Naslovna Društvo Saborni hram u Nišu obeležava 200 godina postojanja

Saborni hram u Nišu obeležava 200 godina postojanja

0

U subotu 16. novembra 2019. godine sa početkom u 17 sati, biće služena Večernja služba u Malom Sabornom hramu, kada se očekuje dolazak Njegove Svetosti Patrijarha srpskog  Irineja, desetak episkopa SPC i sestrinskih-pomesnih crkava, prdstavnika Republike i Grada, a nakon toga u 19 sati, održaće se Svečana akademija u Svetosavskom domu u Nišu u čast 200 godina od izgradnje crkve Sabora Svetih Arhangela u Nišu.

Mali saborni hram će nakon liturgije i osvećenja ponovo posle trogodišnje pauze zbog renoviranja biti otvoren za vernike. Priča o izgradnji Malog sanornog hrama je deo priče o istoriji grada Niša i pravoslavlja.

 

Samo šest godina nakon Čegarske bitke i podizanja monstruozne Ćele kule Nišlije su bile rešene da nastave svoju borbu za slobodom, a vera je tada značila slobodu, podignu pravoslavni hram. Tada jedinu pravoslavnu bogomolju podigao je 1819.godine arhiepiskop Melentije koristeći svoj prijateljski odnos sa Ali pašom, zapovednikom Niša.

Hram svetih Arhangela u Nišu, ili Mala Saborna Crkva, podignuta je trudom i zalaganjem dvojice niških mitropolita fanariota- Makarija III i Meletija Mučenika. Izgradnja hrama započeta je, po svemu sudeći, pre 1815. godine. U prilog ovome svedoči i zapis na ikoni Sabora svetih Arhangela, koja se danas nalazi na ikonostasu u hramu. 

“Priča o Malom sabornom hramu posvećena Svetim Arhanđelima Mihajlu i Gavrilu je priča o nama, Nišlijama. Zvanično su tražili odobrenje da sagrade hram kao utehu od stradanja posle epidemije kuge ali je u biti vernika bila želja za slobodom”, kaže Sara Cincarević, digirent Crkvenog hora „Branko“ i član Organizacionog odbora proslave jubileja.

Obnoviti hram bila je velika želja vladike Arsenija koji je veoma posvećeno pristupio tom poslu i vodio računa o svakom detalju. Najpre su restauirina 64 ikone sa Svete Gore i ikonostas i to su uradili restauratori iz Beograda ali i Nišlija Franc Curk.

“Trudili smo se da sačuvamo sve što je od njenog osnivanja ugrađeno. Samo na masivnim ulaznim vratima je bilo osam sloja farbe koje je majstor na licu mesta obnovio”, ponosno kaže vladika Arsenije.     

Hram nije smeo biti višlji od turskog konjanika i zato Mali Saborni hram nije impozantnih dimenzija. Takođe, Turci su bili ti koji su određivali gde će se graditi pa su im dozvolili da to urade na najmočvarnijem delu Niša. Voda je neimarima bila veliki problem pa su morali da je postave na temeljima od drvenih šipova po ugledu na gradnju Venecije. Osim toga, oko hrama je sa starne gde se nalazio put podignut visok zid kako tursko stanovništvo u Nišu ne bi moglo da gleda na njega.

U nedelju, 17. novembra biće služena Sveta arhijerejska Liturgija u Sabornom hramu Silaska Svetog Duha na apostole u Nišu, Velika Saborna crkva, koju će služiti  Patrijarh srpski Irinej u prisustvu više Arhijereja Srpske Pravoslavne Crkve, kao i drugih pomesnih crkava.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde