Naslovna Društvo Prvi put u Kliničkom centru izvedeno razbijanje kamena u bubregu najsavremenijim laserom

Prvi put u Kliničkom centru izvedeno razbijanje kamena u bubregu najsavremenijim laserom

0
Razbijanje kamena u bubregu najsavremenijim laserom
Razbijanje kamena u bubregu najsavremenijim laserom foto: Miroslav Lavrenčić

Danas su lekari klinika za urologiju Niša i VMA izveli operativni zahvat, koji se po prvi put obavlja u Kliničkom centru u Nišu. Reč je o fleksibilnoj laserskog ureterorenoskopiji (FURS), odnosno operaciji razbijanja kamena u bubregu i ureteru, i to uz pomoć najsavremenijeg lasera, koji se trenutno koristi za ove svrhe.

Operacije su izveli tim lekara sa Klinike za urologiju UKC Niš (prof. dr Dragoslav Bašić i ass. dr Aleksandar Skakić) i Klinike za urologiju VMA u Beogradu (prim. dr Mirko Jovanović i dr Dejan Simić).

dr Dragoslav Bašić
dr Dragoslav Bašić foto: GP018

„Uz velike napore smo najzad došli do ove savremene tehnologije, koja je u današnje vreme standard na svim vodećim klinikama u svetu, koje se bave ovom vrste urologije. Za pacijente je dobit ogromna. Radi se o višestrukim benefitima ove tehnologije, pre svega efikasnost u destrukciji kamena je visoka, 99 posto, rezidualna kalkuloza je veoma retka. Komplikacije u vidu krvarenja, povišene telesne temperature, zastoja u bubregu i ono što je ostalo nezavršeno u ovom postupku je vrlo malo“, naveo je prof. dr Dragoslav Bašić, rukovodilac Klinike za urologiju u Nišu.

Već prvog dana s novom opremom, niški hirurzi su operaciju radili samostalno, uz nadzor i podršku kolega sa Vojno-medicinske akademije iz Beograda.

Prim. Dr Mirko Jovanović, specijalista urologija sa VMA ističe da se pacijenti dobro osećaju nakon operacije, jer su one minimalno invazivne.

Prim. Dr Mirko Jovanović
Prim. Dr Mirko Jovanović foto: GP018

„Radi se endoskopskim putem, ulazimo kroz mokraćni kanal, dolazimo do kamena koji se nalazi ili u bešici, ili u ureteru, ili u bubregu, i uklanjamo ga specijalnim instrumentom, koji se zove fleksibilni ureteroskop, promerom manjim od tri milimetra. Koristi se lasersko vlakno, koje je 270 mikrona, manje od trećine milimetra, koje prolazi kroz taj instrument“, pojašnjava proceduru dr Mirko Jovanović.

Prema njegovim rečima, zahvat može trajati od 15 do 60 minuta, u zavisnosti od veličine i tvrdoće kamena.

Zoran Perišić
Zoran Perišić foto: GP018

Direktor niškog kliničkog centra dr Zoran Perišić ističe da je ponosan što UKC nakon dugog vremena može svojim sredstvima da nabavlja ovakvu modernu opremu, i to za Urologiju, koja je prema njegovim rečima, u poslednje vreme bila malo zapostavljena.

Prvi pacijenti su posle operacije istakli da su nakon trpljenja velikih bolova duže od godinu dana konačno osetili olakšanje.

Ivan Stojanović
Ivan Stojanović foto: GP018

„Dobro se osećam. Nisam očekivao da će sve ići ovako brzo i glatko. Kad sam čuo kakva ekipa lekara radi, znao sam da sam u sigurnim rukama. Nešto više od godinu dana sam imao problem s kamenom, bolovi su bili nenormalni“, reči su Ivana Stojanovića iz Niša nakon operacije novom metodom.

Jelena Vojinović
Jelena Vojinović foto: GP018

Jelena Vojinović, takođe iz Niša, nakon operacije ističe da je duže od godinu dana trpela ogromne bolove uz stalno povraćanje, i dodaje da je zadovoljna što je to definitivno rešeno.

Sa ovakvim problemima se suočava oko 10 odsto populacije. Dr Mirko Jovanović ističe da na formiranje kamena u ureteru i bubregu utiče mnogo faktora – podneblje, neki genetski stečeni faktori, ali doktor ističe da se kamen najčešće dobija zbog navika u ishrani, metaboličkih faktora i slabog unosa tečnosti.

U Srbiji ukupno pet bolnica ima opremu za fleksibilnu lasersku ureterorenoskopiju.