Naslovna Društvo DEBATA O JAVNIM MEDIJSKIM SERVISIMA

DEBATA O JAVNIM MEDIJSKIM SERVISIMA

0

Gradski Portal 018 – 02.12.2016

Udruženje Edukacioni centar Leskovac – član neformalne koalicije Građani za medije – širom Srbije organizuje šest debata o javnim medijskim servisima (JMS), sa ciljem da se nastavi dijalog o programskim sadržajima i načinu finansiranja javnih medijskih servisa, i da se što većem broju građana pruži prilika da se izjasne o svojim potrebama i očekivanjima od JMS, da ocene postojeće stanje i predlože poboljšanja radi potpunog ispunjavanja društvenih uloga ovih medijskih ustanova. Građani taksom u velikoj meri finansiraju javne medijske servise, i imaju prava da zahtevaju medijske usluge u javnom interesu.

Igor Grujić, projekt menadžer udruženja Edukacioni centar Leskovac, rekao je da je povod današnje konferencije jedno veliko istraživanje, koje je urađeno uz koordinaciju Novosadske novinarske škole. I kako je Igor Grujić rekao, u pitanju je najveće istraživanje o javnim servisima organizovanim u Srbiji.

„Istraživanje je obuhvatilo oba javna servisa RTS i RTV i sve njihove programe, televizijske programe, radio programe i internet prezentaciju. Naša ideja je da informišemo građane i organizacije civilnog društva iz Niša o tome kakvo je stanje u vezi programa koji emituju javni medijski servisi, i kako oni mogu da se uključe i da promene, uglavnom je preovladajući stav da se JMS moraju baviti samo novinarska udruženja, mi smatramo da bi se JMS trebalo baviti i civnilno društvo“ – rekao je Igor Grujić, projekt menadžer udruženja Edukacioni centar Leskovac.

Institut društvenih nauka predstavljaja je dr Jovanka Matić i rekla JMS nije najveći problem medijskog sistema Srbije i da imamo mnogo većih problema, ekonomskih pre svega, autonomija medija se smanjuje poslednjih godina i sve je manje javnog prostora za iskazivanje kritičkog mišljenja.

„JMS bi trebalo da bude lider u ovoj zemlji u pogledu toga šta su poželjne uloge u jednom demokratskom sistemu. Od medija se očekuje da doprinesu stabilizaciji i demokratizaciji. Imamo urušavanje i krizu medija, krizu novinarske profesije. JMS je taj koji je važna tačka medijske profesije, jedna nova institucija, koju nismo uspeli da razvijemo kao bitno novu“ – rekla je dr Jovanka Mitić, Institut društvenih nauka.

Dodala je takođe da su upravo zbog toga i istraživali celokupni program JMS i da li tu ima interesa građana i mogu li oni da budu tu zadovoljni.

„Građani ne mogu da budu zadovoljni onome što im JMS nudi. Informativni program nije tematski raznovrstan, nije raznovrstan u pogledu pluralizma glasova kojima omogućuje da se čuju na javnoj sceni, ne sadrži dovoljno prostora za kritičko sagledavanje rada JMS“ – rekla je dr Jovanka Mitić.

Dušan Raković iz Centra za humanističke studije, nadovezao se na sve to i rekao da je jedini način da se iskaže kritičko mišljenje samo kroz komentare na sajtu RTS-a i smatraju da RTS nije uložio dovoljno truda da opravda titulu sevrisa građana.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde