Naslovna Društvo „SOS dečija sela“ i niški ombudsman udružili snage za pomoć ugroženoj deci

„SOS dečija sela“ i niški ombudsman udružili snage za pomoć ugroženoj deci

0
„SOS dečija sela“ i niški ombudsman
„SOS dečija sela“ i niški ombudsman foto: GP018

U prostorijama regionalnog ombudsmana u Nišu potpisan je Memorandum o saradnji i razumevanju sa Fondacijom „SOS Dečija sela“. Zajedničkom saradnjom fokusiraće se na preventivne mere, koje će unaprediti kvalitete života dece, ali i porodica u riziku.

Iako je ova organizacija u Nišu prisutna 11 godina, danas je ta saradnja ozvaničena. Oni će kroz razne stručne konferencije, tribine, radionice sa decom i porodicama raditi kako bi sprečili ugrožavanje prava dece u Nišu.

Vesna Mraković
Vesna Mraković foto: GP018

„Naš interes je da s institucijom ombudsmana pre svega radimo preventivno. Deca moraju da znaju i budu informisana, naravno, i njihovi roditelji i svi koji rade s njima, moraju da znaju koji mehanizmi i institucije postoje za zaštitu dečijih prava. Deca moraju da znaju koja su njihova prava, da nešto što im se dešava, možda ne sme da im se dešava“, navela je Vesna Mraković, nacionalna direktorka Fondacije.

Ona navodi da je porodica najbolje mesto za odrastanje deteta, ako je u pitanju „zdrava“ porodica. Oni su pre svega fokusirani na deui bez roditeljskog staranja i na decu koja žive u rizičnom okruženju.

Pored zdravstvenog zanemarivanja dece i prisile dece na rad i prosjačenje, Vesna Mraković navodi da se danas prava dece najčešće krše kroz digitalno i vršnjačko nasilje.

Katarina Mitrovski, regionalni ombudsman pojašnjava da je zajednički zaključak da su svi odgovorni za unapređenje dobrobiti i prava dece.

Katarina Mitrovski
Katarina Mitrovski foto: GP018

„Kroz ovaj sporazum ćemo vršiti aktivnosti kako bismo došli do zajedničkog cilja, a to je društvo sa nultom tolerancijom na nasilje. Baza će biti porodica, i to porodica koja se zasniva na razumevanju, međusobnom uvažavanju svih potreba članova društva“, rekla je regionalna ombudsmanka.

Mitrovski je dodala da deca, ili stariji u njihovo ime, mogu podneti prijavu njihovoj kancelariji i da će ona biti prosleđena republičkom zaštitniku građana.

Oni su u 2022. godini postupali po tri tužbe u osnovnim školama. Bilo je i slučaja diskriminacije od strane vaspitačice, koja se javno izvinila, dodala je ombudsmanka.

„SOS Dečija sela“ u Nišu rade sa 48 porodica sa preko 250 članova.

SOS Dečija sela Srbija je nevladina, humanitarna i neprofitna organizacija. Od 2004. godine rade na unapređenju kvaliteta života dece i mladih bez roditeljskog staranja, osnaživanju porodica u riziku, ekonomskom osamostaljivanju mladih iz ranjivih grupa, kao i pružanju pomoći u urgentnim situacijama lokalnom stanovništvu i izbeglicama kroz različite vidove podrške.