I danas mali broj Aleksinčana zna da se na Starom groblju nalazi crkva Svetih arhistratiga Mihaila i Gavrila, zadužbina Prote Stevana Dimitrijevića, koji je tu i sahranjen u porodičnoj grobnici.
Srećom da se sutra, četvrtu godinu zaredom, održava Protina beseda, akademija posvećena Proti Stevanu Dimitrijeviću. Na dan rođenja prote Steve (22. januara), u Velikoj sali Doma kulture u Aleksincu, u organizaciji Centra za kulturu i umetnost Aleksinac.
Besednik biće Episkop Ilarion iz manastira Draganac (Kosovo i Metohija), učestvuju i prof. dr Žarko Trebješanin i jerej Aleksandar Srnić.
Čovek o kome se vrlo malo zna… a toliko mnogo je učinio za nas!
I ja sam prvi put pre više od jedne decenije čuo za protu Stevu, zahvaljujući literaturi koju sam dobio od biografa Prote Steve Dimitrijevića, g. Zorice Peleš, autorke knjige PROTA STEVAN M. DIMITRIJEVIĆ – ANĐEO BOŽIJI ZA JUŽNU SRBIJU Stevan M. Dimitrijević (Aleksinac, 10/22. januar 1866 – Beograd, 24. novembar 1953) je bio srpski sveštenik i istoričar.
Da se podsetimo, prva promocija Zoricine knjige PROTA STEVAN M. DIMITRIJEVIĆ – ANĐEO BOŽIJI ZA JUŽNU SRBIJU bila je, po želji Protinog studenta patrijarha Pavla u sali naše PATRIJARŠIJE, U Beogradu, 25. juna 2001.godine. Tada je Zorica Peleš prvi put uvela u našu PATRIJARŠIJU HOR VOJSKE “STANISLAV BINIČKI“.
,,Sekretar kabineta patrijarha PAVLA, gospodin Lečić me je pitao zašto dovodim HOR VOJSKE. kad PATRIAJRŠIJA ima svoj hor. Rekla sam mu da dovodim Hor naše vojske, kako bi narod, koji će biti na promociji moje knjige, shvatio da su NAŠA CRKVA i NAŠA VOJSKA UVEK BILI ZAJEDNO. Pokojni predsednik SANU, akademik Dejan MEDAKOVIĆ bio je tada na lečenju u banji, pa je poslao svoga izaslanika akademika Miroslava Pantića, potpredsednika SANU. Posle ove promocije bila je, u julu 2001 godine promocija moje knjige u ALEKSINCU, na koju je, na moj poziv došao tadašnji episkop niški gospodin IRINEJ, docnije patrijarh srpski“, priča Zorica Peleš.
Da nije bilo Zorice Peleš i njenog istraživanja, verovatno da bi protu Stevu i dalje prekrila tmina i prašina.
Na prvoj organizovanoj besedi 22. januara 2020. godine u Domu kulture u Aleksincu je održana divna svečanost – akademija „Protina beseda” povodom 154-godišnjice od rođenja. Veče je otvorila publicista i biograf legendarnog Aleksinčanina prote Stevana Dimitrijevića Zorica Peleš, čiju smo izvanrednu, nadahnutu i prepametnu besedu s neopisivom radošću mogli da čujemo i uživamo u izlaganju uvek novih činjenica iz života i rada Prote Steve Dimitrijevića.
Zato mi je žao što Zorica ni ovog puta nije dobila poziv da učestvuje na ,,PROTINOJ BESEDI“ koja se od te 2020. god održava svečano, onako kako treba. Zorica je zaslužila bar da bude prisutna.
Par reči o proti Stevi…
Stevan Dimitrijević, Bogosloviju je završio u Beogradu 1887, a Duhovnu akademiju u Kijevu 1898 god.
Bio je profesor u Skoplju i Solunu, rektor Prizrenske bogoslovije, zatim redovni profesor istorije srpske crkve na Bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu od 1920. do 1936. godine. Bio je prvi dekan Bogoslovskog fakulteta.
Prota Stevan Dimitrijević je, po rečima njegovog učenika sv. vladike Nikolaja Velimirovića, „jedna od ličnosti koja je obeležila prvu polovinu prošlog stoleća“. Zbog svega što je uradio za srpski narod na jugu Srbije, a posebno na Kosovu i Metohiji, on ga je nazvao „anđeo božji za južnu Srbiju“.
Petorici srpskih patrijarha prota Steva bio je profesor: Varnavi, Gavrilu Dožiću, Germanu, Pavlu i Irineju, kome je bio predsednik ispitne komisije na maturi u Prizrenskoj bogosloviji.
Njegovi studenti bili su i neki arhijereji ruski, zatim većina profesora sa čuvenog Ruskog bogoslovskog instituta u Parizu, bugarski patrijarh Kiril.
Bio je utemeljivač Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i njegov prvi dekan i prvi profesor Istorije srpske pravoslavne crkve.
Bio je savetnik srpskih patrijarha, mitropolita i episkopa u mnogim teškim situacijama. Zastupao je Srpsku pravoslavnu crkvu i Bogoslovski fakultet na međucrkvenim i naučnim skupovima.
U Nišu je radio kao pisar Duhovnog suda i honorarni veroučitelj u Niškoj gimnaziji, u kojoj je tada radio kao profesor i naš proslavljeni književnik Stevan Sremac.
U Prvom balkanskom ratu bio je sveštenik dobrovoljac u Trećoj armiji pod komandom đenerala Bože Jankovića.
I još mnogo toga možete detaljno saznati iz knjige PROTA STEVAN M. DIMITRIJEVIĆ – ANĐEO BOŽIJI ZA JUŽNU SRBIJU autorke g. Zorice Peleš.
Hvala Bogu, da Aleksinac nastavlja sa organizacijom ,,PROTINA BESEDA“, akademija koja je posvećena Proti Stevanu Dimitrijeviću.
Piše, Đorđe Bojanić, glavni urednik sajta Srpska istorija