Naslovna Niš ŠTO DA NE KAŽEM – NORMALA-ŠTA JE TO?

ŠTO DA NE KAŽEM – NORMALA-ŠTA JE TO?

0

“U žurbi da se vratite u normalu, iskoristite vreme da razmislite šta je to normalno čemu je vredno vratiti se” kaže Dejv Holis, pisac. Ne znam kada je to napisao, zašto i šta je imao na umu kada je to pisao, ali meni je ova misao baš legla u razmišljanju ovih dana upravo o tom „povratku u normalu”.

Samo što je najavljena, ta normala mislim, mi već zauzeli startnu poziciju da se zaletimo i da u nju uletimo svom snagom i silinom svojih „zatočenih želja”, kako bi se konačno vratili u život. U normalan život.

Ajmo da izbrišemo iz sećanja sve ružne stvari koje su pratile naše, nazovimo ga zatočeništvo, i da se vratimo u onaj normalan život pre zatočeništva. Je li bio normalan? I je li nam bilo baš toliko dobro u njemu da poludesmo u međuvremenu za nekakvom svojom slobodom i nekakvom normalnošću koja nam nedostaje.

Pođimo od osnovnog – od slobode. Neko nam je ograničio slobodu i „prislio” nas da sedimo sa najrođenijima i najbližima umesto sa nekima tamo, i bogzna kakvima. Znači li to da nam je bilo teško sedenje sa našima u kući, koje volimo više od svih ostalih? Nekada su ljudi bez prinude sedeli sa svojima, sedeli su zato što su to želeli.

Pa smo onda “morali” da radimo sve i svašta po rođenoj kući, umesto da odemo u kafanu, teretanu, da džogingujemo ili naprosto gluvarimo po gradu, zaustavljajući se u nekom kafiću u kojem gluvarenje završimo džabolebarenjem. Taj rad u kući, za sebe i svoje, bio je nekada na prvom mestu i on se podrazumevao.

Neko nas je „prisilio” da ručavamo sa svojom familijom, da sednemo svi za sto, da jedemo kuvanu hranu i razgovaramo o sasvim običnim stvarima, umesto da jedemo s nogu, u prolazu ili uopšte ne jedemo kod kuće, već u pekari, ćevabdžinici, ili piceriji.

Neko nam je pokazao da može i ovako, samo smo zaboravili i odvikli se od nečega, što je nekada predstavljalo važnu kariku u porodičnim odnosima.

Neko nam je pokazao da i knjige mogu da se čitaju kada ti je dosadno, da i štogod može da se izmajstoriše u kući kada te „uhvate živci”, da puno toga u rođenoj kući postoji nedorađeno i nedopravljeno jer mi nikada nismo imali vremena i sve smo uvek ostavljali za sutra.

Neko nam je pokazao da je život u kući, sa svojima, toliko lep i ima toliko mnogo nijansi koje su nam izmicale i koje nismo primećivali zbog naše večite žurbe u trci za boljim, većim i često nedostižnim. I sada bi trebalo da se vratimo u normalu?

Nemojte da me pogrešno razumete, iz predostrožnosti da se to ne desi izuzela sam sve nevolje u vezi sa koronom, i govorim samo o pre i posle. I o svemu čemu nas je život u tom međuvremenu naučio, ako smo želeli da učimo. Ako nismo, ozlojeđeni i opterećeni kojekakvim lošim stvarima i mislima, sve smo shvatili pogrešno. Jer – svako lice ima i svoje naličje. Medalja dve strane, a zlo svoj pandan – dobro.

Stoga mi se, pravo da vam kažem, mnogo i ne žuri u tu normalu. Bez maske, rukavica i aspesola mogu, i nisu mi baš neophodan rekvizit. Ali bez mnogo toga, o čemu govorim, biće mi teško. Zato što će mi sve te „nenormalne stvari” iz zatočeništva mnogo nedostajati. I zato što će mi ono „normalno” u kojem se vraćam sada biti nenormalno. I, pouzdano znam, neće mi se dopasti. Volela bih kada bismo mogli sve „nenormalnosti” da ponesemo sa sobom u taj toliko želejni „normalan” život, jer mi se čini da bi tek tada bio bolji.

Kome se žuri, nek požuri. Ja ću ga već stići, ako moram…

4.maj

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde