Naslovna Društvo Niška nedelja ponosa – Niš pride week od 27. juna do 2....

Niška nedelja ponosa – Niš pride week od 27. juna do 2. jula

0

Gradski Portal 018 – 26.06.2017

Mesec jun poznat je kao MESEC PONOSA LGBT+ OSOBA svuda u svetu. Niš se do sada manjim aktivističkim akcijama pridruživao obeležavanju Međunarodnog dana ponosa LGBT osoba, 27. juna. Ove godine, prvi put u našem gradu, Udruženje građanki Ženski prostor, u okviru projekta Kolektiv ‒ Centar za unapređenje prava LGBT+ osoba organizuje NIŠKU NEDELJU PONOSA. Mnogobrojnim dešavanjima, koja će se odigrati u periodu od 27. juna do 2. jula 2017, želimo da promovišemo kulturu dijaloga i tolerancije, utičemo na smanjenjene diskriminacije i homofobije i povećamo vidljivost problema sa kojima se LGBT+ zajednica svakodnevno susreće.

Osim toga, ovim festivalom želimo da ukažemo na važnost povezivanja i umrežavanja LGBT+ zajednice, državnih institucija i ustanova i većinske populacije, kao i uloge civilnog društva u tom procesu. Želimo da otvorimo siguran prostor za sve i da na kreativan način promovišemo LGBT+ kulturu.

NIŠKA NEDELJA PONOSA organizovana je u saradnji sa brojnim organizacijama iz regiona koje se bave promocijom prava LGBT osoba, kao što su: Labris, Glic, Merlinka festival, Da se zna!, Gejten ‒ LGBTI, Sarajevski otvoreni centar; zatim u saradnji sa  Lokalnom mrežom za prevenciju diskriminacije i podršku LGBT osobama u Nišu, a uz podršku Ambasade Kraljevine Holandije u Srbiji.

Pozivamo Vas da nam se pridružite, da zajedno pokažemo da je Niš i naš grad – mesto slobode, bezbednosti i podrške za sve njegove građane i građanke!
PROGRAM

UTORAK, 27. JUN
18h-19h, JAVNO ČITANJE ISPOVESTI LGBT OSOBA ‒ Lokalna mreža za prevenciju diskriminacije i podršku LGBT osobama u Nišu, Labris ‒ Organizacija za lezbejska ljudska prava, Inicijativa Kolektiv; mesto: Gradska kuća
19:30h, ULIČNA AKCIJA povodom Međunarodnog dana ponosa LGBT osoba, Trg kralja Milana (simbolično puštanje balona duginih boja)

SREDA, 28. JUN
9:30h-17:30h, Konferencija UMREŽENI ZA POBOLJŠANJE POLOŽAJA LGBT OSOBA U SRBIJI, učestvuju Lokalne mreže za prevenciju diskriminacije i podršku LGBT osobama; organizator: Labris – Organizacija za lezbejska ljudska prava
18h-19h, SADNJA DRVEĆA U PARKU TOLERANCIJE ‒ Lokalne mreže za prevenciju diskriminacije i podršku LGBT osobama, Labris ‒ Organizacija za lezbejska ljudska prava, Inicijativa Kolektiv: mesto: Tvrđava (u blizini Gradske bašte)

ČETVRTAK, 29. JUN ŽENSKI DAN
12h‒18h, Radionica za žene koje vole žene LEZBEJSKE ŽUDNJE I STRAHOVI ‒ STRAH OD RASKIDA, radioničarka: Lepa Mlađenović (događaj nije otvoren za javnost)

PETAK, 30. JUN
19h, Otvaranje izložbe SVA LJUDSKA BIĆA RAĐAJU SE JEDNAKA U DOSTOJANSTVU I PRAVIMA; mesto: Oficirski dom (trajanje: od 30 juna do 2 jula)
20h, KOKTEL I DRUŽENJE, mesto: Oficirski dom

SUBOTA, 1. JUL
13h-14:30h, Tribina LGBT AKTIVIZAM ‒ MOJ IZBOR, učestvuju: Dragoslava Barzut (Da se zna!, Beograd), Predrag Azdejković (GLIC, Beograd), Biljana Ginova (Helsinški komitet za ljudska prava, Skoplje), Kristian Ranđelović (Gejten ‒ LGBTI, Beograd), Vera Kurtić (Ženski prostor, Niš); mesto: Klub Labeerint
16h Projekcija dokumentarnog filma KAMPANJA MRŽNJE: RUSIJA I GEJ PROPAGANDA (78 min); mesto: Klub Labeerint
17:30h Projekcija kratkog igranog filma QUIERO DECIRTE (Želim da ti kažem, 17 min) i razgovor sa autorom/glumcem Stefanom Mladenovićem; mesto: Klub Labeerint
18:30h‒19:30h Predstavljanje publikacijeKORAK NAPRED, NAZAD DVA ‒ Uloga policije u jačanju prevencije i mehanizama zaštite od zločina iz homofobije i transfobije u Srbiji“, Da se zna!; mesto: Klub Labeerint
21:30h Koncert grupe MAMA MORA DA SE SLUŠA; mesto: Klub Labeerint
23h‒02h PRIDE PARTY, DJ Olja Vagner; mesto: Klub Labeerint

NEDELJA, 2. JUL
11h-15h, SPORTSKI DAN; mesto: Tvrđava

NAJAVE POJEDINAČNIH DOGAĐAJA

Dokumentaristička izložba SVA LJUDSKA BIĆA RAĐAJU SE JEDNAKA U DOSTOJANSTVU I PRAVIMA
Prateći Univerzalnu deklaraciju o pravima čoveka, to jest Džogdžakarta principe UN iz 2007. kojima se podstiču zakonski standardi za zaštitu, odnosno ostvarivanje pune jednakosti LGBTIQ osoba, ova izložba nastoji da kroz dokumentaristički pristup i prateći aktuelno iskustvo zemalja bivše Jugoslavije, pokaže različite nivoe problematike ostvarivanja elementarnih ljudskih prava osoba koje su drugačije seksualne orijentacije od heteroseksualne.

Džogdžakarta principi ispričani su kroz konkretne i ne samo geografski bliske primere iz medija, video zapise i fotografije, ali pre svega kroz lične priče osoba koje se ne libe da lično pretoče u političke i time predano rade na boljitku zajednice. U tome učestvuje gotovo 50 osoba čija je ljubav prema životu i hrabrost da se on živi iskreno i aktivistički obeležila (post)jugoslovenski LGBTIQ aktivizam i trasirala put za borbu protiv diskriminacije jasno ukazujući da se ona odnosi na čitavo društvo.

Na otvaranju izložbe LGBT aktivistima i aktivistkinjama pridružiće i ambasador Holandije g-din Hendrik G.C. van den Dool, autorka izložbe aktivistkinja i feministička teoretičarka Hana Ćopić, brojni predstavnici institucija i OCD iz Niša.

Tribina LGBT AKTIVIZAM ‒ MOJ IZBOR
Učestvuju: Dragoslava Barzut (Da se zna!, Beograd), Predrag Azdejković (GLIC, Beograd), Biljana Ginova (Helsinški komitet za ljudska prava, Skoplje), Kristian Ranđelović (Gejten ‒ LGBTI, Beograd), Vera Kurtić (Ženski prostor, Niš); mesto: Klub Labeerint
Razgovor sa dugogodišnjim i istaknutim LGBT+ aktivistkinjama i aktivistima iz Srbije i regiona o tome šta ih je opredelilo da postanu angažovane/ni pojedinke/ci; koliko su im aktivizam i aktivistička vidljivost promenili život, odnose sa porodicom, prijateljima i širom zajednicom; koje su mane, a koje prednosti autovanosti i aktivizma; koliko je njihov lični aktivizam oblikovao njih, a koliko zajednicu oko njih; o tome kako je biti LGBT+ aktivistkinja ili aktivista u velikom gradu, a kako u maloj sredini; koje sve seksualne manjine postoje i za čija sve prava se borimo, i još mnogo toga…

Projekcija dokumentarnog filma KAMPANJA MRŽNJE: RUSIJA I GEJ PROPAGANDA
Režija: Scott Stern, Michael Lucas; produkcija: SAD, Rusija; godina: 2014; jezik: engleski, ruski; titl: srpski (78 min)
Dok se u većem delu sveta teži ka jednakosti homoseksualaca, u Rusiji se izgleda ide u suprotnom smeru. Antigej raspoloženje i zakoni brzo osvajaju ovu zemlju. Ruski parlament je 2013. godine izglasao zabranu takozvane „gej propagande“ kojom se gotovo svaki vid javne diskusije o jednakosti homoseksualaca pravosnažno smatra zločinom. Nadamo se da će gledaoci uvideti kakva je stvarna situacija nakon što odgledaju ovaj dokumentarac.

Projekcija kratkog igranog filma QUIERO DECIRTE
Kratkometražni film Želim da ti kažem (Quiero decirte) producenta, scenariste i reditelja Stefana M. Mladenovića, inače Nišlije je jedan od prvih filmova na španskom jeziku snimljenih u srpskoj produkciji. Film obrađuje „specifičnu“ temu očekivanja, predrasuda, lutanja, traženja koja će uvek biti aktuelna, a koja je istovremeno i eksperiment sa sopstvenom svešću, ljudima, društvom, i ono čega se svi plašimo ‒ to je priča o bežanju i vraćanju sebi. Quiero decirte spada u filmove sa LGBT+ tematikom ali se sa pričom mogu povezati emotivno i ljudi koji nisu pripadnici te zajednice zato što je deo nje univerzalan, a to je borba sa strahom bilo koje vrste.

Predstavljanje publikacijeKORAK NAPRED, NAZAD DVA Uloga policije u jačanju prevencije i mehanizama zaštite od zločina iz homofobije i transfobije u Srbiji“
Pretnje, zaustavljanje na ulici, zastrašivanje, napadi i neprimereni komentari usmereni ka LGBTI osobama još uvek predstavljaju deo svakodnevice u Srbiji. Do danas nije doneta nijedna pravosnažna sudska presuda za delo počinjeno iz mržnje na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta.

Cilj ovog izveštaja je da doprinese kreiranju realnije slike o bezbednosnom položaju LGBTI osoba u Srbiji i pruži sveobuhvatniji uvid u postupanje policije, kako bi se sagledali i analizirali izazovi, ali i nedostaci u policijskoj praksi. Pored toga, ovaj izveštaj primerima dobre inostrane prakse pruža smernice o tome kako da se poboljša rad policije vezan za reagovanje na nasilje izazvano homofobijom i transfobijom, pa samim tim doprinosi povećanju poverenja LGBTI zajednice u policiju i povećanju nivoa bezbednosti same zajednice.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde