Naslovna Društvo U prostorijama Regionalne Privredne Komore Niš u saradnji sa Regionalnom razvojnom agencijom...

U prostorijama Regionalne Privredne Komore Niš u saradnji sa Regionalnom razvojnom agencijom Jug i Centrom za visoke ekonomske studije CEVES održana je druga po redu radionica “Održivi razvoj: Jačanje kapaciteta poslovnog sektora.

0
Radionica foto: GP018

U prostorijama Regionalne Privredne Komore Niš u saradnji sa Regionalnom razvojnom agencijom Jug i Centrom za visoke ekonomske studije CEVES održana je druga po redu radionica “Održivi razvoj: Jačanje kapaciteta poslovnog sektora.

Cilj radionice je povezivanje predstavnika privatnog sektora i lokalnih zajednica u ostvarivanju zelene transformacije, Agende 2030 i osnaživanje privatnog sektora na putu zelene transformacije kroz upoznavanje sa predstojećim obavezama i prilikama.

„Predavači predstavljaju svoja istraživanja vezana za zelenu transformaciju u Srbiji, tačnije za sektor malih i srednjih preduzeća, a ceo projekat je posvećen tom jačanju i poboljšanju ostvarivanje agende2030 u Srbiji. Kada govorimo o toj agendi, govorimo o univerzalnih 17 ciljeva globalno prihvaćenih od strane svih država“, ističe Lana Hadži – Niković, istraživačica i kordinatorka projekta u Centru za visoke ekonomske studije (CEVES).

Prva radionica ovakvog tipa održana je u Kragujevcu, zatim u Nišu, dok će sledeća tokom naredne nedelje biti održana u Užicu.

Milan Popović, istraživač i predavači na današnjoj radionici ističe da je sam cilj istraživanja pokazati šta su to međunarodne obaveze Republike Srbije i kako se one transponuju.

„Govorili smo o tome i na koji način klimatske promene utiču na funkcionisanje privatnog sektora i koje su mogućnosti da se privatni sektor aktivno uključi u procese borbe protiv klimatskih promena i procese zelene tranzicije“, pojašnjava Popović.

Pored toga, predstavljeni su i postojeći međunarodni i domaći izvori finansiranja, postojeće kreditne linije i izvori za subvencije.

„Ovo istraživanje je bilo jako specifično da definiše koji su to izvori finansiranja, ono što je definitvno jeste da sredstva postoje, da se ne koriste u dovoljnoj meri. Svi procesi koji očekuju Republiku Srbiju, posebno kao deo pridruživanja Evropskoj uniji će zahtevati znatno veće angažovanje privatnog i držvanog sektora, ali i međunarodn pomoći“, završava on.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde