Četiri lokalne samouprave Nišavskog upravnog okruga koje su aplicirale kod Ministarstva za populacionu politiku i demografiju, dobile su bespovratna sredstva za unapređenje mera pronatalitetne politike.
Lokalne samouprave su u Palati Srbije sa ministarkom bez portfelja profesorkom dr Slavicom Đukić Dejanović potpisali ugovore o dodeli sredstava. Svečanosti potpisivanja i uručenja ugovora prisustvovala je načelnica Nišavskog upravnog okruga Dragana Sotirovski, objavljeno je na zvaničnom sajtu NUO.
Opština Merošina je za unapređenje pronatalitetne politike od države dobila više od šest miliona dinara, a najveći deo sredstava utrošiće za kupovinu opreme za kabinet ginekološke ordinacije i kombi vozilo za prevoz dece. Učešće te opštine u odobrenim projektima je 1.372.000 dinara.
Opštini Gadžin Han odobrena su sredstva od 7.902.686 dinara i ova lokalna samouprava će sufinansirati 1 389.574 dinara za kupovinu minibusa za prevoz dece i uređenje mobilijara.
Aleksincu je za dva kombi vozila, jedno za Biblioteku, a drugo za Predškolsku ustanovu, Republika odobrila sredstva u iznosu 7.968.600 dinara a ukupna vrednost projekta je 10.485.000 dinara. Država je opštini Doljevac za dostavno vozilo za predškolsku ustanovu „Lane“ i druge odobrene projekte za poboljšanje demografske slike dala više od četiri miliona dinara, navodi se u saopštenju.
Ministarka Đukić Dejanović tom prilikom istakla da je u 2019. godini rođena 341 beba više u odnosu na prethodnu godinu, a u januaru 2020. godine rođeno je 245 beba više nego u istom mesecu 2019. godine što svedoči da pronatalitetne mere politike Republike Srbije daju rezultate.
Republika je za sufinansiranje mera populacione politike za 2020. godinu obezbedila 650 miliona dinara a sredstva je dobilo 88 lokalnih samouprava, čiji su projekti prihvaćeni na Javnom pozivu Ministarstva.
Na javni poziv stigle su 123 prijave, koju je podnelo 120 gradova i opština. Na osnovu liste vrednovanja i rangiranja, sufinansiraće se projekti 88 jedinica lokalne samouprave, i to 26 u Vojvodini, 38 u regionu Šumadije i Zapadne Srbije i 24 u Južnoj i Istočnoj Srbiji.
Neki projekti su privukli pisebnu pažnju, a među njima je i Bibliobus u Aleksincu – Minibus biblioteka, opremljen knjigama i literaturom koji će obilaziti sela i na taj način doprineti uspostavljanju međugeneracijske saradnje.