Gradski Portal 018 – 24.12.2018
Novinar – Emilija Ostojić Kaculj
U Srbiji 3.500 osoba ima virus HIV, a trećina od tog broja i ne zna da je inficirana, podatak je Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ . Prošle godine oko 180 lica su saznala da su inficirana HIV-om, 55 novoobolelih je od side a 14 je umrlio. U Batutu kažu da bi ta statistika mogla da bude bolja da se osobe koje su imale neko rizično ponašanje, a pre svega nezaštićene seksualne odnose, testiraju na HIV.
Podaci su zabrinjavajući jer SIDA nije nova bolest, o njoj se mnogo priča i sve je niži uzrast dece koja se edukuju o rizičnim ponašanjima. Interenet je svima dostupan , pa samim tim ipodaci o tome kako se dobija, prenosi SIDA, kako se treba ponašati u kontaktu sa obolelim i mnoga druga pitanja. Izgleda da sve to nije dovoljno, posebno u manjim sredinama, gde je život nekako sigurniji, sa manjim rizicima.
Povodom 1. decembra Dana borbe protiv SIDE u svim sredinama organizuju se javni časovi, tribine, okrugli stolovi, dele se publikacije, razgovara se sa mladima.
U opštini Merošina svake godine na ovaj dan Crveni krst Merošine organizuje usret sa decom osnovne škole i tema je upravo SIDA.
„Crveni krst je organizovao tribinu u javnoj biblioteci u saradnji sa lokalnom samoupravom. Bilo je prisutno oko 50 učenika i organizovali smo predavanje pod nazivom „ Znanjem protiv side“. Podelili smo brošure i agitke i prikazan je film „Dečko koji se stideo“,,kaže sekretar Crvenog krsta Slavica Mikić.
Film „ Dečko koji se stideo“ , uradio je Crveni krst Srbije i govori o momku koji se stideo da kupi kondom. Upustio se u rizičan seksualni odnos i dobio SIDU od koje je preminuo. Poučan film koji jasno postavlja granicu gde se završava stid a gde počinje opasnost po zdravlje i život.
Na tribini su aktivno učešće imale i ginekolog bila dr Vesna Pantović i pedijatar dr Lidija Prokić,
“ Razočarani smo saznanjem da i pored prisutnosti interneta , literature, stalnih i različitih edukacija, mladi nedovoljno znaju o SIDI. Na tribini koju smo organizovali najviše pitanja je bilo o o putevima prenošenja. Učenici su pitali da li se sida može preneti sa čoveka na životinju, da li komarac može da prenese SIDU, da li tetovažom, dubokim poljupcem može da s dobije sida i slično. Na žalost iz pitanja smo zaključili da pojedini učenici poistovećuju virus side sa „običnim“ virusima, jer su nas pitali da li kojanjem može da se prenese . Još uvek je malo znanja o ovoj bolesti.“, kaže Ratka Cvijanović, viša medicinska sestra u patronažnoj službi Doma zdravlja u Merošini , volonter Crvenog krsta 18 godina. Ona i volonterka Milica Ristić, medicinska sestra aktivno se bave edukacijom mladih.
Crveni krst u susretima sa đacima osnovne škole obrađuje mnoge teme, ne samo vezane za sidu , već i o pušenju, drogi, bolestima zavisnosti. Kako kaže sekretar Crvenog krsta Merošina Olivera Mikić učenici u takvim susretima aktivno sarađuju a već uigrana ekipa patronažne službe Doma zdravlja redovno se susreće sa mladima. Ovoga puta sa učenicima sedmog i osmog razreda osnovne škole Jastrebački partizani podelili i kondome u okviru akcije koja je organizovana prvo decembra na Svetski dan borbe protiv side. Ovu akciju podržava i opština Merošina koja snosi troškove materijala koji se deli na edukacijama.
„Godinama organizujemo tribine o polno prenosivim bolestima, narkomaniji. Pre svakog predavanja da popunjavaju upitnik i na osnovu odgovora zaključujemo sa kolikom znanjem dolaze deca na predavanje. Mi radimo sa decom od 14, 15 godina. To su deca koja uskoro odlaze u veće sredine, Prokuplje i Niš, da nastave školovanje i želimo da ih edukujemo o svim važnim pitanjima za njihovo zdravlje.
Osnovna škola Jastrebački partizani ima isturenia odeljenja u Oblačini, Abresnicu, Bogdanovcu, Balaincu , i 19 četvorogodišnjih škola. Učenici rado prihvataju da učestvuju u svim akcijama koje Crveni krst i Patronažna služba Doma zdravlja organizuju.
Emilija Milojković, učenica 8 razreda prisustvovala je predavanju o SIDI i kaže da su „ Mnogo dobrih stvari tada naučili“ i smatra da je poželjno i dalje održavati ovakve susrete. Ona misli da SIDE nema među mladima u Merošini niti je droga prisutna, bar ne u školi koju pohađa. S drude strane mladi su sve češće zavisni od interneta i energetskih pića.
Opština Merošina ima svoje mehanizme za „odvlačenje“ dece od poroka pa i opasnosti po njihov život. Marošina je mala sredina , sa oko 14 hiljada žitelja.
„Sekcije , folklorne koja okuplja veliki broj mladih . i u Bogradnovcu, Balaincu
„ Bitno nam je da decu pomerimo sa ulice, da ih usmerimo ka sportu, kulturi, drugim aktivnostima. Sportski timovi okupljaju đake škole a bar 30 do 40 učenika upiše svake godine školu fudbal. TU je i folklorna sekcija koja veoma dobro radi.“
Problem narkomanije u Srbiji je veći nego u drugim zemljama regiona jer nam je geografsska pozicija takva – nalazimo se na na raskršću i kulture i geografskih destinacija a samim tim smo i direktnije na udaru . Nemamo sređenih podataka koliko sada ima narkomana , a poseban problem je kod narkomanije zavisnost na hemijske supstance koji nisu kao narkotici evidentirani . Na pomolu je sve veći broj novih droga. One nisu na spisku psihoaktivnih supstanci za droge. Tu sada ne možemo ništa učiniti . Samo se suočavate sa problemom“, kaže Slavica Đukić Dejanović ministarka u Vladi Srbije. Ona kaže da i manje sredine imaju problem modernih zavisnosti , igrica, intereneta“.
Rešenje je možda upravo u onome što radi i opština Merošina – aktiviranje dece i omladine u sportu, kulturi, klubovima i sklanjanje sa ulica.
Ovaj projekat se realizuje uz finansijsku podršku opštine Merošina kroz projektno finansiranje za 2018. godinu.