Naslovna Društvo “Rheuma medica” – ponuda usluga iz oblasti hematologije

“Rheuma medica” – ponuda usluga iz oblasti hematologije

0

Poremećaji broja i oblika krvnih ćelija, poremećaji zgrušavanja krvi, kao i bolesti limfnog tkiva (slezine i limfnih čvorova) u domenu su specijalista za bolesti krvi.

Trombofilija i trudnoća

Rizik od venske tromboembolije (VTE) je 4-10 puta veći u trudnica nego u žena iste dobi koje nisu trudne, a najveći rizik prisutan je u prvih 6 nedelja nakon porođaja. Procenjuje se da je učestalost VTE oko 100 na 100.000 trudnoća.

I urodjena i stečena trombofilija povezane su s rizikom poremećene trudnoće.

Rani gubitak trudnoće najčešća je komplikacija. Patofiziologija nije sasvim poznata, ali se smatra da se radi o trombozi u području uteroplacentarne cirkulacije što dovodi do zapaljenskih promena i insuficijencije posteljice.
Stečena trombofilija u antifosfolipidnom sindromu kao uzrok gubitka rane trudnoće ima direktni štetni efekat na trudnoću.
Sklonost ka venskoj trombozi javlja se i u autoimunim bolestima kao što su sistemski eritemski  lupus (SLE), hemolitička anemija, trombocitopenija, zatim  koronarna bolest, endokrinološke bolesti  (dijabetes melitus, Cushingov sindrom),  bolesti jetre, tumori,  sepsa i hirurški zahvati.

Antifosfolipidni sindrom (APS) je autoimuna bolest koja se karakteriše trombozom ili komplikacijama u trudnoći kao što su autoimuna trombocitopenija i antifosfolipidna antitela (lupus antikoagulans-LAC, antikardiolipinska antitela-ACL, antitela na beta-2 glikoprotein).
Nasledna trombofilija postoji u 15% zapadne populacije, ali s njom je povezana polovina svih slučajeva VTE u trudnoći.

  • Niskorizične nasledne trombofilije su heterozigotnost za FV Leiden, heterozigotnost za protrombin G20210A, nedostatak proteina C ili proteina S.
  • Visokorizične nasledne trombofilijesu nedostatak antitrombina, istovremeno prisutna heterozigotnost za mutaciju protrombina G20210A i faktora V Leiden, homozigotnost za faktor V Leiden ili homozigotnost za mutaciju protrombina G20210A.

Nasledna trombofilija može uticati na normalni sistem koagulacije ili menjati nivoe određenih faktora zgrušavanja krvi.

Najčešće nasledne trombofilije su heterozigotnost za faktor V Leiden, mutacija gena za protrombin G20210A, homozigotnost za 4G/4G mutaciju u inhibitoru aktivatora plazminogena (PAI-1) i hiperhomocisteinemija (mutacija gena za metilentetrahidrofolat reduktazu C677T MTHFR).

Ređe nasledne trombofilije su autosomno dominantni nedostatak antitrombina, proteina C i proteina S.
Koga treba testirati ?

  • svaku pacijentkinju s anamnezom (ličnom ili porodičnom) venske tromboze koja je trudna ili planira trudnoću
  • ženu s anamnezom smrti ploda u trudnoći, zastoja u rastu ploda, preeklampsije, abrupcije posteljice, habitualnih pobačaja.

Dobrodošli u Rheuma Medicu – Vaše zdravlje je naša briga! 

Zakazivanje pregleda kod dr. Dragane Marković subspecijaliste za trombofilije 👇

Telefoni :
018/ 258-649
064/ 7000-727                                                               

Adresa :
Knjaževačka br. 12 , Nis

Radno vreme :
Ponedeljak – Petak : 09:00-20:00
Subota : 09:00-15:00
Nedelja : neradni dan

Sajt: http://rheumamedica.com/

E-mail :
rheumamedica@gmail.com

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde