Naslovna ŠTO da ne KAŽEM ŠTO DA NE KAŽEM – ZA KOGA MI NAVIJAMO?

ŠTO DA NE KAŽEM – ZA KOGA MI NAVIJAMO?

0

Neočekivana bura koju je na društvenim mrežama podigla Marija Zaharova, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova u subotu uveče upoređivanjem fotografije Aleksandra Vučića pred Donaldom Trampom sa erotskom scenom Šeron Stoun iz Niskih strasti polako se smiruje – ali reakcije koje je izazvala i u Srbiji i Rusiji još uvek pristižu.

„Ako ste pozvani u Belu kuću, a stolica je postavljena kao da vas ispituju, sedite kao na fotografiji broj dva, ko god da ste. Verujte mi“, da bi kasnije dopunila objavu i napisala da se izvinjava i da je „pogrešno protumačena“.

Zaharova, od miljenice Ministarstva spoljnih poslova Srbije na čiji poziv je pre dve godine obišla Srbiju, postala počasna građanka Guče i sa ministrom Ivicom Dačićem jela ruski šnit u hotelu Mosva u Beogradu, sada se našla na meti kritika pojedinih srpskih političara sa svih strana političkog spektra.

Sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u izjavi novinarima u Briselu rekao da su „podsvest i autosugestija čudo“ jer „uvek najviše govore o sebi“.

On je ocenio da je Zaharova pokazala „primitivizam i prostakluk“ što govori o njoj, kao i „onima koji su je tu postavili“.

Srpska opozicija je sve ovo jedva dočekala.

Jedan od lidera opozicije Dragan Đilas, izjavio je da je Vučić u Vašingtonu ponizio Srbiju,a Vuk Jeremić , predsednik Narodne stranke – da je Srbija u Vašigtonu oslabila svoju poziiciju.

Oglasio se i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić koji kaže da je nepotreban i nepromišljen potez portparolke Ministarstva inostranih poslova Rusije Marije Zaharove i da je stvorio nepotrebnu tenziju u odnosima dve zemlje.

To je potvrdio i portparol Kremlja Dmitrij Peskov koji kaže da je verovatno došlo do nesporazuma u vezi sa „pojedinim formulacijama” u objavi Marije Zaharove i istakao da su odnosi Srbije i Rusije strateškog karaktera, ali i da su Srbi za Ruse bratski narod.

Američki savet za nacionalnu bezbednost je na svom Tviter nalogu izdvojio jednu rečenicu iz izjave ministra odbrane Srbije Aleksandra Vulina koju je prenela agencija Beta, i uz komentar „ispravno rečeno“ dodao da „aplaudira hrabrosti“ predsednika Vučića, uz haštagove „Srbija“ i „Rusija“.

„Veličina čoveka ne meri se ni veličinom stolice na kojoj sedi ni veličinom sile u čije ime govori, već veličinom hrabrosti da na svakoj stolici brani svoj narod i prijatelje svog naroda“, glasi citat Vulinove izjave koji je NSC preneo na srpskom jeziku.

Srbija mora da zna šta je njen strateški interes smatra direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.

Vučić je stavio prst u oko Rusiji srdačnim odnosom sa Trampom. Činjenica jeste da je Srbija tamo izvukla više od Kosova, tako da je po diktatu moćne Amerike urađen deo posla, ali ne bi bilo iznenađenje da se ne nastavi sa pritiscima. To Rusiji smeta, bode oči – Priča popov, i navodi da ovo što se desilo sa Zaharovom nije gaf, nego poruka Srbiji da se na nju gleda kao na nepouzdanog partnera koji radi kontra od onoga šta misli.Trebalo bi da zahvalimo Mariji Zaharovoj što je otvorila oči onima koji veruju da spoljna politika ima bilo kakve veze sa mitovima o večnom prijateljstvu. Nadamo se da će Evropska komisija iskoristiti trenutak I ponuditi Srbiji i ostatku zapadnog Balkana jasan put za pridruživanje EU – komentariše direktor Fondacije za otvoreno drušvo Milan Antonijević.

Ako se pita Dragan Šormaz, poslanik SNS i šef delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO, vreme je. Kako kaže za „Blic“, verovatno će predsednik Srbije Aleksandar Vučić gledati da istrpi

„taj u najmanju ruku bezobrazluk“, i ističe da iza njega ne stoji sama Zaharova nego ruska država

Možda je zanimljivo reći šta , posle svega, piše prištinska „Koha ditore”. A piše: Uzajamno priznavanje, naziv “Republika Kosovo” i pitanje jezera Gazivode, tačke su koje su uključene, a kasnije uklonjene ili promenjene u sporazumu koji su predstavnicima Beograda i Prištine predstavili zvaničnici Bele kuće u Vašingtonu.

Promena je usledila nakon što je Srbija odbila da potpiše dokument koji koristi naziv „Republika Kosovo“ i kojim je trebalo da se obaveže na „uzajamno priznanje“, navodi prištinski list.

Dakle, vreme će pokazati šta je Srbija uradila u Vašingtonu. Potpisala istorijski dogovor kako tvrde srpske vlasti, ponizila se i oslabila svoju poziciju, kako tvrdi srpska opozicija, pala sa jedne od dve stolice kako kažu politički analitičari, ili je uradila nešto treće, što treba čitati između redova i što niko neće otvoreno da kaže. Razgovore u Vašingtonu i potpisivanje dokumenta svako tumači na svoj način, onako kako mu odgovara. To je nučinila i Marija Zaharova, na slikovit način, samoinicijativno ili uz podršku onih koji su je na to mesto postavili, to ćemo tek videti. Bilo kako bilo, Srbija je još jednom postala centar sveta. Minijaturna država koju ne možeš da pronađeš na mapi, a dvrt se „potreso” zbog nje. Dobro, ili loše – to znaju samo akteri sedenja i potpisivanja. Mi gledamo i navijamo. Samo još kad bi znali za koga navijamo.

09.septembar

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde