Naslovna Društvo Osnovci uče šta je tolerancija i kako se gradi kultura mira

Osnovci uče šta je tolerancija i kako se gradi kultura mira

0

Danas se, 16.novembra u svetu obeležava Međunarodni dan tolerancije, a učenici trećeg razreda OŠ “Učitelj Tasa” ovaj dan su obeležili u Crvenom krstu u Nišu gde su sa volonterima učestvovali u niz radionica  na kojima su usvajali principe tolerancije. 

Radinice su deo programa “Promocije humanih vrednosti” koja ima za cilj da učenike osnovnih škola uči da razvijaju toleranciju po pitanju nacionalne pripadnosti, vere, stavova i načina života. Mališani koji su učestvovali u ovim radionicama već znaju nešto o toleranciji, ali je ovo bila idealna prilika da prošire svoje znanje, ali da sami pokažu šta je to tolerancija.

“Na radinionicama su učili  šta je tolerancija, kako prihvataju tuđe stavove, da vrednuju mišljenje drugog”, kaže Aleksandr Savić, organizator radionica. “Znaju da je tolerancija kada poštujemo druge bez obzira što se oni razlikuju od nas”.

Danas se širom planete slavi Međunarodni dan tolerancije. Ustanovio ga je UNESKO, a prema Deklaraciji UN iz 1995. godine tolerancija je definisana kao prihvatanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita po izgledu, položaju, govoru, ponašanjima i vrednostima, imaju pravo da žive i budu to što jesu.

Volonteri učestvovali u niz radionica na temu tolerancije foto:GP018

Pojam tolerancija dolazi od grčke reči tolerare, što znači podnositi. Tolerancija podrazumeva podnošenje i uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života a biti tolerantan znači biti svestan različitosti drugih u odnosu na nas same i prihvatanje te činjenice u svakodnevnom životu.

Prema definiciji Ujedinjenih nacija, tolerancija znači i poštovanje, prihvatanje i uvažavanje bogatstva različitosti u svetskim kulturama.

Ona je naš oblik izražavanja i način da budemo ljudi. Zasnovana je na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savesti i uverenju.

Tolerancija je harmonija u različitostima. Ona nije samo moralna dužnost, nego i politički i zakonski zahtev, vrlina koja mir može učiniti mogućim jer doprinosi menjanju kulture rata u kulturu mira.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde