Naslovna Društvo U Nišu obeležena godišnjica antifašističkog ustanka

U Nišu obeležena godišnjica antifašističkog ustanka

0
U Nišu obeležena godišnjica antifašističkog ustanka foto: GP018

Danas je u Nišu obeležena godišnjica antifašističkog ustanka u Srbiji, polaganjem venaca na spomenik „Iskre slobode“ u Parku slobode, kao i manifestacijom ispred Gradske kuće.

Ovom prilikom su podeljene zahvalnice od strane SUBNOR-a – Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata, a jedini odlikovan medij bio je Gradski Portal 018, „za doprinos u razvijanju i osavremenjivanju tradicija oslobodilačkih i odbrambenih ratova i očuvanju tekovina antifašističke borbe u Srbiji.

Anđelko Milićević, član predsedništva SUBNOR-a, naglasio je da su Srbi, za razliku od drugih, uvek bili u prvim redovima antifašističkih snaga širom Evrope.

Anđelko Milićević foto: GP018

“Vašim i našim prisustvom, vi borci i njihovi potomci, daćemo skroman doprinos veličanstvenoj antifašističkoj borbi našeg naroda, koji je u četvorogodišnjoj borbi dao nemerljiv doprinos slamanju ove anticivilizacijske nemani širom naše majke Srbije. Istovremeno, nemerljiv doprinos narodnooslobodičačkog rata i slamanju fašizma dali su i borci iz svih krajeva jugoistočne Srbije i Rasinskog okruga. Zato mi borci i njihovi potomci, kao i svi naši građani treba da budemo ponosni, što smo za razliku od drugih, bili u prvim redovima sa svim antifašističkim snagama širom Evrope i sveta u odbrani temeljnih vrednosti antifašizma.”

General Vidosav Kovačević, predsednik SUBNOR-a Srbije, u obraćanju je podsetio da je srpski narod teško stradao, ali da je na kraju stao u stroj pobednika.

Vidosav Kovačević foto: GP018

“Pre 81 godinu srpski narod je rekao istorijsko “ne” nacizmu i fašizmu, odazvao se pozivu KPJ i Josifa Broza Tita i krenuo u opštenarodni ustanak zajedno sa drugim narodima Jugoslavije u borbu protiv okupatora. U toj borbi srpski narod je teško stradao, ali na kraju stao u stroj pobednika isto onako kako su naši preci stajali posle završetka Prvog svetskog rata. SUBNOR Srbije upravo čuva i baštini kulturu sećanja na tu našu narodnooslobodilačku i antifašističku prošlost. Pre 77 godina pobeđeno je najveće zlo koje se pojavilo u 20. veku.”

Prisutnima se obratila i zamenica gradonačelnice Niša Dušica Davidović.

Dušica Davidović foto: GP018

“Uvek srca ustrepere kad nas misao o domovini vrati 81 godinu unazad. Misao o domovini i slobodi je večna, kao i vera. Ona nas podiže i uzdiže, uliva novu snagu i energiju. Mnogo puta za jedan relativno kratak period istorija se poigrava sa nama, iskušava nas i stavlja na probu naše rodoljublje, ispituje našu istrajnost i da li smo kao narod spremni da trpimo nepravdu i aroganciju silnih. Negovanjem kulture sećanja mi osnažavamo i ojačavamo istine koje neko upravo želi da potisne, da izbriše gumicom, poništi vekove naših postojanja i da nas ponizi. Kao što nikada nije bilo predaje kada nam je otiman mir, tako nikada sećanje na borbu za slobodu i pravdu za čoveka ne sme da izbledi i padne u zaborav.”

Događaju je prisusutvovao i državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Miodrag Kapor.

Miodrag Kapor foto: GP018

“Slaveći ovu godinu prvo moramo odati dužno poštovanje borcima narodnooslobodilačke borbe, koji su prošli mnoga iskušenja, kroz duge četiri godine, a posebno sve one koji su na tom putu dali svoje živote da bismo mi danas živeli u slobodi. Ne smemo dozvoliti da ti naši borci i sve žrtve koje je podneo srpski narod zaborave, i da se odlaskom poslednjih naših živih heroja potisnu van sećanja srpskog naroda”, rekao je Kapor.

On je istakao da je neophodno utvrđivanje neospornih činjenica o ulozi Srba u narodnooslobodilačkoj borbi.

“Drugi zadatak jeste da država i sva udruženja koja se bave tim, da se ovaj period istorije srpskog naroda i dalje istražuje, i da se na realan način predstavi učešće Srbije i srpskog naroda u antifašističkoj borbi i pobedi Saveznika u Drugom svetskom ratu. O srpskim žrtvama i srpskom učešću nije se dovoljno govorilo. Nikada, ni na koji način, ne sme se dovoditi u pitanje učešće drugih naroda, ali isto tako ne smemo dozvoliti da niko drugi dovodi u pitanje učešće srpskog naroda. Da analizira i potvrdi svoje učešće, svoj značaj i svoje žrtve. Jer ove žrtve su bile nesumnjivo najveće na teritoriji Jugoslavije.”

Ukoliko bude mesta osporavanju, pojačaće se talas revizionizma, rekao je Kapor.

“Treći zadatak proističe iz prethodna dva, jer nam širom sveta jača revizionizam i menjanje istorije. Upravo zbog nedostajanja decidiranih činjenica, poslednjih godina se pokušavaju iskrivljavati, pa čak nekad i menjati stvarni događaji i činjenice. Pojedine države koje su bile lideri u širenju fašizma i koji su jasno zauzeli negatvno istorijsko mesto u holokaustu, danas pokušavaju da se predstave kao nosioci antifašizma na prostoru Jugoslavije i Blalkana i zaborave sve ono za šta su se naši preci borili. Sa jasnim znanjem o našoj slavnoj prošlosti, mi danas treba da budemo okrenuti budućnosti.”

Nenad Stanković foto: GP018

Zahvalnice Veliko hvala dobili su : Predreag Jelenković direktor SKC-a Niš, Miloš Banđur Narodni poslanik, Nenad Stanković gradski Većnik, Zoran Ignjatović većnik u Opštini Pantelej.

Gradski Portal 018 foto: GP018

Dobitnik zahvalnice je Gradski Portal 018.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde