Naslovna ŠTO da ne KAŽEM ŠTO DA NE KAŽEM – ĐEKNA JOŠ NIJE UMRLA

ŠTO DA NE KAŽEM – ĐEKNA JOŠ NIJE UMRLA

0
foto: Srbija EU

Srbija i Evropa. Gde je Srbija? Pa na putu. Kad je krenula na put? E, bogami, sam zaboravila. Ne znam tačno, ali znam da je bilo davno, i znam da je ta tema već toliko deplasirana da i kada stignemo tamo (ako uopšte stignemo), neće nam biti merak što smo stigli. A mislim da nećemo ni znati šta smo hteli kada smo pošli i šta imamo od toga što smo stigli.

Na brdu kod Kranja, na Samitu EU – Zapadni Balkan, usvojena je ovih dana deklaracija u kojoj se potvrđuje spremnost da se naš region integriše, ali se na zna kad. Otprilike kao slučaj čuvene Đekne iz serije Živka Nikolića. Znate ono: “Đekna još nije umrla, a ne zna se ni kad će”.

Na predlog Slovenije, uz podršku Austrije, da se integracije sprovedu do 2030, „veto“ su uoči skupa, dok se pripremao tekst, kako saznaju „Novosti“, stavile Francuska, Holandija i Danska. Da nije podržala unošenje konkretnog datuma, na forumu je eksplicitno rekla i odlazeća nemačka kancelarka Angela Merkel:

– Učesnici su se saglasili da zemlje Zapadnog Balkana pripadaju Evropi, ali nisam podržala da se odredi fiksni datum za njihovo pristupanje Evropskoj uniji. Zaista ne verujem u određivanje datuma, ali verujem u ispunjavanje naših obećanja. Kada se steknu uslovi, pristupanje može da se realizuje, kazala je Merkelova.

Šta znači to “kada se steknu uslovi”? Koliko puta do sada smo to čuli? I da li i Angela Merkel uopšte zna nešto više o sticanju tih uslova? Ako zna što nam, kao naš veliki prijatelj, nije rekla, pa da se “opravljamo” na drugu stranu, a ne da krivudamo “levo desno, a nigde naše Evrope”.

I, šta smo uopšte dobili od još jednog u nizu “obećavajućih samita” osim još jedan dokument pun fraza u kojem se svi pozivaju na posvećenost i privrženost demokratiji, partneri se pozivaju na „kredibilne reforme“, uz naglasak na važnosti „jačanja integracija i kapaciteta apsorpcije novih članica“ od strane same EU. Naš čovek bi, slušajući sve gore izgovoreno prosto odgovorio sa “ i ja tebi”.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da postoji perspektiva proširenja, ali da „nemaju sve zemlje članice isti apetit za proširenje“:

– Zadovoljan sam činjenicom da su predsednici i premijeri zemalja EU sa liderima regiona četiri sata razgovarali o budućnosti Zapadnog Balkana. U ime Srbije zahvalio sam se na podršci i pomoći, brojnim investicijama, novcu koji poreski obveznici EU ulažu u našu zemlju. Govorilo se i o problemima. Svi su pažljivo slušali glavne aktere i razumeju da postoje strateški interesi EU na prostoru regiona. Za Srbiju je zanimljivo i značajno što je moglo da se vidi koje zemlje žele brže proširenje, koje su veći skeptici. Ali, čini mi se da smo odgovornom i ozbiljnom politikom sebe predstavili na dobar način i verujem da u narednom periodu poziciju u EU možemo da popravimo.

I naš predsednik se uklopio u vokabular Evropejaca. Vi nama, ali i mi vama. Prazne reči, bez obećanja, i uz neizvesnost da će Đekna skoro da se odvaži, pa da konačno umre. Čovek, posle gomile ispraznih reči, mora nešto da kaže. A šta bi drugo rekao, a da ne ispadne iz šeme, nego slične izgovorene reči koje se, eto, uklapaju u te evropske standarde, nigde precizno objašnjene i napisane, ali se zovu standardi.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ponovila je stav koji je nedavno iznela posetom prestonicama regiona:

– Želimo da uputimo veoma jasnu poruku, a to je da Zapadni Balkan pripada EU. Želimo vas u EU, nastavite sa

reformama, cilj je pred očima. U završnoj Deklaraciji proširenje se nalazi u prvom paragrafu i to je jasna naznaka opredeljnosti EU. Evropska komisija sa mnom na čelu će raditi sve što može kako bi se napredovalo u proširenju i integraciji regiona u EU.

Fala, mnogo fala. Samo da ne ode i ona i da nas ostavi kao Angela Merkel, pa posle sve Jovo nanovo.

Većina građana Ljubljane podržava zalaganje Slovenije da se ubrza proces proširenja Evropske unije na Zapadni Balkan i kaže da Srbija treba da postane član EU.

„Hvala bogu da imamo EU, kakva god da je. Ali, ako se raspadne na male zemlje, koje će se međusobno ubijati, kao što je bio slučaj sa Jugoslavijom, onda nam se ne piše dobro, kažu u Sloveniji.

Ćuti, bar neka vajda od nas, pa neka je i loš primer. A mi ćemo da se trudimo na tom putu evropskih integracija, uvažavamo sve reforme koje nam serviraju, poštujući te njihove principe i vrednosti, borićemo se protiv nacionalizma, ksenofobije, korupcije i prihvatićemo sve evropske vrednosti koje su zapisane u raznim dokumentima……amin. Uostalom, imamo li izbora?

08. oktobar

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde