Naslovna Društvo Savet za zdravlje – Primarno zdravstvo u državnim rukama

Savet za zdravlje – Primarno zdravstvo u državnim rukama

0

Gradski Portal 018 – 21.06.2019

 Pet niških ustanova primarne zdravstvene zaštite – Dom zdravlja, Hitna pomoć, Studentska poliklinika, Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika i Zavod za plućne bolesti i tuberkulozu, preuzimanjem osnivačkih prava od države, preći će u ingerenciju Republike Srbije- ovo predviđa  novi Zakon  o zdravstvenoj zaštiti.  O ovome, i drugim pitanjima,  je bilo reči na sednici Saveta za zdravlje Grada Niša.

Realizacija ovog prelaska doći će postupno. Prema predviđanjima tek za oko godinu i po dana, kada se usvoje podzakonski akti i izradi plan mreže zdravstvenih ustanova u zemlji. Nakon toga brigu o materijalnim troškovima pet niških ustanova primarnog zdravstva, umesto lokalne samouprave, preuzeće Republika, mada to neće znatno uticati na odnos lokalne samouprave prema ustanovama primarne zdravstvene zaštite. Zakon ostavlja mogućnost da lokalna samouprava i dalje, dobrovoljno i koliko joj finansijske mogućnosti dozvoljavaju, pomaže zdravstvenim ustanovama.

“Dosadašnji način finansiranja je bio takav da je preovlađujući, ogromni deo finansijskih obaveza završavala Republika. To se regulisalo ugovorom između ustanova i  Fonda zdravstvene zaštite na godišnjem nivou gde je Fond ustanovama prenosio sredstva za finansiranje svih obaveza za kadar,  opremu, uređaje i kompletno funkcionisanje ustanova. Lokalna samouprava je ulagala onoliko koliko je bila u mogućnosti. Podmirivalaje  jedan deo troškova zaposlenih i neke druge , ne tako velike troškove”,  kaže Đurica Spasić, sekretar Sekretarijata za primarnu zdravstvenu zaštitu. On dodaje da ova promena pozitivna, jer omogućava nadležnima na republičkom nivou da sveobuhvatno sagledaju potrebe celokupnog sistema primarne zdravstvene zaštite u zemlji, kao što je to  bilo i ranijih decenija, pre nego što su finansijsku brigu o primarnom zdravstvu preuzele lokalne samouprave.

Od ustanova iz oblasti zdravstva koje trenutno finansira Grad Niš, pod patronatom Grada ostajee jedino briga o ZU Apoteka koja je jedna od dve ustanove u zemlji koje posluju pozitivno

Spasić je ocenio da ustanove primarnog zdravstva u Nišu “odlično rade” .

Osim promene statusa ustanova primarne zdravstvene zaštite, novi zakon iz ove oblasti predviđa i novine u radu savetnika za zaštitu pacijenata , tačnije spajanje ingerencija institucija savetnika za zaštitu prava pacijenata i zaštitnika prava osiguranika.Ubuduće će savetnik za zaštitu prava pacijenata brinuti i o pritužbama pacijenata, koje se tiču ostvarivanja zdravstvenog osiguranja.

“Sada zaštitnik prava osiguranika više ne postoji , nego se sva ta prava i pitanja prenose na savetnika za zaštitu pacijenata. To je čitav niz pitanja vezanih za prava iz oblasti zdravstvenog osiguranja, od prava na refundaciju, bolovanje, listu lekova i slično. Tu će se mnogo povećati obim njegovih poslova”, dodaje Đurica Spasić.

Zbog povećanja obima poslova u nekim lokalnim samoupravama predviđeno je postojanje  kancelarije koja se  bavi pravima pacijenata.

“Videćemo kako će se to kod nas rešavati. Obim poslova će se sigurno povećati. Nadamo se da će Ministarstvo zdravlja i naša gradska uprava i nadležni organi grada Niša imati razumevanja za to i, kako je to u nekim lokalnim samoupravama, osnovati Kancelariju za zaštitu prava pacijenata”.

Tamo gde postoji ovakva kancelarija, kaže Spasić, ceo stručni tim se stara o pravima pacijenata.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde