Naslovna Društvo Najbolji bibliotekar Srbije – Dragana Pešić Glavašević – “Pod njenom palicom biblioteka...

Najbolji bibliotekar Srbije – Dragana Pešić Glavašević – “Pod njenom palicom biblioteka je omiljeno mesto u kome se uči, smeje i druži”

0

Gradski Portal 018 – 18.01.2019 
Novinar – Emilija Ostojić Kaculj 

Nagrada za najboljeg školskog bibliotekara “Mina Karadžić 2018” u Srbiji pripala je Dragani Pešić Glavašević, bibliotekaru OŠ “Branko Miljković” u Nišu. Nagradu je osvojila u konkurenciji kolega iz cele Srbije na konkursu koje svake godine raspisuje Društvo školskih bibliotekara Srbije.

“Nisam ni znala da ta nagrada postoji kada sam postala bibliotekar 2007. godine. Kao školski bibliotekar trudila sam se da na svaki način deci približim knjigu i čitanje. U tom cilju sam organizovala književne susrete, dramatizovala tekstove, zadavala im razne zadatke, okupljala ih oko biblioteke”, kaže Dragana pešić Glavašević. Posle pet , šest godina rada saznala je da postoji društvo školskih bibliotekara i da postoji lep i prestižan konkurs koji nosi ime ćerke Vuka Karadžića Mine Karadžić.

“ Tada je želela da me predloži moja koleginica ali ja sam bila uverena da još nisam dovoljno postiga i uradila da bih mogla da konkurišem za ovako prestižnu nagradu. Nisam sebe videla u kontekst takmičenja sa bilo kim u svom radu”

Dragana veruje u sudbinu i da je , kako kaže “ Sudbinski bilo predodređeno da bude bibliotekar, kao i da u 2o18. dobije nagradu “Minu Karadžić.   

Dragana, koja je od malena drugovala sa knjigom, svoju ljubav prema pisanoj reči ali i prema deci pretočila je u svoju profesiju. Najpre je radila u nastavi deset godina a potom je postala školski bibliotekar. Ljubav prema pisanoj reči stekla je još u vreme detinjstva u rodnom Vranju, mestu u kome je rođen i nostalgičar ljudskih duša Bora Stanković, u kući u kojoj je biblioteka bila sa mnogo knjiga i u kojoj su svi članovi porodice mnogo čitali.

“ Ljubav je najvažnija za sve u životu. Za moj rad i nagradu to je ljubav dece prema školskoj biblioteci. U ovom trenutku za mene je vrlo važno što su moju objavu sa fejs buka da sam najbolji školski bibliotekar podelili moji nekadašnji đaci. A to je ljubav”, kaže Dragana koja ne krije svoje emocije.

Svojim velikim uspehom smatra to što je uspela da nauči decu da u vreme školskog odmora dođu i provedu vreme u biblioteci. Pokrenula je elektronski časopis “Plamen”  Književnog kluba “Vatra i život” u kome objavljuju pesme učenika  škole. Pri školi je nekada postojao književni klub “Vatra i život” koji je okupljao decu literate. On je ugašen osamdesetih godina. Kada je Dragana  postala bibliotekar,  pronašla  je tragove o njegovom postojanju i ponovo ga oživela.

“ Teže je održati tradiciju nego stvoriti nešto novo. Ja sam uspela da taj klub oživim. Nisam ga ja izmislila, “ ja sam ga izvukla iz pepela, što bi rekao Branko Miljković i samo sam mu dala drugi život” objašnjava lauretal nagrade “Mina Karadžić za 2018. godinu. Zaljubljenik u stvaralaštvo Branka Miljkovića citira ga: “ Uzmite šaku svežeg pepela i bili čega što je prošlo i videćete da je to vatra i da to još uvek može biti vatra. Ta vatra kroz biblioteku i različite školske aktivnosti živi.”

Pokrenula  je književni konkurs “Brankovo pero”, stručno se usavršavala na preko 40 seminara, objavljivala je i objavljuje članke u časopisu “Školski bibliotekar”, mentor je učenicima na republičkim takmičenjima, organizator tribina i vlasnik 27 diploma i priznaja. Spisak njenih uspeha i zalaga je dug.Pokrenula je mnoge tribine,.

“ Trudim se da i ostali bibliotekari bar delić tog posla obave sa svojim učenicima. Danas biti bibliotekar znači biti zatvoren i izolovan  jer sa svih strana imamo kojekakve savremene uređaje koji odvlače decu od pisanog štiva.”

Dragana je uspela da dovede decu u biblioteku.

“ Uspela sam a mislim da je ključ za ta vrata ljubav, priča, a deca su svesna šta im nedostaje. “

Dragana Pešić Glavašević je uspela da zainteresuje decu koja su imala jedinicu ili dvojku iz srpskog da uče stihove i kazuju ih na mnogim manifestacjama u Niškom kulturnom centru, Domu vojske, Regionalnom centru za talente.

Dragana smatra da će biblioteka imati veliku ulogu u radu sa decom koja se nisu najbolje snašla u nastavi ili na koje će se odnositi odredbe o uvođenju društveno korisnog rada.

Iza Dragane Pešić Glavašević je veliki rad. Pred njom je, kako kaže još veći.

“ Trudila sam se. Nekada sam “odlagala” vlastiti život , materijalno ulaganje na uštrb drugih stvari koje bi porodici priuštila a to je sada dobilo priznanje. To jeste priznanje za moj rad a ono što mene posebno raduje je da je taj rad primetila Tijana Ranđelović direktor škole i celu priču oko kandidovanja Dragane za nagradu pokrenula.    

 Tijana Ranđelović direktor OŠ ,,Branko Miljković“ kaže da rad Dragane Pešić Glavašević podrazumeva negovanje i razvijanje čitalačkih navika kod učenika, unapređivanje jezika i pismenosti, kreativne radionice, organizaciju i izvođenje javnih časova, negovanje nacionalnog identiteta i kulture. Posebno je dragocen njen rad sa učenicima koji su na dužem bolničkom lečenju, a u okviru nastave za pacijente za koju je naša škola verifikovana od strane Ministarstva prosvete”, ističe Tijana Ranđelović. “Školska biblioteka pod njenom palicom postaje omiljeno mesto u školi u kome se uči, smeje i druži”.

Dragana kaže da su priznanja  lepa ali, pred njom je  da to opravda, bude još bolja, i želela bi da, kada dođe vreme za  penziju dobije neku nagradu za  “celoživotno angažovanje, posvećenost jednom poslu”. Ukoliko takva nagrada ne postoji, trebalo bi razmisliti o tome i osmisli se.

Najbolji bibliotekar u 2018. poručuje svojim kolegama “ otvorite vrata svoje biblioteke”.

Njena poruka deci je “ Knjiga, čak i kad je ne čitate, kad je držite sklopljenu u ruci, uči i vaspitava – vaše misli i srce pulsiraju nekim novim ritmom”

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde