa podneo i određene jesu prihvaćene, na primer to da se za socijalne kategorije obezbede maske i sredstva za dezinfekciju. Problem jeste bio po pitanju auto sedišta za decu, to nije prihvaćeno. Oni su rešili da subvencionišu kupovinu bicikla, a to je problem dok se ne urede biciklističke staze. U redu je što će se umesto paketa za bebe davati novac, ali smatram da je 11000 din jako malo. Minimum je to moglo da bude 30000 dinara, ali je gradsko veće odbilo moj amandman. Grad ne poklanja dovoljno pažnje za našu decu reko je Miodrag Stanković ispred odborničke grupe Niš moj grad.

Branislav Jovanović GP018

Za mene je najveće razočarenje predlog plana razvoja grada Niša za period od 2021-2027. Ja sam zbog te tačke došao na sednicu. Mi političari ne postojimo zbog čuvanja kućnih ljubimaca, zbog parkova, već zbog ovakvih javnih stvari. Ja nisam našao adekvatno rešenje kojim putem će Niš da se razvija u narednom periodu i gde će se pronaći sredstva da se ralizuje program plana razvoja. Ima bezbroj predizbornih obećanja koja nisu realizovana. Ovaj program plana razvoja grada ne daje odgovore na mnoga pitanja, ja sam od toga puno očekivao. Rezultata neće biti. Ovo je doktorski rad i spisak želja, nema konkretnih rešenja. Ne vidim da će se na ovaj način obezbediti sredstva iz budžeta. Mi smo predložili danas gde u prvoj godini vidimo da može da se uštedi milijardu evra reko je Branislav Jovanović ispred odborničke grupe Niš moj grad.

Nina Ilić foto: GP018

Odluka o centralizaciji javnh nabavki je doneta zato što je novi zakon o javnim nabavkama obavezao lokalne samouprave i ostale korisnike da donesu odluke o centralizovanim javnim nabavkama. Suština je da se na osnovu centralizacije javnih nabavki pre svega ostvari ušteda time što će se omogućiti da u tom smislu zbog veće količine dobara i usluga, većeg obima tih nabavki, ostvari niža cena. Zakon ne obavezuje da će sve javne nabavke morati da budu centralizovane. Procenjivaće se koje će javne nabavke doneti najveće uštede i koje će moći u početnoj fazi primene ove odluke da to ide nesmetano u postupak i u proceduru. Reč je isključivo o otvorenom postupku, sve je transparentno. Potrebno je nakon ovoga doneti koji će precizno definisati svaki korak. Interesantne bi bile javne nabavke za ogrev škole, ili gorivo za automobile koji su u vlasništvu grada. Ako bi svaka škola nabavljala ogrev samo za sebe onda bi bila veća cena, ali ako bi 15 škola zajedno nabavilo, očekivala bi se ušteda rekla je Nina Ilić načelnica uprave za finasije.

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde