Naslovna Društvo TRIBINA SNS – Uticaj zagađenja na zdravlje ljudi

TRIBINA SNS – Uticaj zagađenja na zdravlje ljudi

0

Savet za nauku i tehnologiju Gradskog odbora SNS Niš, Savet za zaštitu životne sredine OO SNS Medijana i Savet za porodicu OO SNS Medijana organizovali su tribinu „Uticaj zagađenja vazduha na zdravlje ljudi“. O probelmu aerozagađenja na tribini su govorili  profesor dr Miško Živić, poverenik Saveta za nauku i tehnologiju, Predrag Milačić, direktor JKP „Gradska toplana“, Milan Radojković, master geograf i Aleksandar Kuzmanović, diplomirani inženjer zaštite životne sredine.

“Zadatak ove tribine je da upoznamo građane sa uticajem aerozagađenja  na zdravlje, a ono je višestruko”, kazao je profesor dr Miško Živić. “Ova tema je uvek aktuelna  a posebno u perodu zime kada počne zagrevanje stanova. Njena aktuelnost je sve veća iz godine u godinu, jer kako koja godina prođe aerozagađenje je sve veće i veće. Očekuje se da  vrhunac aerozagađenja zabeležimo 2050.godine, kada će to postati najakutniji problem ne samo u Srbiji već na planeti”.

Profesor dr Miško Živić dodaje da u svetu ne postoji saglasnost među državama kada je u pitanju aerozagađenje. Sedinjene američke države su izašle iz programa klimatskih promena što nikako nije lepa vest.

“Ako Niš sa 300.000 stanovnika ima 4 puta veću zagađenost vazduha u pojedinim segmentima godine, mogu da zamislim kako je to u izraziti industrijskim zemljama i kakav problem one imaju”, dodao je Živić.

Prema njegovim rečima aerozagađenje u velikoj meri utiče na zdravlje ljudi.

“Kada je u pitanju uticaj aerozagađenja na zdravlje problemi su višestruki. Uglavnom se to vezuje na otežano disanje, ali aerozagađenje ima uticaja in a reproduktivno zdravlje, na kardiovaskularni in a nervni sistem, pa čak in a opadanje kose. Nadam se da će ovaj problem  shvatiti mnogo ozbiljnije nego što se shvata sada i da se u okviru društvenih zajednica više uvažavati mišljenje stručnjaka”, istakao je Živić.

O problemu aerozagađenja govorio je i direktor JKP “Gradska toplana”  Predrag Milačić.

“Pitanje zaštite životne sredine iz dana u dan postaje sve značajnije za našu državu”, dodao je Predrag Milačić.

“Naravno da daljinsko grejanje kao sistem zagrevanja našuh sugrađana zbačajno za pitanje zaštite životne sredine i to u dva  segmenta. Sa jedne strane kako da se smanje izduvni gasovi iz samih naših postrojenja, a sa druge strane kako što više individualnih potrošača koji koriste, pre svega, fosilna goriva, priključiti na sistem daljinskog grejanja. Ne treba zanemariti ni brojne javne  objekte u gradu koji i dalje koriste svoja individualna ognjišta koristeću ugalj, mazut, lož ulje, koji su jedni od najvećih zagađivača vazduha”, istako je Milačić.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde