Naslovna Društvo I ova školska godina počinje štrajkom upozorenja 

I ova školska godina počinje štrajkom upozorenja 

0

Školsko zvono u niškim osnovnim i srednjim školama oglasiće se sutra da označi početak nove školske godine koja, kao i nekoliko godina unazad i sada počinje štrajkom upozorenja zaposlenih u obrazovanju. Prvog dana nove školske godine časovi će biti skraćeni na 30 minuta, a štrajk upozorenja održaće se u svim školama u Srbiji u kojima je većinski sindikat UNIJA, a to znači u preko 760 škola.

U Nišu će časovi biti skraćeni, takođe, u onim školama u kojima većinsko članstvo pripada ovom sindikatu.

Prema rečima Gordane Arsić iz Pravno poslovne škole u Nišu koja je član IO Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije ovo je samo nastavak njihove borbe za prava profesora i očuvanja obrazovnog sistema. Osnovni zahtev zaposlenih u školama je da se nastave pregovori sa resornim ministarstvom o izradi platnih razreda ali i da se ispoštuju zahtevi koje predleže ovaj sindikat, a na kojima je radio njihov ceo pravni tim. Dodaju da pregovori sa Ministarstvom prosvete idu „vrlo traljavo“, a ne retko zaposleni u školama iz medija saznaju  šta se dešava na ovom planu.

„Ovaj štrajk je samo nastavak naše borbe koje je počela mnogo ranije i pokušaj da privolimo prosvetne vlasti  na dijalog o platnim razredima“, kaže Gordana Arsić, član Izvršnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije. „Nastavljamo da se borimo za pozicije prosvetnog  radnika i očuvanja obrazovnog sistema. U ponedeljak su časovi skraćeni na 30 minuta u svim školama gde postoje članovi UNIJE. To je oko 760 škola u Srbiji u kojima je oko 30.000 čalnova našeg sindikata“.

Konkretni zahtev profesora je nastavak pregovora o platnim razredima.

„Brojni su problemi u prosveti, međutim, u ovom trenutku je najaktualniji problem uvođenja platnih razreda koji su po našem mišljenju krajnje nepravedni  od samog starta. Prvo, uopšte ne obuhvataju sve budžetske korisnike. To je nama najbolnija tačka. I unutar prosvete, zdavstva, socijale i kulture platni razredi nisu isti.“

„Primera radi obračunski radnici koji na nivou Srbije imaju isti posao bez  obzira u kojoj instituciji rade po svim evropskim normama trebalo bi da budu isto plaćeni. Skoro je izašao podatak fiskalnog saveta da je od 2016. do 2019. godine plata obračunskom radniku u, recimo Ministarstvu poljoprivrede, porasla za 28 odsto.U nekom  drugom ministarstvu za 12 procenta, a naš obračunski radnik radi za minimalac. U startu imamo, pre uvođenja platnih razreda, nepravedne pozicije. Pritom se kaže da će platni razredi biti uvedeni tako što će se zamrznuti stanje na terenu pa će krenuti da se u okviru platnih razreda rangiraju radnici. Mi se  zalažemo da startna pozicija ne bude takva. Mora doći do izjednačavanja radnika na istim radnim mestima da bi se potom uveli platni razredi“, kaže Gordana Arsić.

Druga priča je, dodaje ona, da su i sami platni razredi krajnje nepravedni i da nisu dobri. U javnosti se spekulisalo sa različitim predlozima, ali Ministarstvo još uvek nema jasnu sliku o tome, smatra Gordana Arsić.

„Najavljeni set zakona o platnim razredima u javnim službama treba da stupi na snagu, 1.janura 2020.godine sa  njihovim predlogom platnih razreda. Oni kažu – platni razredi za budžetske korisnike, a u njima se nalaze samo prosveta, zdravstvo, kultura i socijala. Nema drugih  budžetskih korisnika koji umaju znatno veće plate od nas“, kaže Gordana Arsić.

Prema njenim rečima u Nišu će u 47 škola biti skraćeni časovi na 30 minuta.

„UNIJA neće prekinuti borbu, neće  odustati, jak je sindikat i zaštitiće svoje članstvo“, kategorična je Gordana Arsić. „Mi stati nećemo, a koji će naredni  koraci biti to zavisi od našeg partnera u ovim pregovorima. Mi smo spremni na dijalog, a iz dijaloga ćemo izvlačiti zaključke šta dalje“.

Gordana Arsić dodaje da UNIJA neprekidno šalje zahteve, pisma, tredloge resornom ministarstvu sa zahtevom da se pregovori nastave.

„Nemoguće je da se donose zakoni, da se odlučuje o jednoj velikoj grupaciji ljudi, a da se ne čuje i druga strana“, ističe Arsić. „Nema se sluha za situaciju na terenu, nema ni dijaloga, ne osluškuje se šta je to što muči ljude koji su budžetski korisnici“.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde